Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jako że minął mi rok od wpuszczenia ryb do akwa postanowiłem wyczyścić mój sump. Oczywiście chodzi mi o dwie komory 15 litrowe z keramzytem. Bo prefiltry w pierwszej komorze już kila razy czyściłem. Po roku działąnia wiem co mi przeszkadzało w nim i co chciałbym poprawić. Najważniejsza sprawa to chciałbym zwolnić jedna z komór, bo brakuje mi czasami miejsca np. na węgiel aktywowany, którego czasami używam. Wpadłem na pomysł aby kupić 6-9 litrów takiego wkładu EHEIM SUBSTRAT PRO. Wygląda mi to na wkład do filtra EHEIM - CLASSIC 2217. Tam 6l tego wkładu ma obslużyć akwarium do 600l. Moje akwarium ma 375 l. Wtedy miałbym tylko cermikę w jednej komorze. Czy dobrze myślę, że to się sprawdzi w takiej ilości także w sumpie w takim akwarium?

Jeśli tak to zastanawiam się jak bezboleśnie przejść na te wkłady. Czy mogę wyjąć całkowicie keramzyt z jednej komory, wrzucić tam ceramikę a nastepnie po jakimś czasie, tylko nie wiem po jakim, pozbyć się keramzytu z drugiej. W tym rozwiazaniu mam dwie niewiadome. Czy 15 litrów keramzytu poradzi sobie z rocznym akwarium. Ilośc ryb 21. Prefiltr z gąbek w sumpie to objętośc ok 7l. A drugie pytanie to po jakim czasie można pozbyć się keramzytu z drugiej komory. I wtedy chodziłaby już tylko ta ceramika. A może na pewien czas wrzucić zakupioną ceramikę do sumpa i do akwa i dopiero potem pozbyć się pierwszej partii keramzytu. Ile czasu bakterie zasiedlają taką ceramikę? Zastanawiam się także czy wypełnienie komory do połowy w sumpie z bocznym przepływam to dobry pomysł, czy też nie ma to znaczenia. A może lepiej kupic 15 l tańszej ceramiki? Ale zapełnić cała komorę lub dla tych 9 l kombinować jakieś koszyczki.

Opublikowano

Eheim tak modelów classic jak i pro nie wypełnia w 100% substratem pro, wypełnienie stanowi jeszcze kawałek gąbki + kawałek włókniny + ehfimech (coś jak zwykła ceramika). Czyli substrat pro stanowi jakieś 2/3 wkładów, czyli producent zakłada obsłużenie 600l przez 4 litry substratu pro i prawie 2 litry ehfimech. Wersje pro mają trochę większą pojemność.


W sumie to i tak teoretyka i to taka "mniej - więcej", producent sam się asekuruje i podaje "do akwariów: max 600l".


Wszystko zależy od obsady i karmienia, pewnie sporo akwariów 375l obsługuje zwykły kubełek z 5-8 litrami ceramiki, ty nawet po rezygnacji z jednej komory, będziesz miał do dyspozycji 15l plus sporo gąbek więc zwykła ceramika powinna wystarczyć i nie ma sensu pakować kasy w drogie wkłady.


Wymieniaj tak jak pisałeś po połowie, po jakiś 2 tyg. druga partia (jeśli parametry będą w normie)

Opublikowano

Obawiam się, że "z głowy" to nikt Ci na to pytanie nie odpowie. Bedziesz musial wziąść testy w dłoń i monitorować parametry wody.

Ja podszedłbym do tego tak:

- upchałbym gdzie się da ceramike, pozbylbywając się 1/4 keramzytu

- po tygodniu, jesli parametry bylyby w normie, bez zauważalnego skoku, pozbyłbym się pozostałej części keramzytu z 1-szej komory

- po kolejnym tygodniu bez skoków pozbylbym się polowy złoża z 2-giej komory

- po kolejnym reszty.


Mój sposób jest niestety czasochłonny, ale dość bezpieczny.

Opublikowano

Piasek. Czy 15 litrów takiej ceramiki wystarczy: http://www.allegro.pl/item621124378_bio_ceramika_1l_z_siatka_wklad_jak_siporax_filtr.html.

Nigdy ceramiki nie kupowałerm, więc nie wiem na co zwracać uwagę. Producenci piszą o porowatości ceramiki, czy się bardzo pyli. A może to chwyt reklamowy. Mogę kupić droższą tylko nie wiem czy to ma sens?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
    • @Dagmarina od siebie mogę polecić Tropical insect menu. Bardzo dobry pokarm moim zdaniem za rozsądne pieniądze.
    • Zamówiłem 2 kilo na próbę 😁
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.