Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, znajomy ma i zajmuje się hodowla pyśków, Ma w każdym baniaku po 2-4szt. Bocje Wspaniałe http://www.superakwarium.pl/bocja-wspaniala-id407.html i powiedział Mi że trzyma je jako sygnalizatory chorób. Bocja podobno dużo wcześniej reaguje na jakieś zmiany wody lub jakieś choroby wniesione do baniaka. Można dożo wcześniej zareagować, poczynając i podjąć odpowiednie środki zapobiec tragedii. Czy to dobry pomysł? jeśli mamy w naszych baniakach glonojady lub inne podobne ryby prócz obsady głównej, to 2lub 4szt Bocji Wspaniałej chyba nie zaszkodzi, tym bardziej ze jest ryba nocna i mało ją widać w akwarium. A tym bardziej wyjada ślimaczki np świderki których jest zatrzęsienie w naszych zbiornikach.

Opublikowano

Bocja wspaniała powinna mieć PH wody od 6 do 7,5; dodatkowo jest to ryba raczej stadna i w ilości 2 zachowuje się ospale, chowa się i nie wykazuje takiej aktywności jak powinna. Z lżejszych wymagań to duża ilość roślinności, korzenie etc.


Wniosek: teoria twojego znajomego jest wzięta z nie powiem czego.. ta ryba przebywając tylko w malawi już wykazuje że woda jest nie ten tego bo to nie jej warunki. Nawet nie myśl o trzymaniu jej w malawi bo jest to po prostu głupie. Już lepszym argumentem jest to że jest ładna :)


Do sprawdzania warunków w akwarium mamy testy wody i to jest nasz sygnalizator.

Opublikowano
  orzechopcja napisał(a):
Witam, znajomy ma i zajmuje się hodowla pyśków, Ma w każdym baniaku po 2-4szt. Bocje Wspaniałe http://www.superakwarium.pl/bocja-wspaniala-id407.html i powiedział Mi że trzyma je jako sygnalizatory chorób. Bocja podobno dużo wcześniej reaguje na jakieś zmiany wody lub jakieś choroby wniesione do baniaka. Można dożo wcześniej zareagować, poczynając i podjąć odpowiednie środki zapobiec tragedii. Czy to dobry pomysł? jeśli mamy w naszych baniakach glonojady lub inne podobne ryby prócz obsady głównej, to 2lub 4szt Bocji Wspaniałej chyba nie zaszkodzi, tym bardziej ze jest ryba nocna i mało ją widać w akwarium. A tym bardziej wyjada ślimaczki np świderki których jest zatrzęsienie w naszych zbiornikach.


Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu, jest niezwykle podatna i wrażliwa na zakażenie rybią ospą, która, nie leczona, w błyskawicznym tempie sieje spustoszenia w zbiorniku. Wiec Jest to zly pomysl bo bocja moze zachorowac poprzez zle dla niej parametry wody i wtedy jaki sygnalizator z niej? taki ze pozaraza pyszczaki... i stracisz obsade .W prawidlowo prowadzonym akwarium wystarcza testy , gratuluje blyskotliwego kolegi.

Opublikowano

No właśnie oto Mi chodziło i o waszą opinie w tym temacie. Mój znajomy ma już swoje lata. Jest to okaz żyjącego jeszcze dinozaura :D:D zasuszonego tu i tam i nie stroniącego od szklaneczki, tak więc dla niego większość pyszczaków to gatunek Lombardi. Zatrzymał się w latach 80-90 gdzie w sprzedaży dominowały pyszczaki Pseudotropheus Lombardoi. No ale cóż, też mu tłumaczyłem że nie bardzo je razem trzymać, ale on wie najlepiej ma je już od ponad 5 lat.


PS. Tak nawiasem mówiąc to ładne są te bocje ale to w innym baniaku. :D

Opublikowano

Fakt , ze ludzie trzymają bocje z pyskami , faktem jest , że swoje pierwsze auratusy miałem w 60l i karmiłem ochotką , rosły piękne i wielkie , ale.... po pewnym czasie się wybiły :(

Ale takie były realia akwarystyki lat 80, zeszłego wieku.

Na szczęście wiedza akwarystyczna się rozwija , (moja już mniej , bo szare komórki nie te :mrgreen: )więc możemy dowiedzieć się i o fizjologii ryb i o ich potrzebach , dlatego odchodzi się od mieszania ryb z rożnych biotopów i mieszania , a raczej uśredniania dla nich parametrów wody.


Wyobraź sobie jakby te bocje wyglądały w wodzie dla siebie odpowiedniej , jeśli teraz , jak piszesz , nie wyglądają źle?

Opublikowano

a czemu założyliście że gość ma parametry odpowiednie dla pyszczaków?

Równie dobrze może mieć wodę w sam raz dla bocji.

Jednak i ja jestem takiego samego zdania jak przedmówcy.

Opublikowano

tym razem to nawet ja się nie wyłamię z towarzystwa :)

bocja jest śliczną rybą ale w malawi pływać nie powinna


  lukaszra napisał(a):
a te bocje chyba wcinaja swiderki albo cos myle


wcinają, wcinają tylko nie możesz ich przekarmić innymi pokarmami


w Poznaniu jest pewien sklepik gdzie gościu ma w ciągłej sprzedaży bocje wspaniałe i widać, że lubi je dokarmiać właśnie świderkami z innych zbiorników - całe dno usiane jest skorupkami po świderkach, bardzo niecodziennie to wygląda bo nie widać żwirku a jedynie skorupki

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
    • @Dagmarina od siebie mogę polecić Tropical insect menu. Bardzo dobry pokarm moim zdaniem za rozsądne pieniądze.
    • Zamówiłem 2 kilo na próbę 😁
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.