Jump to content

Dymorfizm płciowy - problem z oczekiwaniem


hold2

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów Malawi. To mój debiut na tej stronie bo swoją przygodę z pyszczakami rozpocząłem niespełna 2 miesiące temu. Wiele cennych uwag z tego forum dodało mi odwagi by zainwestować trochę kasy w realizacje marzenia z dzieciństwa. :D Jestem na poczatku tej przygody i mam jeszcze wiele pytań i watpliwości dziś pierwsze pytanie. Do 160 litrowego akwarium kupiłem na allegro 7 saulosi i 7 socolofi. W zwiazku z faktem, że większość ryb (niestety nie wszystkie były w tym samym wieku) było wielkości, która nie dawała pewności co do płci postanowiłem, że będzie ich więcej na razie niż zalecany układ w gatunku 1+4 lub 1+5. Z czasem niektóre saulosi zaczęły się wybarwiać i z przerażeniem odkryłem, że chyba w przesyłce otrzymałem wiekszość samców. Rozpocząłem poszukiwanie kobiet saulosi w okolicy jednocześnie zastanawiając się co zrobić z kolejnymi żółtymi saulosi nieuchronnie wchodzacymi w dorosłość, którego objawem niestety było zmienianie barwy (no nie miałem szczęścia w zakupie). W Poznaniu zamówiłem 10 małych 2, 3 cm. Saulosi bo tylko takie były dostępne. Pomyślałem że może tym razem będę miał szczęście.

To był przydługawy wstęp, a teraz pytanie:

Zdajac sobie sprawę z faktu, że moje akwarium nie jest duże, i że obecnie jest przerybione co zapewne nie znajdzie uznania u wiekszości z was chciałbym dowiedzieć się jak długo taki stan rzeczy może funkcjonować bez szkody dla rybek. Fakt, że są na razie małe…. Jak pogodzić sytuacje przerybienia z czasem oczekiwania na to kiedy okaże się, że ona to ona, a nie on?

Link to comment
Share on other sites

W Poznaniu zamówiłem 10 małych 2, 3 cm. Saulosi bo tylko takie były dostępne. Pomyślałem że może tym razem będę miał szczęście.

No niestety czasmi tak bywa ze trafi sie na więcej samców niż samic, nie zostaje ci nic innego jak tylko czekać. Jeśli nadal bedziesz miał problem z doborem samic to proponuje ci odwiedzić w Poznaniu sklep Tropheus na oś Łokietka takm na pewno znajdziesz samice. W moim przypadku koleś tak dobrał mi płeć ryb ze nie musiałem robić żadnej selekcji naprawde zna się na rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie zbiornik masz za mały szczególnie że masz terytorialne socolofi i terytorialne saulosi. Kiedy zaczną się problemy ? Na pewno wtedy gdy ryby urosną, szybko to zauważysz woda straci swoją klarowność i rybom na pierwszy rzut oka będzie widać że jest ciasno. Nastąpi to zazwyczaj nawet wcześniej niż następne problemy czyli dojrzewanie i walki samców i samic o hierarchie. Po około 6-8 miesiącach ryby dojrzeją ( standardowo kupujemy ryby 3-5 miesięczne ) u socolofi trwa to trochę dłużej. Wzrost jest zależny od wielu czynników parametry wody, karmienie jakość ryb. W ciągu 4-5 miesięcy ryby mogą być już za duże aby w takiej konfiguracji czuć się dobrze. Jeśli będziesz bardzo dbał o parametry wody często ją podmieniając i NO3 będzie na przyzwoitym poziomie ryby nie będą karłowacieć ale w pewnym momencie sam zobaczysz że byś musiał wodę podmieniać codziennie aby to no3 było zadowalające a to już bywa mało przyjemne ;). Napisz coś więcej wymiary twojego zbiornika, filtracja sposób podmiany jaki stosujesz. Pytaj bo lepiej pytać niż ukrywać swoje błędy w ten sposób je pielęgnując lub pogłębiając. Może usłyszysz sporo uwag ale na pewno nie będzie to zła wola. Już dobór ryb był nietrafiony a mógłbyś go uniknąć gdybyś popytał.


Pozdrawiam Harisimi

Link to comment
Share on other sites

Akwarium o wymiarach 100x40x40 o objętości 160 litrów z przednią szybą prostą, wykonane ze szkła o grubości 6 mm z oświetleniem 2x30W - pokrywa zawiera świetlówki. Filtr wewnętrzny SP-1300I. Filtr zewnętrzny TETRA EX 700. Grzałka dostosowana do mojej pojemności. Wode staram się podmieniać regularnie czyli jak na razie 40 l tygodniowo. Taka częstotliwość wynika z obserwacji oraz pomiarów NO2 i NO3. Tak jak pisałem staram się korzystać z rad forumowiczów regularnie czytajac posty. Generalnie w moim pytaniu chodziło o to czy takie przerybienie jest dopuszczalne w oczekiwaniu na wybarwienie – wnioskuję – (odp. harisimi – dzięki za odpowiedź), że będzie to zależało od zachowania i rozwoju dalszego rybek.

A co do nietrafionego doboru ryb to chyba nie chodzi o połaczenie tych dwóch gatunków !? :!: Zakup rybek małych nie daje raczej szans na ocenę płci, a więc prawdopodobieństwo, że będzie to nietrafiony dobór (zakup) jest duże

:?

