Skocz do zawartości

Baniak Milca - 500 L - wystrój


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Poniżej trzy fotki mojego baniaka (aktualnie zasiedlonego przez testowe mutanty). Ponieważ dopiero uczę się zarówno akwarystyki, jak i fotografii, z pokorą czekam na opinie :-)


http://www.milc.com.pl/baniak/PICT0010.JPG


http://www.milc.com.pl/baniak/PICT0014.JPG


http://www.milc.com.pl/baniak/PICT0017.JPG


PS. Nie jest w nim tak ciemno, jak wygląda na zdjęciach, ale tak robiłem zdjęcia, żeby było więcej kontrastu, lepiej oddaje klimat.


PS2. Ten wapień na szczycie po lewej w rzeczywistości nie jest taki cholernie niebieski :-)


Baniak 200x50x50


- oświetlenie przód Narva Colour, tył Narva Blue


- żwir bazaltowy 2-4 mm

- piasek kwarcowy 0.8-1.4 mm

- wapienie z Tyńca

- łupki fylitowe od Klubowicza Adama

- korzeń savannah z Czarnego Lądu (tak, tak, przetestowany, nie zakwasza)

- tło spienione PCV od wewnątrz (fajny efekt głębi, a brak odbić jak przy malowanej ścianie lub wyklejanej folią)

- po lewej i prawej zaczątki valisneria spiralis (nie przewiduję lasu, mają zasłonić sprzęt i tyle)

- wzdłuż 3/4 tła rozciągnięte dwie kurtyny napowietrzające - daje fajny efekt, szczególnie po włączeniu nocnego podświetlenia - jest księżycowe wzdłuż tylnej ściany i żółtawe wewnątrz jaskini utworzonych przez wapienie


milc

Opublikowano

ten korzeń to chyba nie do końca dobry pomysł... Akwarium byłoby super gdyby... no właśnie... dwa rodzaje skał tak jakoś kłócą się... tak samo piasek - wkrótce i tak pysie go rozkopią i będziesz miał pstrokate dno. Nie wiem czy ten efekt będzie fajnie wyglądał.


Więcej chyba nie da się powiedzieć. No może poza tym, że masz kawał akwarium.

Opublikowano

Większość to subiektywne wrażenia i kwestja gustu - a o tym sie nie dyskutuje - w końcu to tobie sie ma podobać. Co do moich odczuc jak to kogos interesuje to:

Akwa mi sie podoba, akurat kontrast pomiędzy jasnymi wapieniami a ciemnym tłem i łupkami z drugiej strony jest bardzo fajny - ja tez tak lubie 8) , coprawda za pare miesięcy to ten wapień nie bedzie wcale taki jasny i wtedy akwa sie bedzie bardziej podobało tym co kontrastów nie lubią :wink: za to nie jestem zwolennikiem kurtyn powietrznych i innych babelków ale podkreślam to twoje akwa, dla mnie w takim stanie jak teraz bezbombelkowym jest dla mnie świetne. Ziemniak słuznie zauważył że ten bazalt z piaskiem sie z czasem przemiesza - czas ten będzie zależny od obsady ale na 100% wcześniej lub później to sie wszystko pomiesza, a efekt jaki bedzie zobaczymy.

Co do korzenia to jeżeli masz pewność że nie wpłynie na parametry wody to ok bo mimo że akwa duże to korzeń tez do małych nie należy, dlatego pilnuj go - zwróć uwagę w następnych miesiącach na ten korzonek, bo biorąc pod uwage ilosc wapienia to akurat o zakwaszanie się bym mniej obawiał natomiast sprawdzaj czy nie zachodzą na jego powiezchni jakieś zmiany rozkładu/gnicia czy jego powierzchnia nie mięknie itd bo to może spowodowac wzrost związków azotowych. wiem że niektóre gatunki drzew to sa "twardziele" co ich nic nie ruszy ale dla świętego spokoju warto na to zwrócić uwagę.

Opublikowano
ten korzeń to chyba nie do końca dobry pomysł... Akwarium byłoby super gdyby... no właśnie... dwa rodzaje skał tak jakoś kłócą się... tak samo piasek - wkrótce i tak pysie go rozkopią i będziesz miał pstrokate dno. Nie wiem czy ten efekt będzie fajnie wyglądał.


Dzięki!


