Skocz do zawartości

Świetlówki LED


danielj

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteś w błędzie:)

Tutaj wcale nie chodzi o moc tylko ilość lumenów z wata i współczynnik PAR a ten jest znakomity:)

Dla zobrazowania , te świetlówki o łącznej mocy 220W zastąpiły w morskim akwarium oświetlenie T5 o mocy 960W.

Nie powiesz mi chyba , że to słaby wynik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóżmy że skoro 30cm kosztuje 110 zł to metrowa kosztowałaby 350zł. świetlówka T5 kosztuje 50zł i po 20 000 h ma 80-90% sprawności. Przy jednej, dwóch świetlówkach chyba się nie opłaca. Ale już taki cluster 10-12 szt to czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drak , Ty piszesz o diodach o temp. barwowej 6-7000K, ja o diodach 13000K i 20000K , więc wybacz , ale to inna bajka i inna półka cenowa:)

Mutra , zgoda , może w lumenach ma te 80% sprawności(choć przy np. aquastarach , które miałem u siebie sprawność wynosiła najwyżej 50% po roku świecenia), ale nie trzyma temperatury barwowej.

Ja cały czas o tych diodach piszę jako oświetleniu do solniczki, choć jeden z kolegów gdy zobaczył Malawi oświetlone jak morskie , to już nic więcej nie chciał:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie konkluzja jest taka jak z samochodami "elektrycznymi" : same zalety, gdyby nie ta cena.

Za wcześnie jeszcze lub nie wszędzie będzie zysk (a konkretnie zysk będzie w morskich i tu dokładnei warto się w to bawić).

Wczoraj akurat z powodu padu świetlówki w tarliskowym założyłem klasyczną energooszczędną 14W odpowiednik 75W.

I gra muzyka, tanie i podłączam bezpośrednio do "gniazdka".

O rosliny nie martwie się bo ich brak, a glony rosną żwawo.

Weź teraz porówanaj odpowiednik diodowy do tego w kosztach, wyłożysz się - nie wspominając o dłubaninie.

Bez wątpienia diody są doskonałym źródłem światła (powiedzmy programowalnym na zasadzie coś dla roślin i coś dla oka), tylko trzeba jeszcze poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki LED są też i na 220V , bez kombinacji , a zakłada się je do zwykłych oprawek T8 , cena 465pln , za 22W :D

Jeszcze co do tych 20000h świecenia , które podają producenci świetlówek T5.

Po prostu nabijanie klienta w butle i to taką wielką :mrgreen:

Kto z Was wymienia świetlówki co 5 lat?

I komu tak długo świecą?

Odpowiedzcie sobie sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie, cena...cena...cena (obojętnie czy sobie sklecisz czy kupisz gotowca)

Jak mi padnie po roku (ja też nie wierze w te deklaracje żywotności) to i tak wyściubie te 5 eurosów i kupie nową, założę i pies trącał firmę.

Trzask prask i po wszystkim,zero konkurencji.

Ale...jakbym miał morskie to poważnie bym się zastanawiał, gdyż morskie ma najwyższe wymagania świetlne co przekłada się dokładnie na zużycie energii.

I tu inwestycja się zwróci – znaczy dokładnie nie wiem czy w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.