Skocz do zawartości

filtr a woda i pH


Nifrenithil

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ trochę nie były dla mnie zadowalające odpowiedzi na innych forach napiszę od nowa w czym rzecz.


Mam filtr Fluval 105 i pewnę wątpliwości.

W module L mam węgiel aktywowany.

W module M - nic (był Bactozym)

W module H- ceramika

Przeczytałam i nie raz słyszałam, że wegiel niezbyt korzystnie działa jeśli mamy roślinki i używamy nawozu. Z tym, że ja zamierzam użyć nawozu nie w płynie a w tabletkach do podłoża. Wydaje się, że wówczas nie specjalnie się to ma do węgla w filtrze. Ale może się mylę... i to jedna moja wątpliwość.


A druga:

W kranie płynie kwaśnawa woda. Wapienie i marmurowy żwir niezbyt pomogły, bo bez dodatkowych preparatach po tygodniu pH wynosiło 7,2 - troche mało jak na

Malawi. Wiadomo są preparaty, ale skoro już miałabym mieć dwa puste kubełki w filtrze, to może do środkowego(M) wsypać trochę muszelek z Morza Śródziemengo- białych - bardzo wapiennych (wcześniej wyparzonych) aby łatwiej wypłukiwał się węglan wapnia (nie posiadam wapienia, który zmieściłby się do filtra ). A do najniżego (L) może dobry był by keramzyt? Mam trochę zapasu w szafie, ale boję się, że jego pył będzie zanieczyszczał wodę.


No i co powiecie na te paramatry (akwarium dojrzewa ponad 1 tydz). Głównie chodzi mi o pH: jedni mówią, że najlepiej mieć idealne inni że może być na skarju normy byle stabilne.


pH 7,6

No2 0

No3 10

10 > GH > 6

KH 3


A te wyniki wyglądają trochę dziwnie jak dla mnie. Ale nie mam przecież doświadczenia. Proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wegiel jest absolutnie zbedny - uzywa sie go jedynie do usuniecia resztek lekarstw

2. do flitra mozesz dac zarowno muszelki (moim zdaniem) jak i grys koralowy

3. keramzyt w najnizszym koszyczku nie ma dla mnie sensu poniewaz na nim ma sie odbywac filtracja bilogiczna i powinna przeplywac przez niego jak najbardziej oczyszczona woda - tak samo jak w przypadku ceramiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Węgiel sobie daruj zwłaszcza jak masz rosliny, bo i owszem wrto go czasem użyc przy rozruchu aby dikładnie oczyscic wodę ale przy eksploatacji akwa z roślinami i uzywaniem nawozu to pomyłka. Obojetne jakich nawozów uzywasz w płynie czy w tabletkach, przecież roślina nie pobiera składników bezposredno z tabletki tylko tabletka taka wydziela składniki stopniowo do wody i z wody pobiera je roślina a więc w każdym przypadku węgiel będzie działał prawie tak samo.

Co do reszty to raczej powtórze za adi zamiast muszelek lepiej grys koralowy, i nie kombinuj z keramzytem tylko do drugiej wolnej komory też daj ceramikę albo grys koralowy.

Co do Twojego ostatniego pytania to:

czy Twoja filtracja da radę na takie akwa to: zapewne tak

czy jest to dobre akwa na mini Malawi to : raczej nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał Mario (mars :) ) :

węgiel aktywowany -> zbedny :!:

zamiast muszelek -> grys koralowy albo wapień rozdrobniony;

filtracja -> jak dla mnie 'graniczna'.... lepiej dodać dobry wkład zamiast keramzytu i grysu, np. firmy Eheim, Sera czy JBL;

akwa -> cóż ...... wiem, że z różnych powodów, nie mozna czasami postawić 'normalnego' baniaka ale 96l to ciut mało ..... może pokombinuj jeszcze trochę i uda Ci się postawić choć 240 l :wink:


Życzę zadowolenia i powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.