Skocz do zawartości

Sump czy filtr zewnętrzny - 500 l.


tasi0r

Rekomendowane odpowiedzi


Tytuł: Re: Sump czy filtr zewnętrzny - 500 l. Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpiwedź!

Wiec że będzie to filtr przelewowy jestem praktycznie już przekonany. Ale jak ktos zauważył nie za Ciekawie będzie wyglądało to przy szybie widokowej więc wpadłem na pomysł takiego oto położenia filtra :




Z początku tez miałem taki pomysł ale pojawiło sie pewne ale -sposób dostępu do mediów filtracyjnych, jest utrudniony z tyłu akwarium , u mnie w akwarium wkłady są umieszczone w koszykach wykonanych z siatki plastikowej ogrodniczej, u góry mają zaczepione plastikowe rączki, za którymi to wkład jednej komory można wyjąć jednym pociągnięciem. Obudowa akwarium górna, musiała by być w Twoim przypadku całkowicie ściągalna, nie możesz sobie pozwolić na zamontowanie klapy podnoszonej na zawiasach gdyż utrudniało by to dostęp do złoża. Co do Twojego rysynku to z proporcji wynika jakby akwarium mialo 150 cm szerokości, ale wiadomo o co chodzi ;) . Przy wykonaniu takiego filtra o wymiarach które podałeś, sama netto powierzchnia wkładów filtracji miała by około 25 litrów. odliczając na komore techniczną 15x10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale trochę się pogubiłem. Zupełnie nie rozumiem dlaczego chcesz wnętrze panelu podzielić na tyle części? Przecież okresowe czyszczenie będzie mocno uciążliwe, zwłaszcza przy tej wielkości. Moim zdaniem w zupełności wystarczy tylko jedna przegroda wymuszająca przepływ wody przez całe złoże. Do tego oczywiście wkłady w odpowiednich koszyczkach, a dokładniej jednym koszyczku i jak dla mnie jest to najlepsze rozwiązanie. Kolejna kwestia to usytuowania pompy, przepraszam ale czy nie prościej jest umieścić małą głowicę o niewielkim przepływie przy samym lustrze wody, ot choćby taką: http://www.allegro.pl/item884059521_atman_filtr_wewnetrzny_at_f301_do_akwarium_50l.html . Przy odpowiednim zaplanowaniu przepływu jej zadaniem byłoby jedynie podniesienie wody na max. 2 do 3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje, dlatego napisałem że możliwośc jest zredukowania do 3 komór , ale szerszych, i przykdładowo zasypywać połowe grysem a połowe ceramiką, chodzi o to by woda wykonała ruch góra dół góra dół . Ja akurat przedstawiłem tak jak to u mnie wygląda, komory mają 10cm x10cm gdyż poszalałem troche z ilośćią wkładów, aczkolwiek czyszczenie nie jest uciązliwe, gdyż wkłady mam w koszyczkach i wyjmuje całe panele i z tym nie ma najmniejszego problemu. Gorzej bylo z wklejaniem tych przegród, ale dla chcącego nic trudnego. A pompa o przepływie 1500 litrów moim zdaniem jest za dużą , skoda prądu . w Zupełności wystarczy aqua szut 750 litrów o poborze 5.5 W. Co do podnoszenia słupa wody Aqua Skalar , to będzie podnoszona na wysokość około 45 cm, a nie 2,-3 cm gdyż pompę raczej należało by zamonotować na dnie ostatniej komory , montując u góry komory nie wymusisz odpowiedniej szybkości przepływu i napływu wody, przerabiałem to ;)


p.s aha i tam gdzie będzie wlot wody koniecznie prefiltr o wymiarach np. 15cm x 10 cm x 3 cm, który będzie czyszczony raz na tydzień , ale zapewni czystość złoża , no i wlatywanie małych pysków :P


u mnie ostatnia komora ma wymiary 12x10cm, ale jest to pierwsza komora od przedniej szyby i mam przelewowy boczny, z wyciąganiem nie ma problemu, mieści się moja męska łapa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale u Ciebie jak rozumiem woda wpada, do komory z pompą, z góry a nastepnie jest podnoszona z samego dołu przez pompę. Czy nie prościej jest aby woda do ostatniej komory wpływała dołem, a pompa zamontowana pod lustrem wody podnosiła jedynie wodę na wysokość ściany panelu wystającej ponad powierzchnię? Lata temu stosowałem taki system do zasilania kotnika, który stał przy akwarium i bardzo dobrze się to sprawdzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz, u mnie akurat to się nie sprawdziło , dlatego też musiałem przerabiać filtr, gdyż pompa zasysająca wodę powodowała małą różnicę poziomów w komorze technicznej, i nie nadążała napływać , reasumując filtr wodę zassał z góry, a zbyt był długi okres poziomowania sie w komorach, co innego na dole , gdyż wówczas występuje znaczna róznica poziomów co wymusza ruch wody w filtrze i tak w ostatniej komorze mam stan wody często sięgający do połowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czułem że tak będzie :) tzn im więcej odpowiedzi tym mniej wiem.

aqua skalar ale przecież taka pompka która polecasz ma przepływ na poziomie (+-) 300 l /h. A czy to nie za mało przy moim zbiorniku 500 l ?

Gdzieś czytałem ze zalecany jest przepływ/h w wysokości potrójnej objętości zbiornika.w tym przypadku 500 x 3 daje 1500 l/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.