Drewno po prostu bardzo chciałem mieć, a przekonałem się do niego (i do faktu, że malawi nie musi być kosmicznym krajobrazem) między innymi na stronie:


http://www.hull.ac.uk/cichlids/Malawi_Habitats_gallery.html


Co do dwukolorowych kamieni - kontrast powinien się zmniejszyć, między innymi dzięki glonom, chciałem iść w tym kierunku:


http://cichlidpress.pair.com/photos/minosreef.jpg


Przemieszany piach ze żwirem - w zasadzie jest to cel, chcę obserwować, jak, w jakim stopniu i w jaki sposób będzie się to działo.


milc

Opublikowano
za to nie jestem zwolennikiem kurtyn powietrznych i innych babelków ale podkreślam to twoje akwa, dla mnie w takim stanie jak teraz bezbombelkowym jest dla mnie świetne.


Na zdjęciach nie widać bąbelków, mimo, że są, i podobnie jest w rzeczywiskości. Zrobione jest to tak, że one się skradają po tylnej ścianie, i pompa jest na minimum, więc są bardzo delikatne :-)


Co do korzenia to jeżeli masz pewność że nie wpłynie na parametry wody to ok


Kisiłem go w wodzie 2 miesiące i parametry nie drgnęły. Będę pilnował drania :-) I nie jest duży, może na zdjęciach tak wyszło...


biorąc pod uwage ilosc wapienia to akurat o zakwaszanie się bym mniej obawiał


Dodatkowo 1/3 obydwu Fluvali 405 jest zasypana żwirem koralowym.


milc

Opublikowano

eee ja tu widzę, że kolega profesjonalnie do tego wszystkiego doszedł. Sam jestem ciekaw co będzie działo się w przyszłości z tym akwarium. W sumie to akwarium to niezły eksperyment.


Gratuluje i życzę powodzenia w hodowli! ;)

Opublikowano
eee ja tu widzę, że kolega profesjonalnie do tego wszystkiego doszedł. Sam jestem ciekaw co będzie działo się w przyszłości z tym akwarium.


Zrobłem tak, ponad rok temu załapałem bakcyla, mniej więcej zakreśliłem plany, kupiłem duuuużą świnkę skarbonkę, i od tego

czasu ją wspólnie z synkiem wypełnialiśmy. A przez ten czas czytałem,

czytałem, czytałem... :-)


W sumie to akwarium to niezły eksperyment.


Hehehe, to nie brzmi jak komplement :lol:


Gratuluje i życzę powodzenia w hodowli! ;)


Podziękował :-)


milc

Opublikowano

W sumie to akwarium to niezły eksperyment.


Hehehe, to nie brzmi jak komplement :lol:



bo to nie miał być komplement :) ani też nie miało być to coś urażającego. Po prostu czegoś próbujesz i jak to wypali to pewnie będzie niezły wzór do naśladowania dla niektórych. Niczym nie ryzykujesz (no może poza tym korzeniem - ale na ten temat wypowiedział się kolega mars). Myślę, że jedyną konsekwencją może być remanent wystroju zbiornika.

Opublikowano

Gratuluje, bardzo udany start z przygoda z Malawi. :lol:


Bardzo sie mi podoba, moze poza korzeniem(uwazaj na niego bo moze popsuc wode!!!), ale to jest twoj wybor-najwazniejsze, to zeby sie tobie podobalo i synkowi :wink:


Jestem zwolennikiem innowacji wprowadzanych w akwariach :!: w granicach rozsadku oczywiscie. Podoba sie mi tez ze starasz sie wzorowac na oryginalnym biotopie Malawi, jak rowniez to, ze zanim zdecydowales sie na akwa to czytałes na ten temat!!!!!!!!!!


Jaka dasz obsade?


Jak baniak sie ustabilizuje to daj fotki z pyskami :)


