Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

O to widze bratnią dusze zaprzęgnięcia komputera do akwarium :wink:

Parę lat temu bawiłem się w to łącznie z interfejsami, tylko że wówczas podstawowym poblemem była prądożernośc takiego komputerka (odpadowego), dziś się to zmieniło radykalnie (zmontowałem sobie taki drobiazg na atomie).

Ponieważ pradożernośc była sporym problemem (pomimo możliwosci) to przeszedłem na sterownik crouzeta i chodzi do dziś,a stare rozwiązanie leży na razie i czeka.


Co do narurowców....ostatnio kupowałem sobie filtry do podmiany w moim RO i zauważyłem że jest jeden element stosowany jako filtr osadnikowy w postaci bardzo gęstej siatki metalowej.

Bo co by nie mówic to całe rozwiązanie zastosowań (przełożenia) filtracji narurowej (filtrów stosowanych w RO) jest małoodporne na ten syf jaki produkuje akwarium, co skutkuje spadkiem przepływu...i tak powstaje błędne koło z instalowaniem superwydajnych pomp.

Pośrednim rozwiązaniem jest układ równoległy...tylko że jak się podliczy te wszystkie koszta...potrzebne miejsce...

Ja również myśałem o zastoswaniu tych rozwiązań z RO, tylko że trzeba dobrze rozwiązać kwestie osadnika-prefiltra, to absolutna podstawa.

Niemniej...na tym rozwiązaniu można zrobić fajny filtr nitro i to mi chodzi po głowie, bo tu cudów przepływowo-wydajnościowych nie trzeba, jako podstaw złoża moża wate perlonową.

Opublikowano

Ja najpierw chcialem oprzec calosc na jakims starym laptopie albo wrecz komorce z symbianem na ktora bym napisal jakis soft. Ale wsrod swojego zlomu znalazlem plyte Via micro atx ktora w polaczeniu z dyskiem CF i skreceniem taktowania do minimum powinno dac calkiem oszczedny monitoring.


Musze tylko znalesc chwile aby to wszystko uruchomic a potem oprogramowac... :)

Opublikowano

Ja już przez złomowisko i rozwizania pośrednie przechodziłem i jedno co mogę powiedziec to : szkoda czasu i nerwów.


W tej chwili ten zestawik ciągnie mi na atomie 50w na impulsowym,ale czekam jeszcze na lepsza tehnologie,a warto bo dzis produkuja i mysla w kierunku malenstw i małożerności przy zachowaniu jako takiej prędkośći (a w tympunkcie via pada porównując)

Kiedys to takie rozwiazania byly tylko dla przemyslu...i cena dla przemyslu.


A jeszcze co do staroci : niech ci na płycie padnie stary kondensator...i żegnaj Genia.

Opublikowano

No az takie starocie to to nie jest....

:P

I szczerze mowiac zdziwie sie jesli bedzie to ciagnelo 50W.

Jak podlacze to sprawdze... Dales mi ze tak powiem kopa motywacyjnego... :mrgreen::mrgreen:


Jak bedzie cos nie tak to bede musial popatrzec za jakimis nowszymi plytami ciagnacymi jeszcze mniej pradu. Mobile-ITX robi wrazenie....


A tak bardziej w temacie. CZY KTOS MA JAKIS POMYSL NA ZAWOREK ?

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Niestety okazalo sie, ze tych zaworow juz sie nie produkuje.

Tak wiec musze kombinowac troche inaczej.


Ja już przez złomowisko i rozwizania pośrednie przechodziłem i jedno co mogę powiedziec to : szkoda czasu i nerwów.


W tej chwili ten zestawik ciągnie mi na atomie 50w na impulsowym,ale czekam jeszcze na lepsza tehnologie,a warto bo dzis produkuja i mysla w kierunku malenstw i małożerności przy zachowaniu jako takiej prędkośći (a w tympunkcie via pada porównując)

Kiedys to takie rozwiazania byly tylko dla przemyslu...i cena dla przemyslu.


A jeszcze co do staroci : niech ci na płycie padnie stary kondensator...i żegnaj Genia.



Okazalo sie po pomierzeniu, ze ta plytka z dyskiem na karcie CF ciagnie w szczycie 30W wiec calkiem niezle.

Mimo tego poszukam czy nie da sie znalesc czegos jeszcze bardziej oszczednego :)

Opublikowano

Jedyne bardziej oszczędne rozwiązanie (oszczędniej chyba już się nie da )to sterowniki typu Logo, Crouzet... itd.

Tak naprawdę rozwiązania ze sterowaniem przez PC są dobre do wyszukanego sterowania lub sterowania wieloma akwariami od powiedzmy 3 w górę i to różnych + rejestracja.

Z reguły akwarysta posiada średnio 2 akwaria i to o tym samym środowisku (narybek i młode ryby),a do tego budowanie interfejsów i montaż PC...owszem możliwości są nieograniczone,ale czy w rzeczywistości potrzebne ? (pomijam np.hobbystów automatyków)

Chyba że przy okazji taki komputerek wykonuje inne zadania, oprócz samego sterowania akwariami (akwarium)...tylko w tym momencie możemy trafić na barierę wydajności...

Jak widać pomimo możliwości trzeba to sobie dobrze przemyśleć i skalkulować.

Opublikowano

A to nie może być jakaś atmega, musisz mieć od razu peceta? w necie widziałem mnóstwo klonów *duino, można zaprzęgnąć je do i/o, zbierania danych,przetwarzania sygnałów i złożyć na kolanie sterownik. Jakieś przekażniki/tranzystory i zdaje się,że prawie gotowiec?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
    • No to ja się wyłamię. Miałem 240-stkę Juwela z szyby 8. Bez wzmocnień, spięte tylko plastikową koroną z plastikową spinką po środku (taki standard Juwela) Miałem je 2 lata. 4 lata temu sprzedałem i działa po dziś dzień🤷‍♂️
    • Miałem akwarium tego litrażu robione na zamówienie i kazałem robić z 10 i dodatkowo dałem jeszcze dorobić wzmocnienia,choć twierdził  sprzedawca  że przy tej grubości szkła wzmocnienia niepotrzebne,ale  się uparłem.Strzeżonego itd....😁
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.