Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

powiedzcie czy jest normalne to ze jada poziomica od dolu akwarium trzymajac ja wzdluz czyli tak jak stoki akwarium w szerokosc na dole jest praktycznie plaszczyzna aczkolwiek nie idealna a im wyzej ku wspornikowi lekko odbiega od plaszczyzny ?/ dodam ze wszystie wsporniki nienaruszone ..szklo napewno odrobine sie wygina ale czy wygiecie rzedu 1 mm jest w normie ??


powtarzam sprawdzalem plaszczyzne trzymajac poziomice wzdluz tak jak stoji akwa ,,, a odcy;l wystepuje praktycznie przy samej gorze w prawym i lewym roku w miejscu gdzie nie ma juz wspornika poziomego



wlasnie sprawdzilem w malutkiej 60 tce i jest ta sama przypadlosc na dole prosciutko im wyzej tym bardziej 'okraglo " wiec wychodzilo by ze to norma ..ze porpostu akie naprezenie ?

Opublikowano
czy jest normalne to ze jada poziomica od dolu akwarium trzymajac ja wzdluz czyli tak jak stoki akwarium w szerokosc

:shock: :shock: :shock: enigma wysiada

nie nazywam się Miodek ale czasami nie mogę się powstrzymać

Opublikowano
czy jest normalne to ze jada poziomica od dolu akwarium trzymajac ja wzdluz czyli tak jak stoki akwarium w szerokosc

:shock: :shock: :shock: enigma wysiada

nie nazywam się Miodek ale czasami nie mogę się powstrzymać




no naprawde cos nie tak napisalem :) moderator napewno mnie poprawi

Opublikowano

jak podasz mi dokladne wymiary, grubosci, wsporniki itp

to wysle ci wyniki naprezen i ugiec metoda elementow skonczonych


szklo jes elastyczne wiec sie wygina jak pracuje,polecam to http://www.akwarium.eev.pl/viewtopic.php?p=201



ten artykul jest bez sensu, pominiecie wplywu silikonu jest katastrofalnym bledem :)

autor zalozyl sztywne polaczenia pomiedzy sciankami, stad duze naprezenia na krawedziach i niewielkie w srodku plyt.

polaczenie na silikon nigdy nie moze byc traktowane jako sztywne, jest to przegub plastyczny i naprezenia zginajace sa niewielkie w tym miejscu, do tego ugiecia w srodku sa z tego powodu kilkukrotnie wieksze.


dla przykladu, w sztywnym polaczeniu, akwa 80x30x40 szyba 6mm ugiecie w srodku 0,8mm, przy zalozeniu przegubowego podparcia scianek 2,6mm. ugiecie rzeczywiste trudne do zmierzenia z taka dokladnoscia ale bliskie 2mm


edit: dolaczam zdjecia, moze kogos zainteresuja :)

post-7993-14695712452403_thumb.jpg

post-7993-14695712453567_thumb.jpg

Opublikowano

Z czystej ciekawości - czy na ww. modelu uwzględniono wzmocnienia podłużne :?:

Jeśli nie, to czy masz możliwość zobrazowania akwarium z wzmocnieniami "pociągniętymi" przez całą długość przedniej szyby i wzmocnieniami, które kończą siękilka cm przed bocznymi szybami :?:

Opublikowano

nie uwzglednilem ich, bo w moim 80cm akwa ich nie ma:)

moge je dodac w dowolnym miejscu jesli podasz wymiary.

problemem jest tylko grubosc warstwy silikonu przy wspornikach, silikon jest elastyczny a od tego polaczenia wymaga sie aby bylo jak najbardziej sztywne, wiec im ciensza warstwa tym lepiej, ale mysle ze nie powinno to znaczaco zmienic wynikow. chyba ze jednoznacznie widac z gory, ze szyba i wspornik nie sa do siebie rownolegle, ale to musialaby byc dosc gruba warstwa silikonu :)

Opublikowano

Weźmy przykładowe akwarium 150x50x50 i w jednym przypadku wsporniki na całej długości przedniej szyby, a w drugim wspornik o długości 130cm. Warstwa silikonu taka, jak przy łączeniu wszystkich ścian akwarium.

Opublikowano

a jaka szerokosc wspornikow i na jakiej sa wysokosci.

i grubosc szkla, 8 czy 10mm.


edit:

bez wspornika, naprezenia dochodzily do 12MPa ale za to ugiecie okolo 1cm.


dla szkla 8mm, wspornik 4cm na wysokosci 45cm:

2,3 mm przemieszczenie

naprezenia we wsporniku 19 MPa

silna koncentracja naprezen na krawedziach wspornikow 35MPa

z tym ze ze wzgledu na warstwe silikonu, wplyw wspornikow w rzeczywistosci bedzie nieco mniejszy, mysle ze od kilku do kilkunastu procent. nieco wieksze ugiecie i mniejsze koncentracje naprezen


edit2:

wspornik na calej szerokosci, ugiecie nieco mniejsze 2mm

naprezenia we wsporniku 19 MPa

naprezenia na szybie o wiele mniejsze 7MPa


edit3:

wspornik na calej szerokosci ale o szerkosci 6cm zamiast 4cm.

ugiecia ponizej 1mm

naprezenia we wsporniku mniejsze 11 MPa

naprezenia w szybie jeszcze mniejsze chociaz to juz malo istotne


w kazdym przypadku nalezy wziac poprawke na silikon, im ciensza warstwa tym wiekszy wplyw wspornikow.

wg mnie wklejanie 130cm moze byc ryzykowne, wytrzymalosc szkla to okolo 30-50 MPa

przyjalem pelne zalanie woda do samej krawedzi, kazdy kamien, piasek i lustro wody ponizej krawedzi tylko zwieksza nasze bezpieczenstwo :)

tzn, przy wsporniku 130cm prawdopodobnie nic by sie nie stalo, ze wzgledu na silikon i ilosc wody, te 35MPa prawdopodobnie nie zostalyby osiagniete, ale prawie zerowym kosztem mozna taka watpliwosc wyeliminowac.


edit juz chyba ostatni:

wspornik na calosci 4cm plus na srodku listwa laczaca dwie scianki o szerokosci 4cm

ugiecia bliskie zeru

naprezenia 4 MPa

naprezenia na wsporniku (tym podluznym 150cm) okolo 20MPa

(im szersza listwa tym mniejsze naprezenia na wsporniku, lepiej unikac punktowych sil)


jesli komus to pomoglo no to jest mi milo :)

w rzeczywistosci przy stosowaniu wspornikow, wyniki beda gdzies pomiedzy obliczeniami dla wspornikow a przypadkiem czystym bez wspornika, jednak zdecydowanie blizej wersji z listwa ;)

post-7993-14695712453788_thumb.jpg

post-7993-14695712453984_thumb.jpg

post-7993-14695712454179_thumb.jpg

post-7993-14695712454331_thumb.jpg

post-7993-14695712454486_thumb.jpg

post-7993-14695712454663_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.