Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich. Piszę tutaj po raz pierwszy, więc ewentualne potknięcia proszę wybaczyć. Do rzeczy.

Mam akwarium 216 l (120 profil) a w nim msobo. Obecnie akwa ma ok. 10 miesięcy. Z początkowej obsady (20 msobo) zostało 17 rybek i wszystko wskazuje na to, że już można określić jakiej płci są osobniki. Ewidentnie wybarwionych jest 9 sztuk (oczywiście chodzi o samce). Pozostałe to 5 samiczek (nie posiadają atrap jajowych i nic nie wskazuje, aby ich piękny żółty kolor „zabrudziła” jakakolwiek szarość) oraz 3 samce, które mają wyraźne atrapy i zaczynają nabierać kolorów.

Moje pytania są takie:

1.Czy na tym etapie można powiedzieć, że płeć rybek jest już ustalona, i czy istnieje możliwość, aby pojawiły się jakieś niespodzianki (odnośnie płci oczywiście)? Czy atrapy, to domena samców, czy samiczki też mogą je posiadać?

2.Jeżeli obecnie mam samca alfa, czy to może ulec zmianie? Tzn. czy gdy pozostałe samce nabiorą masy i kolorów, to czy mogą odebrać mu dominację? (Zaznaczając, że samiec alfa i beta są starsze, więc i od początku większe.) A pytanie to prowadzi do następnego:

3.Czy można już podjąć decyzję o odłowieniu samców i pozostawieniu tego dotychczas dominującego, czy czekać aż wszystkie "dojrzeją"? Mam 120 cm profilowane akwa, więc pozostanie chyba harem 1/5. I dalej:

4.Jak odławiać ryby – powoli, po jednej np. co dwa dni, czy można odłowić za „jednym zamachem” wszystkie „zbędne” sztuki? Chodzi o to, czy nagła zmiana obsady (na skutek odłowu) nie spowoduje zachwiania dominacji i np. obierania rewirów. Bo nie wiem, czy gdy np. odłowię samca beta nie wyskoczy jakiś nowy konkurent, który zdominuje obecnego samca alfa i wówczas będę musiał czekać jak sytuacja się rozwinie i wyklaruje. Mam nadzieję, że dobrze i zrozumiale się wyraziłem…

Teraz pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.

Rafał

Opublikowano

Co do zmiany w hierarchii to jeśli zostawisz samca alfa to raczej na razie nic się nie zmieni a jak go odłowisz to pozostałe się potarmoszą o wakat na stanowisku :wink:

Osobiście zostawił bym trzy samce może się uda choć to podobno "charakterne" ryby.

Opublikowano

eljot12 sugerujesz, że można spróbować z trzema samcami? Ja z rybkami z Malawi nie miałem wcześniej do czynienia, ale myślę, że 2 samce to maks. Nie dopowiedziałem wcześniej, że w akwa mam 4, ale za to spore serpentynity, co w sumie daje może ze 180, albo i mniej litrów. I nie chodzi o to, abym się wymądrzał, ale może lepiej dołożyć jakiś inny gatunek, żeby były dwa haremy po np. 1/5? Może afry dorzucić? Wówczas zmniejszyła by się ilość rywalizujących samców (z trzech do dwóch).

I proszę o potraktowanie mojej wypowiedzi jako luźną uwagę a nie próbę polemiki, gdyż jestem początkujący w tej "branży" a każda Wasza rada jest dla mnie na "wagę złota".

I jeszcze jedno, czy odławiać już teraz, czy dać im jeszcze trochę czasu. A właściwie: czy po 10 miesiącach można już brać się za odłów, czy to jeszcze zbyt wcześnie. greghor pisze: "Ja bym odłowił wszystkie za jednym razem", ale czy zrobić to już teraz?

post-8974-14695712430761_thumb.jpg

Opublikowano

Na pewno jest większa szansa na utrzymanie 3 niż 2 samców bo wtedy alfa będzie ganiał tylko jednego i z pewnością go zamęczy, przy trzech jego agresja rozłoży się na 2 więc spróbować można a nuż się uda jeśli nie to odłowisz dwa i zostanie 1+5. Nie miałem tych ryb więc nie wiem jak jest u niech z agresją ale pewnie zależy dużo od cech osobniczych. U mnie pierwszy Callainos alfa był taki "dzik" że zajął całe akwa i lał wszystko co niebieskie po odłowieniu wyłonił się kolejny który jest spokojniejszy i pełni rolę "policjanta" :wink: rozgania wszystkie próby bijatyki w akwa a głównie rozpędza samce saulosi (3 sztuki).

Co do odławiania to popieram gregora. Czy odławiać już, to twoja decyzja jak jeszcze nie ma strasznych dymów to możesz poczekać. Co do drugiego gatunku to sam piszesz że małe akwa jak dla mnie to ew. Maylandia livingstonii i wtedy układy po 1+4 czyli 10 niewielkich ryb przy dobrej filtracji powinno być ok.

Opublikowano

Afra raczej nie pasuje pod względem żywieniowym. Według mnie dobrym pomysłem jest pozostawienie układu jedogatunkowego z trzema a nawet czterema samcami msobo oraz maksymalną ilością samic. Kwestią sporną jest co z tego wyniknie i osobiście zgadzam się z tym co napisał już eljot. Ja sam trzymam teraz elongatusa "Usisya" w obsadzie dwusamcowej. Dość długo (1,5 roku) miałem trzy samce, z tym że na lini alfa - beta w tym gatunku cały czas iskrzyło. Trzeci usuwał im się z drogi. Niedawno niestety alfa wyeliminował konkurenta, ale o dziwo nadal w miarę toleruje tego spokojnego. Jak długo to potrwa - nie mam pojęcia, ale może jest coś w tym że i tak prędzej czy później krystalizują się obsady jednosamcowe.


Wracając do Twojego akwarium - jeśli zdecydujesz się na układ z jednym samcem to myslę, że możesz dołożyć drugi gatunek. Chodzi mi po głowie mniejsze z Melanochromisów - dialeptos, ewentualnie maingano. Oczywiście Ty wybierasz, ale pole manewru nie jest w tym przypadku zbyt wielkie...

Opublikowano

Nie wiem dlaczego utarlo sie ze wszystkie cynotlapie [CYNOTILAPIE :!:] afry to typowi miesazercy ,przeciez dorosle terytorjalne samce pilnujac groty nie maja czasu plywac w toni wodnej by pobierac plankton,wiec zeruja jak mbuna roslinozerne zeskubujac glony ,wiec pozyskuja tylko sladowe ilosci mieska, owszem samice jada na planktonie ,co nie wyklucza ze nie mogly by zerowac rowniez na zieleninie np.C.Afra coube jest wszystkozerca i pasowala by do magungi ktora tez jest wszystkozerca bardziej w kierunku zieleniny ale wzgledem wyposrodkowanej dietyo partej w 60%rosliny40%mieso oba gatunki beda zadowolone,wiadomo ze lepSZym rozwiazaniem bylo by dobranie m.maingano lub m. dialeptosa i dac proporcje 80%do 20% tym bardziej ze jestes poczatkujacy.


starajmy się pisać poprawnie, gramatycznie, ortograficznie, składniowo. kisor

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.