Skocz do zawartości

Polimery w słodkim ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Drak , a kiedy stosowano w akwariach jonizatory?

Poczytałeś trochę o tych polimerach?

To jest pożywka dla bakterii , nie złoże filtracyjne ,polimery mają zastąpić wodka metohod lub zeo.


Węgiel drzewny do morskiego?

A słyszałeś kiedyś o fosforanach?

O tym co się dzieje w morskim akwa jeśli mamy ich duże stężenie ?

A niestety węgiel drzewny dużo ich zawiera.

Opublikowano

@Drak


Zdecydowanie nie mam zamiaru reklamować tego preparatu. Sam byłem i jestem sceptyczny, na tyle, że na stosowanie kulek jeszcze się nie zdecydowałem (może przy następnym akwarium). Nie obraź się jednak, ale post wyżej wykazałeś całkowitą nieznajomością podstawowej zasady działania bio-polimerów. Tak, jak napisał Daniel - to nie jest "konwencjonalne" złoże filtracyjne. Postaram się napisać w największym, telegraficznym skrócie. Kulki stanowią źródło węgla w formie przyswajalnej dla organizmów żywych, to taka pożywka dla bakterii. Jej innowacyjność polega na tym, że nie trzeba tej pożywki dozować do akwarium. Kulki zwyczajnie się rozpuszczają, stopniowo i powoli uwalniając węgiel (tu możemy gdybać co do dokładnego składu). Tak ja to rozumiem i więcej info jako akwaryście nie jest mi potrzebne.


Jak to się dzieję, że korale są dokarmiane? - odpowiem najszczerzej jak się da - nie wiem, moja znajomość biochemii jest na poziomie ósmej klasy podstawówki, czyli żadna.


Używam już od dłuższego czasu soli Tropic Marin, która została (za H.W. Ballingiem) wzbogacona w substancje bioaktywne, które stanowią pożywkę dla bakterii, które z kolei czynią substancje będące efektem przemiany materii ryb przyswajalne dla koralowców i filtratorów. Również byłem sceptyczny. Wystarczy jednak rzucić okiem jak wygląda akwarium z koralowcami po podmianie wody na zwykłej soli i na takiej "wzbogaconej". Korale reagują fantastycznie, tak jakby był środek nocy, a one dostały sporą porcję żarcia. Jeśli chłopaki, którzy zdecydowali się testować bio-polimery potwierdzą podobne efekty to będzie to na prawdę przełomowa metoda.


EDIT: przełomowa, ale dla morskich akwariów. IMHO do słodkiego (a zwłaszcza do Malawi) się nie nadaje.


Jeśli chcesz drążyć temat to na nano-reef był zdaje się podany nawet kontakt do autora tej metody. Nie pisz jednak, że to to samo, co filtr fluidyzacyjny, czy że da się to zastąpić węglem drzewnym, bo jeszcze ktoś uwierzy :)

Opublikowano

Czytać uwaznie.

Nie to samo a przypomina, to jednak różnica.

Owszem poczytałem o tych polimerach i jakoś zastanawia mnie użycie w ogóle słowa polimer co do węgla, ale szpecjalistą nie jestem zatem mogę się zastanawiać nad słowem.

Takie użycie słowa jak dla mnie wskazuje użycie nie stricte węgla a innej substancji go zawierającej, łatwo uwalniany w jakichś warunkach etc itd.


Co do wegla drzewnego to mozesz mi Danielu wskazac opracowanie wskazujce na dużą zawartosc fosforanów? Znależć nie mogę,a być może tego nie wziąłem pod uwagę.

Opublikowano

Opracowania naukowego Ci nie wskażę , bo takiego nie znam , za to znam opinie akwarystów morskich z dużym doświadczeniem którzy zbadali to testami , że zastosowanie rożnych rodzajów węgla , w tym drzewnego, może "wzbogacić" wodę w fosforany.

Drzewny przy tym wypadł najgorzej.

Opublikowano

Wprawdzie ciekawiła mnie własnie ocena naukowa,ale może masz jakieś linki do oceny akwarystów?

Przyznam że ciekawi mnie to co napisałeś o fosforanach,zaskoczyło mnie to (wieksza ilość).

Opublikowano

W morskim używamy wyłącznie węgla najlepszych producentów,które mają znikomą ilość fosforanów,ale jednak mają.Ja aby się ich pozbyć gotuję wodę RO i zalewam nią węgiel.Potem płuczę kilka krotnie.

Opublikowano

Wygląda tak samo,mocno skwierczy przy zalewaniu,dodatkowy plus to otwierają się bardziej pory węgla.Na ten temat jest dość dobry artykuł,ale nie pamiętam gdzie go czytałem.Jest gdzieś link na nano-reefie.Jeśli chodzi o producenta to GroTech,Korallen-zucht,Rowa.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.