Skocz do zawartości

Brak NO3 w wodzie.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Podepnę się pod ten temat.

Od początku. Akwarium działa od lutego tego roku, ryby pływają od marca (pyszczaki od maja). Ostatnio zaobserwowałem spadek NO3 do 0.

Zbiornik:

240l, dwa filtry JBL e900 (1 - bio 3 kosze ceramiki filtus bio (białe kulki) + 0,5l zeolitu) (2 - mech gąbki + warstwa włókniny).

Grzałka 200W temp 25 C od tygodnia podniosła się do 28 C. Oświetlenie AquaGLO + PowerGLO. Podłoże piasek kwarcowy skały kwarcyty tło wromak uszczelnione (siatkami) żeby ryby tam nie wpływały.

W tej chwili pływa 10 sztuk maingano.

Parametry wody:

............kranówka

............21.02.2010..18.03.2010...1.04.2010....18.04.2010....13.05.2010...26.05.2010...10.06.2010

GH........8n..............8.................8...............9.................9................8.................7

KH........3n..............11...............9................9.................8................8................8

NO2......0................0,3..............<0,1...........0.................0................0.................0

NO3......5................10...............10.............20................15...............5................0

NH4......0................1.................0...............0..................0...............0.................0

PH........<7,4............7,8.............8,0.............7,8...............8,0.............8,6..............8,6

...........dodana..........................................podmiany .......atak..............................przed podmiana

...........soda.............................................15% tyg.........zielonego

..............................................................okrzemki..........czegoś

Tak jak widzicie znika GH i KH oraz NO3 wzrasta PH.

Od 3 tygodni rosną zielone (chyba sinice ale nie smierdzą, porastają piasek i tło zaraz przy świetlówce oraz przednią szybę zieloną powłoką która odpada płatami). NO3 w tej chwili jest niewykrywalne, używam od początku testu JBL. Zauważcie że do filtra bio używam kulek filtus, które według producenta mają mieć zdolność denitryfikacji w swoim wnętrzu?

Dodatkowo okrzemki zaczeły utępować tym zielonym.

Ryby czują się dobrze nie karmie ich za dużo.


Jak uzupełnić GH i jak zatrzymać wzrost PH. Oraz czy muszę jakoś przejmować się brakiem NO3? Dalej podmieniać wodę 15% na tydzień czy może mniej?

Opublikowano

Moim zdaniem przyczyna tkwi w rozroście "sinic". Nie włączaj światła przez kilka dni i zobaczysz czy zaczną ustępować. Podmiany rób dalej. W tym momencie nie przejmowałbym się twardością i ph zwłaszcza że kh podnosiłeś sodą i w miarę podmian wodą o niskim kh musi spaść. lepszym sposobem na stabilizację tych parametrów są wapienie w akwa lub grys koralowy w filtrze.

Opublikowano
Kiedy włożyłeś do filtra zeolit? Trochę mnie zastanawia niskie pH przy niskim KH.

Chyba wysokie PH przy niskim KH

Zeolit dałem 1.04.2010. Przy podmianah dokładam sody tak po około 2 łyżeczki + 15% wody. Parametry kranówki takie jak pierwsza kolumna w tabelce czyli PH <7,4 (minimum na skali), GH 8n, KH 3n.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.