Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ale mechaniczny też się będzie szybko zapychał, tak samo często trzeba czyścić prefiltr na biologu jak filtr mechaniczny.


Co do gąbek w biologu - na wlot prefiltr, jakaś gruba gąbka. W biologu na początku gąbka, później wata perlowa.

I tu pojawia się pierwszy minus takiego rozwiązania - trzeba co jakiś czas tą gąbkę i watę czyścić, dlatego niektórzy zamiast tego wkładają wewnętrzny filtr mechaniczny, żeby nie grzebać w kuble tylko czyścić wewnętrzny mechanik.

Tyle, że to zależy kto co woli, bo ja wolę grzebać w kuble, przy okazji oczyszczając delikatnie ceramikę z syfu, który gnije i powoduje wzrost NO3 i PO4. Są szkoły, które mówią, żeby biologa kijem nie dotykać, nie wyłączać, nie otwierać, tylko raz na rok jak przepływ spada. Ja jestem przeciwnikiem tej teorii bo uważam, że zalegająca martwa biomasa w biologu gnije, wytwarza właśnie NO3 i PO4. A otwarcie biologa i delikatne wypłukanie ceramiki w wodzie odlanej z akwarium w niczym nie szkodzi i nie ma prawa spowodować destabilizacji biologicznej w akwarium.

Dlatego właśnie niektórzy piszą, że mechanik jest niezbędny - biologa kijem nie dotykać :)

Opublikowano

hm...kurde to teraz nie wiem..jest to moj pierwszy taki filtr kubelkowy i boje sie ze czyszczac go moge zrobic cos zle, ze wyplukam cos co jest niezbedne do egzystencji tego ekosytemu:/ Gdy nie czyscisz dlugo kubla to duzo spadaja Ci parametry wody?

Opublikowano

Przez pierwsze miesiace czyscisz tylko prefiltr czyli gąbkę na wlocie filtra, która jest zanurzona w akwarium. Na poczatku zanim sie zalegna porzadnie bakterie to minie z pół roku wiec sie nie obawiaj :) Po prostu nie ruszaj jak nie jestes pewny jak a jesli juz to zapytaj na forum i po problemie.

Opublikowano

Jeżeli przeczytałbyś faq to byś nie pytał :wink:

Kubła zrób za biologa, a jako wew. daj głowicę z gąbką lub narurowce, etc...

200 litrów to zaledwie kotnik, więc szut t-head750 5.5W zupełnie wystarczy. Jeżeli usłyszysz jakiekolwiek brzęczenie - szacun w Twą stronę. Filtr jest bezszelestny.

Obsada- temat rzeka - było milion razy : saulosi, maingano, muszlaki z malawi, afry...

Test Zooleka na no3 jest naprawdę do du.y. Polecam Jbl w podobnych pieniądzach. Kup także test na no2, kh.

Opublikowano

Przemo jakbyś czytał uważnie forum to wiedziałbyś dlaczego test zooleka na no3 to badziew...Co do filtra a raczej łączenia w kuble filtracji mech-bio też było mnóstwo razy omawiane.Jestem jego zdecydowaniem przeciwnikiem.Po co co tydzień grzebać w czymś co dobrze działa?Nie rozumiem...Kubła nie otwierałem już..sam nie wiem kiedy to było a żadnego skoku no3 niema.Rura wlotowa kubła nie zbierze mu syfu z całej pow.dna więc wew. jak najbardziej wskazany bądź cyrkulator.Jeżeli chcesz mieć czyste dno i nie cackać się w cotygodniowe ingerowanie w kubeł to zaopatrz się w wew. bądź postaw filtrację narurową.

Opublikowano
Po co co tydzień grzebać w czymś co dobrze działa?
No, też uważam, że to bez sensu, tylko nie wiem do czego to piszesz? Bo na biologa się zakłada prefiltr i nie trzeba grzebac w kuble :)


Kubła nie otwierałem już..sam nie wiem kiedy to było a żadnego skoku no3 niema.
Zmierz tygodniową produkcję NO3 i PO4, wyczyść biologa i jak masz tam dużo zalegającego syfu wyczyść i za 3 tygodnie zmierz ponownie tą produkcję.


Rura wlotowa kubła nie zbierze mu syfu z całej pow.dna więc wew. jak najbardziej wskazany
A jakie ma znaczenie czy to będzie zaciągał biolog czy mechanik? Mechanik normalny Ci zbierze cały syf z dna? Jakaś nowość? Chyba, że mu proponujesz aby zrobił pralkę w akwarium?


Wiadomo, że lepiej jest mieć dwa filtry osobny do filtracji biologicznej a osobny do mechanicznej. Tylko czytajcie ze zrozumieniem na przyszłość, on pytał czy konieczny jest filtr mechaniczny więc odpowiedź brzmi: NIE, nie jest konieczny, tym bardziej, że szpeci akwarium i zajmuje miejsce.

Pisząc, że do hodowli pyszczaków MUSZĄ być dwa filtry, tworzycie kolejne mity, których i tak jest już wiele.

Podobnie jak lepiej jest mieć dwie słabsze grzałki zamiast jednej bo jak padnie termostat to ryby albo zamarzną albo się ugotują, ale to też nie oznacza, że MUSZĄ być dwie grzałki w akwarium.

Niedługo dojdzie do tego, że przy pyszczakach koniecznie trzeba będzie mieć hydroponikę bo bez tego ani rusz.

Opublikowano

dzieki za wszystkie odpowiedzi:) na pewno wezme je pod uwage jak tylko odpale moj 'kotnik' :P

przeczytalem faq jako pierwszy ale takze chcialem zapoznac sie z osobistymi spostrzeżeniami innych ludzi ktorzy maja podobne zbiorniki lub znaja sie na rzeczy:)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.