Jump to content

Recommended Posts

Posted

Witam! Posiadam 375l (150x50x50) z przeznaczeniem na biotyp malawi. Planuje filtrować to wszystko zewnętrznym Eheim Classic 2217+ (ewentualnie tetra 1200) oraz wewnętrznym fluval 4 plus. O ile o kubełki jestem spokojny to zastanawiam się, czy wewnętrzny poradzi sobie z filtracją mechaniczną (jakby nie patrzeć przepływ ma 1000l/h). Może są jakies lepsze propozycje odnośnie wewnętrznego. Jeszcze jedno pytanie odnośnie fluvala 4 plus - czy zapewnia on tez napowietrzanie, bo jakoś nie wynika to z opisów tego modelu. Wiem, że zapewne macie dośc takich pytań, ale od czego w sumie jest forum:)


pozdrawiam

Posted
O ile o kubełki jestem spokojny to zastanawiam się, czy wewnętrzny poradzi sobie z filtracją mechaniczną (jakby nie patrzeć przepływ ma 1000l/h).


Przepływ zazwyczaj nie jest tak wazny, jak moc filtra. Przede wszystkim powinno się patrzeć na pobór prądu, bo od tego zależy, jak szybko filtr będzie się zapychał. 1000l/h to nie tak dużo. Do niedawna miałem filtr, który wg producenta wyrabiał 700l/h (o ile dobrze pamiętam ok. 6W). No i może jakiś czas po czyszczeniu tak było, ale jak przeniosłem go do 300l (co dziwne z mniejszą obsadą), to zapychał się po 3 dniach... :roll: . Teraz mam trochę większy filtr (1000l/h, 14W- na opakowaniu, bo w różnych sklepach te dane są różne). No i mimo, że przepływ jest niewiele większy, to filtr bez czyszczenia "wytrzymuje" znacznie dłużej.


Wielu poleca głowicę z gąbkami- sam niedawno się nad tym zastanawiałem, ale jakoś nie mogę się do nich przekonać. Oprócz kilku dość istotnych wad, widzę raczej niewiele zalet takiego rozwiązania.

Pierwszym minusem takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania tylko gąbki. Ja jestem zbyt leniwy żeby co tydzień ją czyścić, więc w wewnętrznych mam praktycznie tylko watę.

Kolejny problem pojawia się podczas czyszczenia. Przy filtrze wewnętrznym zatkam ręką wlot filtra i żaden syf nie wleje się do akwa. Wyciągając z akwarium niezabezpieczoną gąbkę, cały brud wraca do wody :roll: .


Pozostaje jeszcze tylko się zastanowić, czy dobrym pomysłem nie byłoby zastosowanie 2 filtrów wewnętrznych. 375l to dośc spore akwa, więc na pewno wydajność filtracji mechanicznej byłaby o wiele większa, gdybyś miał 2 filtry (+ kubełek, ale jestem zdania, że w przypadku kubłów powinno się maksymalnie dławić przepływ, więc o mieszaniu wody przez te filtry nie ma mowy). Suma przepływu mogłaby być porównywalna z jednym dużym, ale na pewno łatwiej byłoby Ci tak ustawić wylot wody, że ilośc "stojącej" wody byłaby zredukowana do minimum. Poza tym sam widzę po swoim akwa, że zasięg działania filtra spada jeszcze szybciej, niż jego przepływ. Gdyby nie ustawiony z drugiej strony akwa wylot filtra biologicznego, tylko ok. 1m wody byłby mieszany (oczywiście przy normalnej pracy filtra wewnętrznego, bo od razu po czyszczeniu to przepchnie wodę na drugi koniec zbiornika). Tak więc dwa filtry w dwuch rogach akwa, to wg. mnie optymalne rozwiązanie.


Co do napowietrzania- tu już krótko :wink: . Tak, fluval 4+ napowietrza wodę :) . Zazwyczaj nie trzeba stosować żadnych dodatkowych źródeł napowietrzania, no chyba, że w upalne lata, jak temperatura w akwa skacze powyżej 30 st. C. Ogólnie, w normalnych warunkach wystarczy, że filtr jest przy powierzchni wody, powodując jej ruch.

Posted

Dzięki mateuszt za obszerną odpowiedz. Fakt przy tej długości akwarium można już zacząć się zastanawiać nad zastosowaniem 2 filtrów wewnętrznych. Pozostaje tylko pytanie, czy w tym przypadku nie można byłoby zastosować filtrów o mniejszej mocy - np. fluval 3+, jeśli już jesteśmy przy tej firmie; a może fluval 4+ w połączeniu z 3+. Wiem, ze troszkę się rozdrabniam, ale nie ukrywam, że minimalizacja ilości watów też jest ważna w całym tym przedsięwzięciu:)

Posted

witam! Mam jeszcze pytanie uzupełniające odnośnie filtrów wewnętrznych. Co jest cichsze Powerhead 802, czy fluval 4plus (ewentualnie 2 fluvale jeśli zdecyduję się na zastosowanie dwóch wewnętrznych). I jeszcze jedno pytanie - czy ktoś może zna podstawowe wymiary fluvala 4+ i ph802 z filtrem, bo zastanawiam się co mniej szpeci akwarium.

pozdrawiam

Posted

W moich 400l zastosowałem Eheim 2217+ oraz Fluval 4+ i Aquashut Senior. Uważam , że jest dobrze. Fluval 4+ jest bardzo poręczny i przyjazny w obsłudze, a w moim odczuciu pewną wadą jest to , iz wylot filtra mozna ustawic tylko w płaszczyźnie poziomej. Dwa Fluvale 4+ pracujace w tandemie - z tego powodu moze to być trudne. Aquashut akurat tej wady nie ma , ale za to ma inne. Gdybym dzisiaj dobierał filtrację chyba Aquashuta bym nie wybrał, ale pozostałe jak najbardziej.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements



×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.