Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zamierzam założyć akwarium z pyszczakami. Pomóżcie dobrać mi sprzęt do akwarium 240l tj. 120*40*50 lub 150*50*50 gdyż nie jestem jeszcze do końca zdecydowany na konkretną wielkość oraz kwotę jaką będę musiał wydać. Interesuje mnie:

1. Filtracja

2. Oświetlenie

3. Ogrzewanie

Nie posiadam jakiejś ogromnej kwoty na założenie akwarium, chciałbym aby sprzęt nie należał do awaryjnych, prądożernych i najdroższych, najlepiej jakby cicho pracował i był wydajny (filtry).

Prosiłbym Was o konkretne sprawdzone marki, modele znajdujące się obecnie na rynku, gdyż w tej sprawie jestem laikiem a czytając to forum to namieszałem sobie tak w głowie (tymi różnymi rozwiązaniami), że nie wiem sam co wybrać żeby nie przepłacić czy wpakować się w jakąś sieczkarnie, która będzie ciekła i buczała że rozmawiać nie będzie można spokojnie.

Zamierzam trzymać w tym akwarium 2-3 gatunki ryb ale to zostawię na inny wątek chyba.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Opublikowano

Myślę że koledzy mnie nie ofukną jeśli zaproponuje sumpa.

W tym przypadku koszt można ograniczyć praktycznie do koszu porządnej pompy + nawiercenie akwarium i założenie „komina”.

A więc zarówno wkłady do filtra jak i sam filtr (jego pojemność i kształt) możesz zrobić sam.

Nie każdy się na to decyduje , gdyż właśnie wiąże się to z przewierceniem akwarium to raz (niektórzy na samą myśl dostają kaczej skórki) , a dwa że tego sumpa trzeba gdzieś postawić (z reguły pod akwarium) co może być kłopotliwe jeśli ma się „szafkę” w której nie ma zbyt wiele miejsca.

Ale taka filtracja spełnia Twoje założenia jakie wyznaczyłeś.

To jedna szkoła, druga to wszelkiego rodzaju filtry kubełkowe (w tym fabryczne) lub DIY .

Na pierwszą „szkołe” musisz się zdecydować już przy zamawianiu akwarium, gdyż szkło będzie wiercone jeszcze przed klejeniem całości.

Zrobienie tego już po sklejeniu jest wielce problematyczne i w zasadzie nikt się tego nie podejmuje firmowo.


Kwestia ogrzewania i oświetlenia nie jest już tak powiedzmy "krytyczna" w wyborze.

Opublikowano

Owszem, sump jest jednym z możliwych rozwiązań. Natomiast co do filtrów "kupnych" musiałbyś się bardziej sprecyzować. Zwłaszcza, że między 120cm a 150cm dna jest różnica.

Opublikowano

Ja mam 240 L


Filtracja: JBL 250 (niepolecem nikomu ze względu na hałas) unifilter 1100 (sprawuje się ok)

Ogrzewanie: Jager 200W (spokojnie wystarcza)

Oświetlenie zależy od indywidualnych gustów...


pozdro

Opublikowano
Myślę że koledzy mnie nie ofukną jeśli zaproponuje sumpa.


Ja fukne coby nie bylo , ze jest tak slodko. Sump w 240l to IMO przerost formy nad trescia.

Co do kubla... Jesli bedziesz mial tam malo( w rozsadnej ilosci) ryb, kupisz sobie kubel za mniej niz 250zł bez problemu. Czy to do 150, czy to do 120cm. Do tego glowica + gabka, jager 150W(spokojnie, jak masz normalna temp w domu), oswietlenie na t5.

Bardziej precyzyjnie?

Oswietlenie, jak pisal Karol, sprawa mocno indywidualna (zalezy jaki klimat lubisz, jakie ryby chcesz hodowac itp).

Kubel, hm cos jbl'a z serii e?

Filt wewnetrzny - przeplyw imo 1500+l/h

i Wsio.

Opublikowano

powiem moze tak ..

temat dobierania filtracji oraz oswietlenia jest tak indywidalny jak dobor bokserek kazdego z nas.. no chyba ze ktos nie nosi :wink:

w zaleznosci od obsady bedziesz potrzebowal min. tt600 zasypanej ceramika... zdaje sobie sprawe ze koledzy mnie teraz okrzycza ze za maly itd itp. chociaz znam osoby ktore przy przerybieniu biologie maja oparta na jednym narurowcu.. wiec jak powiedzialem nie ma jakiejs stricte normy....u ciebie pociagnie na tt600 a innemu bedzie potrzebny fx5 :mrgreen:

a teraz tak serio : u mnie 450 l akwa ciagnie 12 letni fluval zasypany 5 litrami ceramiki, akwa przerybione.. a parametry ani drgna..

co do sumpa.. mozna..dlaczego nie.. ? ale jak marcin napisal przerost formy nad trescia.. chociaz imo fajna bedzie komora techniczna na pochowanie sprzetow.. chociaz i bez sumpa mozna to uzyskac..


co do oswietlenia : saurama.org.pl. nic wiecej nie powiem. poza tym jak dla mnie power glo rules. pokukaj po galerii, dowiesz sie wiecej .


ogrzewanie : grzaleczka ok 150 -200 wat, lub dwie mniejsze..


oczywiscie jakis mechanik : np resun 2000 i to by bylo na tyle :wink:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mało prawdopodobne żeby rura spustowa i rewizja się zapchała przy prawidłowej konstrukcij komina.😀
    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Witajcie.  jak rozwiązać taki przypadek.  gdy zatkają się rurą spustowa i rewizja spadająca woda do sumpa nie poleci. Mam w ostatniej komorze sumpa pompę i dolewkę z kranu na elektrozaworze. W takim przypadku woda z ostatniej komory cała poleci do Akwa i przeleje zbiornik a dodatkowo czujnik z dolewki będzie cały czas dolewać wodę do komory a pompa dalej będzie przelewać Akwa.  macie jakiś pomysł jak taki przypadek rozwiązać ?
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.