Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam! Tydzień temu restartowałem akwa i zamontowałem tło z cr65 i na dno wysypałem piasek morski po dwóch dniach zaczęły sie problemy rybki zaczęły ocierać sie o piach i kamienie do tej pory padł jeden rdzawy i jeden jelow też wygląda że nie przeżyje nocy akwa 200l obsada 6 jellow 5 rdzawe i 6 red red.

filtracja kubeł tetra wydajność 700l/h wewnętrzny 750l/h temp wody 27c.przy restarcie wlałem z powrotem 100l starej wody z akwa reszta kranówa.Dzisiaj zrobiłem testy wody niestety mam do dyspozycji tylko test na gh i kh firmy zoolek wynikło z nich że gh-woda miękka

kh-woda twarda.

Właśnie podmieniłem 20%wody i nie wiem co dalej,chemii żadnej nie lałem a może powinienem tylko nie wiem co???

Aha woda na drugi dzień po restarcie był niemal idealnie klarowna a póżniej zmętniał troche.


co mam robić proszę o szybką pomoc

Opublikowano

Szybko to Ty musisz testy na NH3 I NO2 kupic I zobaczyc co tam w tej wodzie plywa.

przy okazji kup tez test na NO3 chociaz w tej chwili na Twoim miejscu bardziej bym sie martwil tymi dwoma pierwszymi.

Opublikowano

a może dolać jakiejś chemii bo jescze ta mętna woda ? :shock: jutro kupie te testy tylko ze jak wyjdą złe wyniki to co wtedy?a raczej będą złe bo wcześniej ryby były zdrowe zanim pogrzebałem im w domku

Opublikowano

Najpierw testy pozniej mysl I pytaj co dalej jak juz bedzie wiadomo z czy walczyc.

Jezeli NO2 bedzie bardzo wysokie mozesz wlac Toxivec ale chemia to ostatecznosc !

Opublikowano

Tło wymoczone przed wsadzeniem do akwa, może uwalnia coś co drażni ryby? Czymś je pomalowałeś? Woda mogła zmętnieć przez zakwit pierwotniaków albo od rozpuszczonego cementu.

A może wzruszyłeś dotychczas nie ruszane podłoże co uwolniło jakiś muł i no3 skoczyło bardzo w górę. Albo padła ci fitlracja biologiczna - wtedy tylko szybka podmiana a później długotrwały okres doprowadzania zbiornika do równowagi...

Jeszcze inne opcje: ryby padają przez nagły skok pH w związku z tym CR uwalnianym do wody.

Albo co gorzej skok pH spowodował wytworzenie w wodzie amoniaku! Koniecznie zrób pełne testy wody!

Opublikowano

tła nie wymoczyłem zlewałem je tylko wodą z węża dodałem barwnika do betonu czarnego ale nie wiele, dosyć dużo cr nalałem na dno komina do obciążenia być może nie wysechł dobrze :( Piach jest nowy z morz wygotowany i płukany

Opublikowano

Właśnie przyglądałem sie wodzie i widze że pływa w niej jakby miliony takich małych cząsteczek jakby pył ale to nie możliwe bo skąd pich jest morski nic nie mąci.Pierwotniaki???

Opublikowano

Mlecznobiały zakwit wody czasem pojawia się przy starcie akwa, w świeżej wodzie dochodzi do inwazji pierwotniaków, to minie i nie ma się czym przejmować bo nie zaszkodziłoby rybom. Czy masz to u siebie to tylko zgadywanie i imo problem leży gdzie indziej. A może ten barwnik jest toksyczny? Za dużo niewiadomych jednocześnie. Jeśli ryby zaczęły chorować na twoim miejscu na wszelki wypadek wyciągnąłbym tło i użył węgla w filtrze.Także jak najszybciej zrób test na pH, NH3, NO2, NO3.

Opublikowano

testy kupie jutro i po pracy zaraz zrobie tło jak wyciągne to za chiny ludowe juz go nie wsadze przynajmniej bez spuszczania wody narazie je zostawie węgiel już wsadziłem był 3 dni i nic nie dało więć wyciągłem żeby jeszcze nie zlikwidował mi bakteri. Jutro napisze po testach jak sprawa wygląda :?

