Jump to content

Recommended Posts

Posted

Akwarium izolowałem 4 cm styropianem z tyłu i 2 cm styropianem boków i od spodu. Rzecz w tym, że pomieszczenie, w którym jest zbiornik, w nocy ma przestawiane ogrzewanie na 15 stopni (mniej więcej o 11 w nocy, aż do ósmej rano) i w okresach mrozu temperatura faktycznie spada do tego poziomu. Więc izolacja po to, żeby ani nie pakować jakichś morderczych grzałek, ani, żeby te, które są, nie hulały non stop.


Pozostaje pytanie o ucieczkę ciepła przez pokrywę. Czy połozenie na niej na noc styropianu wogóle coś da (tak, że nie będzie przyklejony, będzie tylko leżał). Ze zrozumiałych względów nie chcę go przyklejać do pokrywy.


milc

Posted

Z wlasnych obserwacji zauwazylem, ze nawet dosc duzy spadek temperatury nie powinien w istotny sposob wplynac na ryby.

Jesli dziala Ci grzalka, to temp. nie powinna Ci spasc ponizej 20*C a taka temp. nie powinna byc szkodliwa dla ryb.

Natomiast kladzenie luznego styropianu na pokrywie raczej nie zda egzaminu - juz lepiej rzuc na górę koc.

Posted

Piszesz ze ociepliles akwarium z trzech stron styropianem i mysle ze powinno to wystarczyc. temperatura nie powinna drastycznie spasc (ewentualnie o 1-2 stopnie) i tym samym zaszkodzic rybka.


Zastanawialbym sie nad sensem zakladania koca albo czegos podobnego na akwa - moze to wystraszc pyski i pojawi sie kolejny problem czyli plochliwosc.


Zaobserwuj wpierw czy obklejenie akwa (tak jak ty to zrobiles) zdaje egzamin, byc moze przykrywanie od gory nie bedzie potrzebne :idea::P


Pozdrawiam 8)

Posted

Woda stygnie powoli, wydaje mi się że prawie pół tony wody nie powinno stracić jakiejś bardzo wielkiej ilości ciepła przez te kilka godzin. Można policzyć o ile stopni spadnie temp. ale nie powinno być tragedii. Chyba :wink:

Posted

Biorąc pod uwagę wielkość zbiornika który zakładasz czyli ilość wody i dekoracji to zapewniam Cie że bezwładność Cieplna takiego baniaka jest dość duża sam mam 720 zabudowane i zapewniam że aby w zime to ogrzać a w lato schłodzić to potrzeba całkiem sporo czasu

Posted

Macie rację, bezwładność tych 500 L po ociepleniu jest

porażająca. Przesterowałem trochę grzałki i zagrzałem zbiornik

na ponad 28 stopni. Stoi w pomieszczeniu, gdzie w dzień

jest 19, w nocy 15-16 stopni, i po wyłączeniu grzałek zejście

na 27 zajęło mu dwa dni :-)


A z grzałkami to dla zainteresowanych było tak - miałem

24 stopnie i chciałem mieć 26 (mierzone elektronicznym

z sondą) więc podkręciłem termostaty na grzałkach. Za

jakiś czas zerknąłem, mam 24.5 a grzałki nie świecą, no

to znowu podkręciłem termostaty i tak kilka razy. Na drugi

dzień patrzę - mam dobrze ponad 28 :-)


Myślałem po prostu, że termostaty w grzałkach są kiepsko

wyskalowane, a okazuje się, że grzałka 200W, która ma

ustawione na termostacie 28, a w zbiorniku jest 26, i tak

nie pracuje stale jak terma do wody, i tak się co jakiś

okres na chwilę wyłącza, a potem znów włącza - nie wiem,

po co jest to tak zrobione, może żeby nie było szybkiego

wzrostu temperatury, albo żeby dać możliwość rozejścia

się ciepła po zbiorniku, w każdym razie tak to działa.

zr


milc

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.