Skocz do zawartości

Bezpieczna podmiana wody?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Znów wymyślamy coś co ma nam utrudnić życie.

Podmiany wody wymyślono po to aby ułatwiały one nam życie - bo jest to najbezpieczniejszy, najtańszy i bezproblemowy sposób zmniejszenia NO3 w wodzie.

Oczywiście że dochodzą różne sposoby aby wydłużyć okres między podmianami, czy to hydroponika, deni i pewnie jeszcze milion innych sposobów.

Ja polecam 100% podmianę wody co tydzień, warunkiem oczywiście jest to jaką wodę wlejemy z powrotem do akwarium, ja raz w tygodniu wysyłam swój prywatny odrzutowiec do Tanzani i przywozi on mi 500 l fajnej wody. Moje laboratorium pracuje nad tańszym sposobem transportu wody, jednak na dzień dzisiejszy odrzutowiec jest najtańszy. Jednak jak dokończę badania nad teleporterem to będzie to znacznie tańsze.

Opublikowano
Podmiany wody wymyślono po to aby ułatwiały one nam życie - bo jest to najbezpieczniejszy, najtańszy i bezproblemowy sposób zmniejszenia NO3 w wodzie.

Najbezpieczniejszy? No nie wiem, to zalezy jakie bezpieczenstwo masz na mysli, na pewno hydroponika jest bardziej bezpieczna :)

Najtańszy? Przy kawa 500L to kilkadziesiąt złotych rocznie będzie, denitryfikator czy inne to kilkadziesiąt złotych na start a potem całkowicie za darmo.

Bezproblemowy? Dla mnie to jednak jest problem nalewać wodę, żeby odstała a na drugi dzień ją przelewać do akwarium, wolę w tym czasie siedziec i oglądać ryby :)

No i na koniec - podmiany wody to najgorszy z mozliwych sposobow radzenia sobie z NO3 (w porownaniu z hydroponika, denitryfikacją czy akwarium low-tech). Przy podmianach NO3 jest wysokie i przed podmianą i po podmianie :)

Opublikowano

Podmiany wody wymyślono po to aby ułatwiały one nam życie - bo jest to najbezpieczniejszy, najtańszy i bezproblemowy sposób zmniejszenia NO3 w wodzie.



taaaa, szczególnie wtedy jeśli w kranie płynię wiecej NO3 niż jest w akwarium przed podmianą :(


Yaro, podmiana wody to też nie dokońca bezpieczny i bezproblemowy sposób. Szczególnie dla osób które nie moga sobie pozwolić na lanie wody prosto z kranu.

Opublikowano

sorki

rzeczywiście jestem świnią, która poziom NO3 w kranie ma zero.

woda w kranie odpowiada rybom i nie jest nawet chlorowana, więc troszkę popatrzyłem pod siebie.

Rzeczywiście dla mnie jest to naj, naj i naj sposób pozbywania się badziewia z akwarium.

Obok świetnej wody mam i ja hydroponikę, jednak i tak podmieniam wodę, z prostej przyczyny że filtracja mechaniczna nie jest w stanie zebrać mi wszystkiego g... z akwarium.

Rzeczywiście problemem może byc podmiana wody u kogoś kto NO3 w kranie ma większe niz ja w akwarium.

Yaro, podmiana wody to też nie dokońca bezpieczny i bezproblemowy sposób. Szczególnie dla osób które nie moga sobie pozwolić na lanie wody prosto z kranu.

rzeczywiście słychać głosy że w niektórych regionach jest problem z wysokim poziomem NO3 w kranie no i niech dojdzie do tego chloramina to już i ja powiem że to nie taki najprostszy sposób.

Opublikowano

Poza azotanami , przy podmiance pozbywamy się fosforanów , węgla organicznego , oraz wszystkiego innego g... w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Deni tak bardzo bezpieczne?

Dyskusyjna sprawa.

Wystarczy kilka godzin z zanikiem przepływu i mamy piękną bombę siarkowodorową.

Hydroponika?

No fakt , bezpieczniej , ale jeśli do roślin dorwą Ci się pasożyty , to kaplica.

Żywice ?

Koszt kosmiczny , więc mimo dużych poziomów NO3 ( w Polsce maksymalny poziom dla wody wodociągowej to 50mg/l) w niektórych rejonach, podmianka to jednak najtańszy i najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się świństw w akwarium.

Opublikowano
Deni tak bardzo bezpieczne?

Dyskusyjna sprawa.

