Skocz do zawartości

wybarwienie saulosi


bezsenny

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich.

mam pytanie czy obecnosc w akwarium 240l doroslego samca elongatusa mphanga moze wplynac na przedluzenie sie wybarwienia samcow saulosi?

posiadam 11 mlodych saulosi maja od 2 do 4,5 cm. i narazie widze same samice zadnych atrap jajowych 4-5 osobnikow maja jakby bardziej szary kolor a 2 z nich posiadaja jakby ciemniejsza pletwe grzbietowa.

pytam z ciekawosci gdyz samiec mphangi jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku w akwarium, a ubarwieniem jest podobny do doroslego samca saulosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy duży pasiak czy to afra czy mbamba czy wreszcie mphanga mają wpływ na inne młodsze pasiaki ... dlatego nie polecam łączyć takich ryb w jednym zbiorniku, jeśli go nie potrzebujesz to oddaj lub sprzedaj, na wybarwienie jednak tak czy inaczej poczekasz masz młode rybki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie każdy duży pasiak czy to afra czy mbamba czy wreszcie mphanga mają wpływ na inne młodsze pasiaki


Czyli należałoby przyjąć, że gatunki ryb, których cechą osobniczą nie są wyraźne pasy na tułowiu nie będą reagować w sposób tak gwałtowny na "pasiastych" współtowarzyszy ??? Chciałbym przy tej okazji zapytać bardziej doświadczone Koleżanki i Kolegów, czy podczas obserwacji Waszych podopiecznych zauważyliście taką zależność ?


Nigdy nie hodowałem ryb o tak kontrastowym ubarwieniu. Proces wybarwiania u mojego samca C. borleyi przebiegał bardzo powoli i stopniowo. Nadmienić należy, że za współtowarzyszy miał L. caeruleus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależność nie jest taka jednoznaczna i nie każdy pasiak reaguje tak mocno na innego pasiaka zdarzają się też sytuacje gdy ryba bez pasów jest najgorszym prześladowcą ryby pasiastej. Generalnie zależy to od stopnia terytorializmu wielkości samych ryb czy wielkości zbiornika. Przykładem niech tu będzie prześladowanie saulosi przez socolofi, czy ostry konflikt ( o samice ) pomiędzy interruptusem a saulosi. Generalnie jednak ryby podobne do siebie ubarwieniem ostrzej reagują na samce podobne sobie i tak saulosi traktuje mojego samca luhuchi jak swojego, podobnie było z mbambami a to przykład tylko obserwowany w moich zbiornikach. Oczywiście nie jest to cechą ryb w pionowe paski a w ogóle ryb podobnych do siebie. Dialeptos którego wpuściłem do mojej 450-ki potyka sie z różnymi rybami ale z maingano walczy jak lew. Nieraz jednak ryby widzą to trochę inaczej i niby podobne afry cobwe były całkowicie lekceważone przez saulosi coral. Żółte berety tych ryb aż nadto odróżniają te ryby od saulosi. Nie warto wiec ryzykować i mieszać pasiaków bo wtedy jeden z gatunków może być finalnie blady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję harisimi za obszerne wyjaśnienia. Zawsze mnie interesowała kwestia zachowań poszczególnych gatunków ryb w zależności od warunków jakie im zapewniamy w akwariach (sposób w jaki je zestawimy z innymi gatunkami, proporcje płci, wielkość zbiornika oraz parametry wody). Jak wynika z Twoich obserwacji, to jak nasze rybki będą się zachowywać w akwarium zależy w dużej mierze od wielu czynników i trudno tak naprawdę przewidzieć w sposób jednoznaczny, jak będzie przebiegać koegzystencja naszych podopiecznych.

pozdrawiam

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużym stopniu można jednak przewidzieć zachowania ryb mając bardziej zbliżone dane, stad pierwsze pytania pomocnicze to, jaka obsada jakie akwarium itp.. Dlatego też są rzeczy dobre, dopuszczalne, warunkowo dopuszczalne i niedopuszczalne :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wybarwianie saulosi jak i innych gatunków zależy od wieku ( nie zawsze wyznacznikiem jest wielkość, choć zazwyczaj tak jest ) od sytuacji w stadzie samych ryb ( zdecydowany dominant wybarwia sie najszybciej, zdominowany samiec o wiele wolniej ), od sytuacji w zbiorniku ( zdominowane saulosi wybarwia się wolniej nawet gdy te zdominowanie wynika z obecności silniejszych ryb innego gatunku, szczególnie gdy te ryby są podobne kolorystycznie ), wreszcie od jakości samych ryb.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.