Skocz do zawartości

Lethrinops - fundamentalna wiedza - pomóżcie...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

siema...


dawno nie zakładałem wątku, ale przycisnąła mnie silna potrzeba zgłębienia wiedzy o swoich gatunkach...

cały tydzień regularnie w nocy przeczesuję internet w poszukiwaniu odpowiedzi na kilka błahych i podstawowych pytań nt moich marginatusów:

1. Ile czasu średnio potrzebują do rozpoczęcia wybarwiania się? (lub wariacje: od jakiej wielkości?)

2. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy odmianami marginatus red-fin a red-flush? np. wielkość/występowanie w jeziorze itp (i zdjęcia widziałem - wszystkie dostępne w necie! ale nie o to mi chodzi)

3. Kiedy zaczyna "ostrzyć" końcówka płetwy grzbietowej? (w jakim wieku/przy jakiej wielkości?)

4. Kiedy pierwsze tarło?

5. Czy jest jakaś różnica w między lethrinops marginatus (i którą odmianą) a Tramitichromis Variablis? Czy to poprostu ta sama ryba w/g jakiegoś starszego nazewnictwa?

5. Czy prawdą jest komentarz pod tą fotą?

6. Czy intensywność czerwieni na płetwach red-fin'a jest większa niż red-flush'a? (inaczej czy to jest fakt - ktoś widział - czy zdjęcia w necie są kolorowane? bo widziałem naprawdę wszystkie - dużo ich nie ma)


Szukałem po PL, DE i EN bo te języki znam, ale żadnych wiarygodnych źródeł........ już skończyły mi się pomysły na hasła do wyszukiwarek - pomóżcie :wink:

Opublikowano

Na większość Twoich pytań "kiedy", "przy jakiej wielkości" nie ma jasnej odpowiedzi. Przede wszystkim dlatego, że zachowanie Lethrinopsów, oraz przede wszystkim tempo ich wzrostu, dojrzewania i wybarwiania w ogromnym stopniu zależy od towarzystwa i tego, co w akwarium się dzieje. Zazwyczaj Lethrinopsy są dość nisko w hierarchii, nawet jeśli są większe od pozostałych gatunków.

Poza tym Lethrinopsy dość późno się wybarwiają i zazwyczaj rosną dość wolno. Sytuacja w Twoim akwa trochę mnie dziwi, bo pierwszy raz spotkałem się z opinią, że ten gatunek rośnie szybciej od Aulonocar, zwłaszcza w akwariach wielogatunkowych. Podpytaj Midrana, bo on miał Red Capy z Maisoni w jednym akwa "od narybku", może podpowie Ci jak w takim układzie te ryby się u niego wybarwiały. W każdym razie prędzej ryby nabiorą cech o które pytasz, niż Ty znajdziesz jednoznaczną odpowiedź ;) .

Co do rozróżnienia Lethrinopsów i Tramitichromisów, to zdecydowanie częściej te drugie mylone są z Lethrinopsami. Głównie z tego względu, że Tramitichromisy są niezwykle rzadko eksportowane z Malawi. Swego czasu sporo czytałem o dostępności tych ryb w USA i z tego co pamiętam miał je tylko jeden hodowca w całych Stanach... To chyba najlepiej obrazuje dostępność tej ryby. Oczywiście są to różne gatunki. Tramitichromis variabilis (często variabillis) został opisany przez Trewavas w 1931r, a Lethrinops marginatus przez Ahla w 1926r.

Co do rozróżnienia red-finów i red-flushów niewiele na ten moment Ci pomogę. Pamiętaj tylko, że intensywność wybarwienia nie jest tylko cechą gatunkową. Decydujący wpływ na nią mają przede wszystkim jakość ryb, warunki, w których żyją i dieta.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

ok poobserwowałem i doszedłem do wniosku, że nie rosną wcale szybciej, tylko poprostu będą większe, stąd mylne wrażenie... właśnie zaczął się wybarwiać 3 samiec aulony, który wyrósł prawie "znikąd", więc chyba jednak aulony szybciej rosną...


wczoraj sfinalizowałem start małego eksperymentu, który ma na celupoznanie marginatusów i późniejsze ich szczegółowe opisanie...

przyjechały do mnie ryby z tan-malu (dzięki Misyo za pomoc i przywiezienie), poza 1+3 copadichromis virginalis, przyjechał 8cm samiec lethrinops marginatus red fin

dzięki temu nabrałem pewności, że posiadałem odmianę red flush :wink:


różnią się nieznacznie:

kształtem głowy - red fin ma bardziej wyraźny niżej osadzony pysk i przez to łuk nad oczami - później pokażę foty

zdecydowanie kolorami - red fin tej wielkości jest srebrny, ale wpada w tytanowy błękit, również płetwy ma jaśniejsze i tylko na obrzeżach wpadające w róż, natomiast red flush jest srebrny z prześwitami turkusowo zielonego, ma poziomą nieregularną pręgę koloru blado szarego i płetwy wyraźniej wpadające w pomarańcz...


wpuszczenie tak dużego samca (największa ryba obecnie) pozwoliło mi zaobserwować które z pozostałych to samce i zaskoczyła mnie druga co do wielkości z posiadanych, ponieważ nie spodziewałem się że to będzie samiec...

stanął jednak oporem... przy tej odmianie walka przybiera postać wysoce pacyfistycznej manifestacji, bez użycia przemocy :wink:


postaram się dalej opisywać różnice (narybek nie będzie oddawany celem zachowania czystości gatunku)

Opublikowano

Makok, ocenianie ubarwienia ryb po 24h od ich wpuszczenia kompletnie mija się z celem. Poczekasz miesiąc, to samiec będzie wyglądał zupełnie inaczej. Również delikatne różnice kształtu to mogą być cechy osobnicze, nieprzesądzające o tym, że samiec jest innego gatunku.

Stwierdzenie "nabrałem pewności" po tak krótkiej obserwacji i po jednym egzemplarzu jest dla mnie grubą przesadą, zwłaszcza, że nigdy nie masz 100% pewności co dostałeś ;) .

Opublikowano

a swoja drogą i lethrino potrafią się chwycić za pyski pozyjesz zobaczysz na pewno nie jeden raz a jak się pojawisz w 3m na walentynkach to na pewno pogadamy o tych fajowych rybach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.