Wystarczy kilka godzin z zanikiem przepływu i mamy piękną bombę siarkowodorową.


Nie przesadzaj, ja nie mialem pradu z 6 godzin i po wlaczeniu bylo czuc siarkowodor, lecial tylko chwile, nalecialo tego nie wiecej jak 200ml i wszystko do akwarium, pozniej sie uspokoilo. Jaka bomba? Ludzie maja tez w podlozu plenum, ktore tez wytwarza siarkowodor. Malo tego, jak Ci braknie pradu to i w filtrze kubelkowym sie moze zrobic siarkowodor.

To tak samo jakbym ja napisal, ze w wodzie z kranu moga sie pojawic jakies metale ciezkie albo bakterie, ktore Ci potruja wszystkie ryby i chyba to jest bardziej prawdopodobne niz zatrucie siarkowodorem z denitryfikacji :) Dodatkowo siarkowodor z wody sie sam uwalnia a metale ciezkie i bakterie nie :)

Opublikowano

I miałeś szczęście , a raczej Twoje ryby , nie zawsze tak jest.

Ja raczej wierzę badaczom z wodociągów , że jednak metale ciężkie nie pojawią mi się w wodzie , lub inne bakterie , jest to o wiele mniej prawdopodobne niż zatkanie się deni .

Poza tym , po co lać wodę prosto z kranu?

Opublikowano

Nie zawsze? Podaj przykład.

Poza tym piszesz o szcęściu, czyli o jakims elemencie losowym a jaki tu widzisz? Deni ma pojemnosc np. 2 litry, stezenie siarkowodoru dajmy na to 30mg to daje stezenie w akwarium 0.3mg, przy czym od razu zaczyna go ubywac z wody, wiec jakie szczescie mi dopisalo? Siarkowodor jest tak samo szkodliwy jak azotyny :) To nie jest żaden arszenik :D

Opublikowano

A gdybyś nie miał prądu 7 godzin?

Co wtedy?

Polało by się więcej wody z siarą i ryby do klozetu.

Tylko nie pisz , że może nie , bo to dziecięce przekomarzanie.

IHMO im mniej w akwa techniki , tym lepiej, dlatego nikt nie namówi mnie na deni.

Tak trochę OT, w Twojej "instrukcji" deni można przeczytać , że zero NO3 to zero glonów , i że denitryfikator obniża poziom fosforanów w wodzie.

U mnie NO3=0 i glony rosną jak głupie , a co do fosforanów

pseudomanas wykorzystują do swej budowy fosforany , a nie rozkładają ich .

Więc przy obumieraniu bakterii denitryfikujących fosfor wraca z powrotem do wody.

Powiedz proszę , jakimi testami mierzysz fosforany?

Opublikowano
Ja raczej wierzę badaczom z wodociągów , [...]Poza tym , po co lać wodę prosto z kranu?


Ja tam jednak byłbym mniej wierny. Zdarzało się przedawkować Cl, albo zabrakło Cl w wodzie (zatkana dysza, pusta butla) i zaraz np. NO3 skacze. Jak zadzwonisz na SUW, to przecież nikt się nie przyzna że przekroczyli nie tylko swoje normy jakosci wody, ale także granice ustawowe.


A po co lać wodę prosto z kranu? bo to by było prościej, łatwiej i szybciej. Obecnie mam jak Yaro, super wodę w kranie. Ale niegdyś, na starym domu, czerpiąc wodę ze studni, nie musiałem roslinnym używać nawozów, tak wszystko zielone pięknie rosło :)


A gdybyś nie miał prądu 7 godzin?


zabiłby go amoniak z filtra nitryfikacyjnego :), a deni z uwagi na mały przepływ nie jest taki straszny.

Nie rozumiem Danielj, co staramy się udowodnić ?

jedni stosują pewne urzadzenia w akwarium bo chcą - akwa wygląda "profesjonalniej" inni bo muszą. W jednym i drugim przypadku ryzyko awarii i wynikające z tego zagrożenia są identyczne.


Można by się Tobie spytać po co Tobie filtr w akwarium ? przecież to też urządzenie, szczególnie biologiczny zaczyna stanowic zagrożenie w przypadku awarii? Przecież filtr bio też nie jest konieczny. Robisz ciągłą podmianę i już. Wodociągi zapewniją Tobie super wodę, więc zakładasz dzienną wymmianę na poziomie 200% i zapominasz o czyszczeniu filtrów.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.