Skocz do zawartości

JBL vs. Eheim prośba o dobór filtra zewnętrznego


Sonix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.


Jako nowy 'zarażony' tematem przeczytałem dużą część tego forum.

Niestety im więcej czytam tym mniej wiem ;).

Dlatego proszę nie krzyczeć że to już było, nie znalazłem porównania sprzętu który chciałbym kupić....


Otóż problem jest następujący:

Posiadam świeżo założony zbiornik 112l (ciężko to może nazwać 'zbiornikiem' ale musi wystarczyć na początek), z obsadą kilkutygodniowych Yellow'ków i Red'ów.

Docelowo będzie on służył jako kotnik.


Zdecydowałem się na filtr kubełkowy. Oczywiście w środku nadal będzie pracował filtr mechaniczny.

Na początku miał być JBL Cristalprofi e900, ale krąży o nim sporo niekoniecznie pozytywnych opinii i zacząłem przeglądać Eheim'a.


Stąd moja prośba, który z tych filtrów jest wart uwagi, cena nie gra aż tak dużej roli, co najwyżej doskładam trochę gotówki i kupię go później :).

Może polecicie inne modele, ale raczej chciałbym kupić raz a dobrze.


JBL Cristalprofi e900

EHEIM Professionel 2226

EHEIM Professionel II 2026


Filtr być może jest z 'zapasem' ale możliwe że będzie w niedalekiej przyszłości w trochę większym zbiorniku stąd wybór tych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Eheim 2026, to radzę poczytać: viewtopic.php?f=16&t=5328 .Pierwszy raz o tego typu usterce słyszałem, ale jak widać wszystko może się zdarzyć. Odnośnie JBL'a, to mam ten filterek od jakiś 2 miesięcy. Początkowo był problem z głośną pracą spowodowaną kłopotami z odpowietrzeniem. Na chwilę obecną wszystko jest w porządku. Za miesiąc albo dwa przy przenoszeniu do większego zbiornika będzie okazja sprawdzić, czy usterki opisywane w Internecie(m.in. lewy obieg wody) dotyczą także mojego egzemplarza. Filtr w tej chwili pracuje u mnie testowo w zbiorniku 100l, z mocną brudzącą obsadą. Odnośnie przepływu JBL'a, to 900l/h można traktować czysto teoretycznie. W instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane, że przepływ tego filtra z mediami, w konfiguracji wyjściowej, to max. 450l/h.


Jeśli naprawdę zamierzasz w najbliższym czasie zmienić zbiornik na większy to i tak będziesz musiał dokupić filtr wewnętrzny. Dlatego na biologa spokojnie wystarczy ten prostszy, starszy model Eheima. Jeśli koszt nie jest jednak najważniejszym kryterium, to polecałbym wziąć nowszy model i to właśnie z firmy Eheim.


Najlepiej napisz jakiej wielkości planujesz zbiornik, być może wskazane przez Ciebie modele będą zbyt słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już masz redy i chcesz je mieć to będziesz potrzebował sporo większego zbiornika.

Jeśli kasa nie gra roli to wybór jest prosty - Eheim (biorąc pod uwagę rodzaj wkładów, tak drogo wcale nie wychodzi).

Jaki model to zależy czy filtr będzie docelowo w tym większym akwa i jaką obsadę do niego planujesz.

Pro 1 czy 2 - brałbym jedynkę, sprawdzona konstrukcja, a nowsze modele już bardziej skomplikowali.


No i to składanie kasy nie może trwać zbyt długo - filtr biologiczny jest ci potrzebny praktycznie od zaraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem i używam tylko filtrów zewnętrznych EHEIM i nie mam do nich uwag krytycznych. Jednak nie używałem żadnych innych kubełków więc może też są dobre albo jeszcze lepsze, tego nie wiem. Wewnątrz jeśli chodzi o duże przepływy EHEIM nie ma czym się pchwalić niestety /używam TETRA IN 1000 i też nie mam zastrzeżeń/. Jeśli koszty to nie problem to wybrałbym EHEIM jako kubeł, model musisz dostować do potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam wlasnie JBL CristalProfi e900 i wszystko jest w porzadku. Cichutki, wogole go nie slychac, trzeba przylozyc ucho zeby wiedziec czy pracuje. Do tego zasypane 3 na 4 kosze masa biologiczna a pierwszy kosz standard gabka i przeplyw to ok 550l/h. Nic nie cieknie nic sie nie przelawa. Z czystym sumieniem moge Ci go polecic. U mnie chodzi w 200litrach i daje spokojnie rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.


Zamówiłem EHEIM Professionel 2226 :)


Co do awarii modelu 2026 to czytałem ten wątek, a poza tym wskaźnik przepływu to dla mnie raczej zbędny bajer.


Za jakiś czas dam znać jak się sprawuje :)




Wskaznik mozna wyrzucic ale bez przezroczystej plastikowej obudowy wskaznika ktora u mnie ulegla uszkodzeniu nie da sie uzywac filtra...i w calosc mozna wywalic urzadzenie do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.