Skocz do zawartości

JBL vs. Eheim prośba o dobór filtra zewnętrznego


Sonix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.


Jako nowy 'zarażony' tematem przeczytałem dużą część tego forum.

Niestety im więcej czytam tym mniej wiem ;).

Dlatego proszę nie krzyczeć że to już było, nie znalazłem porównania sprzętu który chciałbym kupić....


Otóż problem jest następujący:

Posiadam świeżo założony zbiornik 112l (ciężko to może nazwać 'zbiornikiem' ale musi wystarczyć na początek), z obsadą kilkutygodniowych Yellow'ków i Red'ów.

Docelowo będzie on służył jako kotnik.


Zdecydowałem się na filtr kubełkowy. Oczywiście w środku nadal będzie pracował filtr mechaniczny.

Na początku miał być JBL Cristalprofi e900, ale krąży o nim sporo niekoniecznie pozytywnych opinii i zacząłem przeglądać Eheim'a.


Stąd moja prośba, który z tych filtrów jest wart uwagi, cena nie gra aż tak dużej roli, co najwyżej doskładam trochę gotówki i kupię go później :).

Może polecicie inne modele, ale raczej chciałbym kupić raz a dobrze.


JBL Cristalprofi e900

EHEIM Professionel 2226

EHEIM Professionel II 2026


Filtr być może jest z 'zapasem' ale możliwe że będzie w niedalekiej przyszłości w trochę większym zbiorniku stąd wybór tych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Eheim 2026, to radzę poczytać: viewtopic.php?f=16&t=5328 .Pierwszy raz o tego typu usterce słyszałem, ale jak widać wszystko może się zdarzyć. Odnośnie JBL'a, to mam ten filterek od jakiś 2 miesięcy. Początkowo był problem z głośną pracą spowodowaną kłopotami z odpowietrzeniem. Na chwilę obecną wszystko jest w porządku. Za miesiąc albo dwa przy przenoszeniu do większego zbiornika będzie okazja sprawdzić, czy usterki opisywane w Internecie(m.in. lewy obieg wody) dotyczą także mojego egzemplarza. Filtr w tej chwili pracuje u mnie testowo w zbiorniku 100l, z mocną brudzącą obsadą. Odnośnie przepływu JBL'a, to 900l/h można traktować czysto teoretycznie. W instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane, że przepływ tego filtra z mediami, w konfiguracji wyjściowej, to max. 450l/h.


Jeśli naprawdę zamierzasz w najbliższym czasie zmienić zbiornik na większy to i tak będziesz musiał dokupić filtr wewnętrzny. Dlatego na biologa spokojnie wystarczy ten prostszy, starszy model Eheima. Jeśli koszt nie jest jednak najważniejszym kryterium, to polecałbym wziąć nowszy model i to właśnie z firmy Eheim.


Najlepiej napisz jakiej wielkości planujesz zbiornik, być może wskazane przez Ciebie modele będą zbyt słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już masz redy i chcesz je mieć to będziesz potrzebował sporo większego zbiornika.

Jeśli kasa nie gra roli to wybór jest prosty - Eheim (biorąc pod uwagę rodzaj wkładów, tak drogo wcale nie wychodzi).

Jaki model to zależy czy filtr będzie docelowo w tym większym akwa i jaką obsadę do niego planujesz.

Pro 1 czy 2 - brałbym jedynkę, sprawdzona konstrukcja, a nowsze modele już bardziej skomplikowali.


No i to składanie kasy nie może trwać zbyt długo - filtr biologiczny jest ci potrzebny praktycznie od zaraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem i używam tylko filtrów zewnętrznych EHEIM i nie mam do nich uwag krytycznych. Jednak nie używałem żadnych innych kubełków więc może też są dobre albo jeszcze lepsze, tego nie wiem. Wewnątrz jeśli chodzi o duże przepływy EHEIM nie ma czym się pchwalić niestety /używam TETRA IN 1000 i też nie mam zastrzeżeń/. Jeśli koszty to nie problem to wybrałbym EHEIM jako kubeł, model musisz dostować do potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam wlasnie JBL CristalProfi e900 i wszystko jest w porzadku. Cichutki, wogole go nie slychac, trzeba przylozyc ucho zeby wiedziec czy pracuje. Do tego zasypane 3 na 4 kosze masa biologiczna a pierwszy kosz standard gabka i przeplyw to ok 550l/h. Nic nie cieknie nic sie nie przelawa. Z czystym sumieniem moge Ci go polecic. U mnie chodzi w 200litrach i daje spokojnie rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.


Zamówiłem EHEIM Professionel 2226 :)


Co do awarii modelu 2026 to czytałem ten wątek, a poza tym wskaźnik przepływu to dla mnie raczej zbędny bajer.


Za jakiś czas dam znać jak się sprawuje :)




Wskaznik mozna wyrzucic ale bez przezroczystej plastikowej obudowy wskaznika ktora u mnie ulegla uszkodzeniu nie da sie uzywac filtra...i w calosc mozna wywalic urzadzenie do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.