Pozdrawiam 8)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @tom77 witaj. Na podstawie Twojego dość szerokiego postu dobierałem obsadę Z tymi toniowcami jest problem jak sam zauważyłeś bo ciężko kupić i Borley M i VG. Nic w tej obsadzie nie musi być "must have". Jak każdy amator poszedłem w wygląd. Janusz akwarystyka musi mieć kolorowo.  Mam jeszcze 2-3 miesiące więc zbieram opinie.  Twierdzisz że będzie problem z wielosamcowoscia przy 5 gatunkach a ja rozważam jeszcze jakiegoś małego kilera do eliminacji narybku. Nie wiem tylko co przez to rozumiesz ? Że ciężko będzie o wybarwienia jednego czy dwóch samców czy może wręcz żadnego ?  W ogóle jako doświadczony akwarysta przy takiej obsadzie po ile ryb (docelowo) i w jakich proporcjach samiec-samica wpuscilbys do baniaka.  Pytałem o to w Malawi Polska na FB i dostałem odpowiedź że ok 50 ryb co moim zdaniem jest dużym przegienciem tylko że mi to może się tylko coś wydawać a takie przerybienie pozwoli na rozkład agresji.  
    • A mierzyłaś wodę z innych źródeł dla porównania?  I jak się trzyma obsada po tygodniu?  
    • Copadichromis borleyi Mbenji ma opinię najspokojniejszego wśród C. borleyi. Może ze względu na długie płetwy brzuszne. Wydaje mi się, że ryzyko niewybarwienia się Copadichromis sp.„virginalis gold” jest mniejsze niż ryzyko podgryzania przez yellowki długich płetw brzusznych C. borleyi Mbenji. Moje C. sp.„virginalis gold” zaskakiwały mnie większą asertywnością niż się spodziewałem. Choć i tak pewnie jednak będą na dole hierarchii, bo yellowki to jednak mbuna (choć adoptowana), L. albus jest asetrywniejszy niż np. L. sp.”red cap”, a Placek i Otopharynx są jednak znacznie większe. I miałbyś ryby o kształcie „wydłużonym toniowym”, a nie trzeci gatunek „dość masywny” (jeśli C. borleyi Mbenji, bo są jeszcze Placek i Otopharynx).Niestety w ostatnich latach trudno o C. sp. „virginalis gold” wysokiej jakości (relatywnie dużo żółtego i dobrze ciemna reszta). Generalnie myślę, że wybrałeś zgraną ekipę, ani kilerów, ani bardzo spokojne gatunki. Pewności oczywiście nie ma, bo to żywe stworzenia. Wielosamcowość w pięciu gatunkach jest moim zdaniem niemożliwa. Częściowo ryby same zdecydują. Częściowo zdecydujesz Ty (w funkcji swoich upodobań). 5 gatunków wielosamcowo, nawet w akwa 200x80cm to ………, ale sam zobaczysz.🙂 Odnośnie yellow – w swoim głównym akwarium 200x80cm zawsze stosowałem zasadę selekcji, że zostawiałem „szczurki” (trochę skarłowaciałe, dobrze wybarwione samce) i jakąś samicę, albo dwie. Dlaczego? Bo yellow z non-mbuną zawsze da sobie radę. Jednak to mbuna. A w drugą stronę, jeśli przydarzy się osobnik agresywny, bo będzie ganiał słabszą non-mbunę (a tego nie chcemy). Osobiście chodzi mi o komfort moich L. sp.”red cap”. Ale odbiegliśmy od tematu. Mając 70cm wysokości zbiornika, warto zróżnicować karmienie – dla grzebaczy dłonią granulki przy dnie, dla toniowych zaraz później wolno tonący płatkowy. Ale to na marginesie, bo to dział obsadowy. Zróżnicowane zachowania wymagają zróżnicowanego karmienia.  Wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Powodzenia w hodowli.🙂
    • U mnie są w 540l, na razie jest spokój ale jak to u pyszczaków mbuna sytuacja może się zmienić z dnia na dzień.
    • @PawełB bo to nie takie proste. Ja mam copadichromis fire crest, czyli odmiana barwna virginalis i w tej chwili są słabo wybarwione a są 4 samce. W poprzednim akwarium było z tym znacznie lepiej. Muszę przetestować podniesienie temperatury. Ostatnio po takim zabiegu dostały kolorów na jakiś czas, ale potem znowu obniżyłem i po jakimś czasie zbladły.
    • Tu taka sprzeczność bo w takim szerokim wątku na tym forum dotyczacym obsady 200cm non mbuna autor pisze że ten gatunak z toniowców daje najwieksze szanse na kilka wybarwionych samcow.  No problem jest z tymi toniowcami bo jak ładny np  C. Kadango Red Fin to agresywny. Choć tu też zdania podzielone.  
    • No nie wiem u mnie samiec wybił  wszystkich swoich pobratymców. Fakt miałem wtedy 240l, w większym może by było inaczej.
    • Powód 1 - mniejsza agresja  Powód 2 - brak problemu z narybkiem, który w mojej obsadzie non mbuna jako jedyny przeżywał chowiąc się między kamieniami. Tu  dużo zależy od wystroju, u mnie było kilka zakamarków między kamieniami niedostępnych dla dorosłych 😉. Oczywiście dla wielu to może być zaleta. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.