Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam aqwa, 450L i 2 kubełki Unimax 700 i Tetra EX 1200 i hydroponika około 5l + filtracja powierzchni DIY. Mam możliwość i chce zrobić dodatkowo SUMP DIY około 55-60L, ale nie jako biologa ale jako w większości maega mechanika.??? Chcę uzyskać jeszcze lepszy (clar). Ma to sens czy tylko szkoda roboty? :) :?:

Opublikowano

A to ciekawe, jak chcesz rozwiązać f. mechaniczą sumpem? Miałby wlot dołem, czy jakiś cyrkular namiatałby kupska do komina? Czy bez komina, taki syfon w dnie akwarium :) Nie wyobrażam sobie tego, przybliż proszę ten pomysł.

Opublikowano
Lepiej zrobisz jak zamiast sumpa dasz narurowe.Sump sprawdza się jako biolog a nie mechaniczny

O czym opowiadacie?

sump może być także i mechanikiem.

Jeżeli rurę która zasysa wodę umieścimy niedaleko dna będzie zasysała również nieczystości, to jakie media zastosujemy w sympie będą w taki sposób oczyszczały wodę.

Opublikowano

Chce coś pokombinować, oglądałem wiele filmików w necie na temat SUMP DIY że naprawdę, czego to ludzie nie wymyśla i co najciekawsze to działa i jest funkcjonalne np. Komora przelewowa w sklepie około 1200zł a człowiek zrobił za niecałe 60zł prawie taka sama. Ja wymyśliłem sobie coś takiego na wzór podobnych wynalazków

post-9122-14695712333339_thumb.jpg

Opublikowano

to co narysowałeś nie ma prawa działać.

przy czymś takim cała woda wylała by się do sumpa, a ze sump generalnie jest zawsze mniejszy od akwa to dużo wody znalazło by sie na podłodze.

Opublikowano

Tak masz w 100% racie że woda by się wylała, ale tu będzie wszystko zamknięte i działać podcisnieniowo coś w rodzaju filtra kubełkowego. Zapomniałem dodać tylko 2 elektrozaworów na powrocie i zasilaniu tak wiec nawet w takiej otwartej koncepcji bez syfona będzie oki. Nie wiem na razie sobie rozmyślam i kombinuje z modelami o małym litrażu

Opublikowano

Ja tylko odniosę się do tej rury umieszczonej na dnie, z wlotami na całej długości. Swojego czasu próbowałem tego pomysłu zachęcony opisem z http://www.pawiookie.pl/diy/600-litrow- ... kroku.html ale nie sprawdziło się to, grzybki z części zaciągających wodę szybko się zapychały, w końcu uprościłem to zostawiając wlot jak w filtrze kaskadowym. Pomysł z elektrozaworami prowokuje takie problemy,że już lepiej pudełko przelewowe. Ale to też ma wady. Mutra podsumował to najlepiej - nie warto kombinować. Imo najpraktyczniejsze będzie potraktowanie jednego kubełka jako filtra mechanicznego, wypełnienie go np włókniną i po problemie.

Opublikowano
nie warto kombinować. Imo najpraktyczniejsze będzie potraktowanie jednego kubełka jako filtra mechanicznego, wypełnienie go np włókniną i po problemie.

Święte słowa powtórzę to co pisałem ci w galerii że lepsze jest wrogiem dobrego a i żona odpocznie :wink: (oczywiście od twojego grzebania przy akwa :mrgreen: )

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.