Opublikowano

Węgiel aktywowany usuwa substancje organiczne z wody; bakteriom nitryfikacyjnym szkody nie zrobi, lepiej dać mu działać, tak na wszelki wypadek.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Nie miałem nigdy poważnych drapoli w akwarium, ale moje doświadczenia z non mbuna oraz z pielęgnicami z Ameryki centralnej mówią że dobrym środkiem do rozładowywania agresji jest mocne przerybienie. Często propozycje obsad na tym forum czy w książce Wojtka Sierakowskiego mogą mieć rację bytu tylko do pewnego momentu. 13 ryb w 1400l to niezbyt wiele w moim odczuciu. Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii z drapolami?
    • To prawda Regulowałem już kilka razy, ale w środku - pod szafką jakiś czas temu założyłem jeszcze drugi, mały zbiornik, 112lz pokrywą, przez to szafka jest dość często otwierana, a czasami nawet częściowo otwarta przez kilka h. Dodam, że ten sposób prowadzenia akwarium nie jest zbyt wygodny przy serwisie, więc nie polecam a szafkę bym musiał regulować w prawie każdy weekend 
    • Bardzo ładny baniak, konkret. Jedyne do czego się można przyczepić do regulacja drzwiczek pod nim 😅
    • @S_owa dzięki za super aktualizację  Wyjątkowo mnie cieszy, bo Twoja kronika zainspirowała mnie do wystartowania akwarium z drapieżnikami. Z takich predatorów kalibru XXL mam u siebie tylko samca Aristo. Zakładam, że moje akwarium finalnie może być dla niego za małe, ale postanowiłem sprawdzić co z tego wyjdzie przy założeniu, że będzie to tylko samiec bez partnerek do harcowania. Jak na razie spokojnie sobie rośnie i nie doskwiera innym lokatorom. Ku mojemu zaskoczeniu w składzie mieszkańców, najbardziej upierdliwy dla wszystkich jest samiec Stigmatochromis Tolae. Miałem 2 samce i 2 samice. Niestety przez niefortunny wypadek jedną samicę straciłem, druga nie wytrzymała presji dwóch samców 😕 Jednego samca sprzedałem bo mi było go już szkoda i ten ostatni, który pozostał potrafi być jak taka końska mucha na łące. Dokucza wszystkim. Ma swoją norę pod kaseciakiem i jego jedynym celem życiowym jest wyganianie wszystkich z tamtego rejonu. Potrafi dać popalić 1,5 razy większemu Nimbochromisowi Polistigma... Będę go musiał usunąć bo mnie już denerwuje.  Zazdroszczę widoku pielęgnującej maluchy samicy Nimbo. Nigdy nie spotkałem się z takim widokiem u moich pyszczaków.  Pozdrawiam 👋
    • Zdecydowanie brakuje tematów na dotyczących drapieżników, a jednak co raz więcej osób dysponuje pozornie większym baniakiem na poziomie np. standardowych 720l (200x60x60). Piszę ,,pozornie" bo to temat drapieżników, a ten litraż to fajna opcja przy mbunie albo przy rozsądnie dobranej obsadzie non mbuny, ewentualnie mixu non mbuny z małymi drapieżnikami. Piszę tutaj lekko ku przestrodze bo tych większych gatunków nie ma nawet co pchać do takiego zbiornika, no chyba, że jest to tylko akwarium przejsciowe. Wrzuciłem tylko 2 filmiki z Bucco ale samiec serio potrafi mocno stłamsić swoich ,,współlokatorów". Ogólnie od kiedy dołożyłem kryjówek jest wyraźnie lepiej, ale pierwsze tarło gdzie buzowały hormony, a 3 samice czekały w kolejce to reszta załogi mogła tylko cierpliwie czekać zajmując jedyne bezpieczne pozycję po drugiej stronie baniaka. Przez 1,5 roku funkcjonowania tego akwarium, z tego co kojarzę nie robiłem żadnej ingerencji w wystrój (ułożenie i liczbę kamieni/modułów), jednak samiec Buccochromisa zmusił mnie do szukania dobrego rozwiania, przez co w ciągu 2-3 tygodni trzy razy robiłem przemeblowanie w baniaku. 