Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam :D

Mam pytanie dla doświadczonych fachowców i nie tylko :wink: odnośnie takiej filtracji tj. na foto.

Czy taka filtracja byłaby wystarczająca bez ceramiki na 300L :?:

Filtr mechaniczny co tydzień czyszczony dla dobrego przepływu, są dwa wkłady od narurowców bo jeden to za duży opór :mrgreen:

fbf1.png

Opublikowano

nie widzę wyjścia ;)

problem jest taki ze wkłady wielokrotnego uzytku są do luftu, jeżeli utrzymasz przepływ będzie to funkcjonowało, jednak obawiał bym się duzych oporów na wejściu do pompy

Opublikowano

Moim zdaniem to nie zadziala za dobrze. Wielokrotnie na forum podkreślałem, że pompa c.o. lepiej radzi sobie z tłoczeniem wody, niż z jej zaciąganiem. Na wejściu mam prefiltr z gąbki i jak tylko się zapcha, to natychmiast drastycznie spada mi wydajnosc pompy i zwiększa się hałas przez nią wytwarzany.

Opublikowano

Więc zapodam pompę na początku filtracji aby pchała wodę a gąbkę dam z dużymi porami dla lepszego przepływu do zanieczyszczeń zgrubnych a wkłady do dokładniejszego. Te wkłady to muszą być wielokrotnego użytku aby obniżyć koszty eksploatacji.

Poza tym jaka ilość powinna być piachu do FBF na 300l :?:

Opublikowano

Nie "na 300l" tylko dobierz do ilości zwierzaków w akwarium. Ja mam ok. kilograma piachu, 14 dorosłych ryb + 10 mniejszych.. liczmy 20 dorosłych pyszczaków i filtracja spokojnie daje sobie radę, NO2=0. W mniejszym akwarium mam mniej niż pól kg złoża, kilkanaście dorosłych mbuna i to się sprawdza od kilku lat.A Sysgone dobrze prawi, postaraj się aby opory na wejściu pompy były jak najmniejsze, obojętnie co tam konstruujesz.

Opublikowano

Próbuj

ale widząc jednak twoje plany stwierdzam, że po jakimś czasie znów będziesz szukał innego rozwiązania.

Opublikowano

yaro => jak nie wypali to na pewno będę kombinował :mrgreen:

Martwię się jeszcze czy po filtracji mechanicznej woda bujnie ten piach.

Najlepiej pewnie byłoby jakby piach był na owalnym stożku dla dobrej cyrkulacji piachu :?:


300L->pompa->gąbka->2wkłady50micro->FBF1kg->300L

Opublikowano

Zwykły drobny piasek. Zresztą ten najdrobniejszy ci się sam wypłucze, cięższe ziarna opadną na dół i jakoś samo się wyrówna.Jeśli dasz piach zbyt drobny i nawalisz go za dużo zabawka może nie wystartować :)

Opublikowano

Taki szczegół, ale jaki istotny :shock:

Czytałem jeszcze w artykule autorstwa zyraf71] o FBF i wyczytałem że co 6-12mc należy wymienić część piasku, tylko po co jak można chyba tylko przepłukać pod bieżącą wodą :?:

Poza tym to ile tego piachu wtedy podmienić :?: 30% :?:


Nie pisz kolorową czcionką jeżeli nie musisz, kiepsko się to czyta a niczemu nie służy. mutra

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.