Link to comment
Share on other sites

Wojtek napisal Ci o doborze gatunkowym, ktory niestety jest fatalny :/ <dwa gatunki silnie terytorialne> a nastepstwa tego moga byc tragiczne bo gdy socolofi urosnie tak 10-13cm to wtedy sauloski beda miec naprawde ciezkie zycie w tak malym akwa.

Link to comment
Share on other sites

Nie chciałbym zbyt tu polemizować ale skoro mamy wiedzę pobierać od mądrzejszych to róbmy to... Tylko jak ma sie to do artykułów zamieszczanych na łamach KLUB MALAWI

http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klub ... kitny.html

Opis zachowania socolofi tam zawarty wcale nie wskazuje, iż obsada mojego akwarium jest taka fatalna :D

Link to comment
Share on other sites

To zależy jak czytałeś mój artykuł ;) czytaj uważnie i ze zrozumieniem, jest tam zawarta bardzo ważna nauka:


"W miarę dojrzewania dominujący samiec za swój rewir przyjął cały 240 litrowy zbiornik. Wyraźnie zwalczał pozostałe samce. Utrudniał tez życie innym gatunkom. Co prawda nie bił innych ryb zbyt mocno ale mocno prześladował równie terytorialnego samca saulosi. Wreszcie na tyle go zaszczuł, że tamten zaprzestał przystępować do tarła i przybrał barwę osobnika zdominowanego."


Chyba nie można tego odczytać inaczej niż wyraźne ostrzeżenie, a zauważ że była tam informacja o 120 cm zbiorniku gdzie miejsca na rewiry jest więcej niż u ciebie. Zmiana zbiornika na 150 cm i samca na łagodniejszego pomogła i mam ryby do chwili obecnej w pozostałych zbiornikach gdzie porozsyłałem swoje samce też baniaki były 120 lub 150 cm i nie było tam saulosi. Saulosi to ryba która jest bardzo wrażliwa na zdominowanie traci cały urok i pasiasty wygląd. W Twoim baniaku bedzie im bardzo ciężko. Posiadam układ socolofi i saulosi od wielu lat ale nie jest to idealny wybór a przy małych zbiornikach jest on fatalny. Gdybyś miał yellow wtedy dietę by się ułożyło a nawet docelowo byłoby możliwe że będzie OK a przy tym układzie zaczną się ostre walki. Abstrahując od tego że socolofi jest za duży na taki baniak ... mój samiec ma około 12-13 cm, samice 10-11 a jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć socolofi giganta to zapraszam do sklepu zoologicznego w Barlinku ma około 15-16 cm :shock: jest przerośnięty zatłuszczony i chyba lekko w poprzednich pokoleniach dotknięty mezaliansem ale robi wrażenie ;).


Co do reszty to jest OK masz dobre technikalia i przy kontynuowaniu regularnych podmian przez jakiś czas w tej 160-tce twoim rybą nic nie będzie. Masz na pewno trochę czasu bo nawet jak samce zaczną rozrabiać to z początku nie jest to krwawy sport a raczej zapasy. Wiedz jednak, że na stałe tak sie nie da.


A jaki planujesz zbiornik ?

Link to comment
Share on other sites

harisimi….. ale trafiłem z tym artykułem :D ...

Bardzo Ci dziękuję za cenne uwagi. Zgadzam się co do pojemności mojego akwarium w kontekście ryb o opisywanych rozmiarach. To moje ,,minimalne Malawi” żyje sobie jak na razie w miarę spokojnie i zapewne tak jest, gdzyż to jeszcze maluchy w 80%. Choć powoli zaczynaja się przepychanki. Ten mój wybór (saulosi+socolofi) wynikał z faktu, iż pomyślałem sobie, że będzie to chyba fajnie wyglądało, tak żółto- niebiesko(to tak jak barwy mojego ulubionego klubu żużlowego z Gorzowa :lol: hi,hi,hi) Bo gdyby docelowo wyszło mi saulosi 1+5 i socolofi 1+4 to byłoby prawie po równo oczywiście kolorystycznie 6:5…

Ale teraz już wiem że te błękitne rybki jak na mój szklany domek są za duże w układzie z saulosi (szkoda) :x Na razie tak zostanie. Jeszcze raz dziękuję szczególnie tobie harisimi ale i innym. Już wiem, że jesteś dość dobrze zorientowany w temacie socolofi i choć moje jeszcze jedno pytanie mogłoby znaleźć się w innym dziale, to zapytam przy okazji bo mam watpliwość co do jednego z socolofi gdyż z błękitnej rybki zaczyna się robić jakiś mieszaniec (a może to normalne?) Otóż zauważyłem niedawno, że krawędzie płetw i ogona żółcieją….. Teraz rybka ma ok. 7cm i była wraz z innymi koleżankami kupiona ok. 2 miesiace temu jako socolofi. W tej chwili nie mam zdjecia ale jeśli się okaże, że jest potrzebne, to zrobię to zdjęcie i wrzucę do działu – Identyfikacja.

Co do moich planów to zamierzam w przeciągu tego roku kupić 150X40X40.

Link to comment
Share on other sites

W planowanym akwarium socolofi z saulosi powinny żyć w stanie pół spokoju tyle ze z następnymi gatunkami powinieneś już uważać bo następni terytorialiści to będzie nowy problem. JA te ż dumałem o socolofi i saulosi podobnie jak ty ;) zwłaszcza ze miałem jeszcze yellow. Kolorystycznie jest to jak najbardziej OK. Zresztą socolofi to piękna i fajna ryba.


Na pewno nie może mieć nic żółtego poza atrapami jeśli takie przebarwienia się pojawiają to trąca to bastardyzacją :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.