Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Może mi coś doradzicie bo czaszkuję, czaszkuję i nic mi konstruktywnego do głowy nie przychodzi.

Sytuacja wygląda następująco:

Kupiłem "zestaw" 2 samców i 4 samic saulosi.

Po czasie okazało się że to jednak są 4 samce i 2 samice (sklep oddał kasę za 2 rybki i powiedzieli że 2 samce mam gratis).

I tu zaczynają się schody.

Chciałem pozbyć się 2 samców dokupić z 3-4 samiczki, ale tak jakoś nie za dobrze mi z tym.

Jakoś bardzo zżywam się z wszelkimi żyjątkami i nie chciałbym się ich pozbywać (może będą miały gorzej, a może lepiej niż w 200 l akwarium z kilkoma innymi samcami)

Jak myślicie lepiej jednak się z nimi rozstać (czego bym chciał uniknąć) czy może dokupić z 5 samic i zobaczyć co będzie?

Opublikowano

podaj jakis wymiar swojego akwa!!

ja na twoim miejscu a takim jestem jak narazie mam akwa 120x40x50 a w nim 2+4 yellow i poki co 4+7 saulosi , 3 samic nie jestem pewien .Mam duzo kamieni i sprobuje z taka iloscia samcow , jezeli cos bedzie nie tak to pozbede sie jednego samca, ewentualnie zostawie tylko 1 dominanta i 5 samic i dorzuce jeszcze 3 gatunek np. rdzawe

Jezeli chodzi o twoje akwa to dokupił bym poprostu samic i zobaczyl co sie wtedy bedzie dzialo, w komcu masz jeszcze jakies maluchy to dokup jeszcze 3 dorosle samice i poczekaj co wyrosnie z tych malych i wtedy jeszcze doloz im samic by bylo np 4lub 3 + 7,8 samic

pozdrawiam

Opublikowano

Na pewno masz za mało samic do takiej ilości samców, o czym już pisał bezsenny. Podaj też dokładny wymiar akwa i czy masz coś tam jeszcze poza Saulosi. Generalnie ja nie odławiam nadmiaru ryb (samców) jeśli nic się nie dzieje. No chyba, że mam kupca :mrgreen:

Opublikowano

Do ryb które masz dorzuć samice lub młode rybki ... nie redukuj samców ... niech one zdecydują nie masz przerybienia ... wydaje się ze samce się po redukują ale może to trwać nawet 2-3 lata a radochę z samców gdy będą chociaż bywały w pełni wybarwione będziesz miał ogromną ... chyba że jakiś samiec zdominuje totalnie resztę to wtedy będziesz miał 1 pasiaka i 3 brzydale ... wtedy IMHO warto redukować nie oglądając sie na redukcje naturalne. Redukcje naturalną rozumiem jako odławianie pobitych i zagonionych słabszych samców a nie wyławianie zwłok :mrgreen:

Opublikowano

jakieś 2 tygodnie temu gdy trzymałem cały ten zestaw w 121 litrach tylko jeden był wybarwiony, szalał po całym akwa, a reszta obsady siedziała w narożniku.

Teraz po zmianie ładnie wybarwione są 2, jeden tak nie do końca i jeden trochę żółty jeszcze.

Te 2 wybarwione za rewir obrały sobie po jednej grocie obok siebie i się cały czas prężą przed sobą.


Jak będę kupował rybki to raczej będę celował w dorosłe samice niż młodzież bo mi czasem jeszcze kilka samców się narobi i dopiero kłopot będzie.


Co do przerybienia...

... wg książek to może i nie ma przerybienia ale i tak jakoś tak pełno w tym akwarium (a ryby jeszcze nie wyrosły jak powinny, a może mi się zdaje bo do tej pory to miałem jedynie 30 litrów z gupikami za czasów odległego dzieciństwa)

Opublikowano

około 15 ryb na 200-kę to na pewno nie jest jakieś szaleństwo ;) można oczywiście miec tam 10 ryb ale te 15 to IMHO blisko optimum

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.