80cm głębi daje już pewne możliwości, dzięki czemu ryby mają zarówno dużo miejsca do pływania, jak i pole do ukrycia, czy przemieszania za/między modułami. Na początku ku mojemu lekkiemu zdziwieniu mało z tego korzystały i lewa strona zbiornika i tak należała do samca Bucco. Z czasem nauczyły się, że można umiejętnie się skryć przed wzrokiem dominującego Bucka. W moim zbiorniku pozostałe gatunki (nawet gdy nie było samca Bucco) nie robiły aż takiego spustoszenia w okresie tarła. Mój Fossorochromis ma minimalne potrzeby jeśli chodzi o terytorium obierane w trakcie tarła, choć oczywiście chęć wytarcia samicy powoduje u niego dużą pewność siebie i zdarza mu się pogonić nawet Buccochromisa, do którego normalne boi się nawet podpłynąć. Mimo wszystko nie wyciągałbym z tego jednoznacznych wniosków i nie oznacza to, że te same gatunki (mam na myśli pozostałe gatunki, poza Bucco) w innej konfiguracji np. w mniejszym zbiorniku też pogodziłyby się dostępną przestrzenią. Dopóki w akwarium rządził Champso to on dyktował warunki i szczególnie w trakcie tarła przejmował też pół akwarium (choć ta dominacja trwała, raz, że krócej, a dwa pozostałe ryby mimo mniejszej ilości kryjówek nie były, aż tak zepchnięte do boku). Odgryzał się mu jedynie samiec Nimbo. Bardzo ciekawi mnie jak wyglądałaby sytuacja w akwarium gdyby, wszystkie gatunki występowały w konfiguracji z samicami, a najwiekszy Bucco występował w konfiguracji bez samic. Myślę, że nadal miałby najmocniejszą pozycję w zbiorniku, ale nie byłoby już okresów, w których któraś z ryb dość mocno dominuje pozostałe gatunki (szczególnie w okresie tarła).
    • Nie wiem. Też wiele razy zastanawiałem się, jak to funkcjonuje u @BombeL. Dlatego go wywołałem do tablicy.  Chyba nie bardzo załapałeś mój prześmiewczy ton😉  
    • @pozner Nie herezję, tylko znam problem, bo miałem te ryby....przez 3lata  Krzysztof pomyśl przez chwilę. Buccochromis 35cm - łowca, czyli szybki. Jakk on na funkcjonować w 720l długoterminowo z innymi rybami  60cm szer to nawet nie 2 długości jego ciała. To jest naprawdę szybka ryba i masa też robi swoje. Taka ryba rozpędzona, nie ma jak się zatrzymać w małym akwarium.
    • A to ciekawe. @BombeL ma, czy też miał, swoje predatory w standardowej 700-tce czyli 200cm. dł. i jakoś nie słyszałem o problemach. A miał (ma) i Bucka i Aristo i Nimbo. Łukasz, to jak to jest z tymi predatorami, bo koledzy jakieś herezje tu rozpowszechniają, że dla nich to musi być minimum 250cm?😆 A może lałeś im melisę, albo dawałeś psychotropy, żeby zachowywały spokój emocjonalny?😆 A tak w ogóle to bardzo fajna relacja.  
    • @S_owa piękny wpis dodałeś, wręcz kronikarski, bardzo dużo wiedzy praktycznej oraz piękne zdjęcia i filmiki. Bardzo kibicuję dalszej pielęgnacji tych pięknych ryb. Ja po prawie 3 letniej przygodzie z moimi drapolami się poddałem. Ale moje akwarium było zupełnie inne - mniej kryjówek, więcej przestrzeni do pływania, przez to prześladowane ryby podczas tarła nie miały się gdzie schować. U Ciebie sytuacja jest trochę inna. Większy litraż i więcej kryjówek. Ale też poniosłeś już straty i to swojej ulubionej ryby. Ja w swoim akwarium z drapolami sugerowałem się baniakiem Stacha, wtajemniczeni wiedzą o kogo chodzi. Często zamieszczał piękne fotki drapoli na naszym forum. Nie pisał nic o możliwości braku harmonii w akwarium. Dopiero później w pw gdy pytałem o pokarmy - powiedział jasno, że moje akwarium jest zbyt małe do Predatorów przypomnę mój baniak 230x70x65h. Jego akwarium było podobne litrażem, tylko 20cm dłuższe. Nie wiedziałem wtedy o czym on piszę i zbagatelizowałem te wiadomość, myśląc, że u mnie będzie ok. Nie było ok i teraz po zmianie obsady na non- mbune w końcu mam spokój w akwarium. Co do buccochromisa, to marzy mi się jeszcze ten gatunek, ale w niniejszej odmianie, który praktycznie jest nie do dostania.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.