Jump to content

Obsada Pseudotropheus acei 200x60x70


Recommended Posts

Witam. Chciałbym się was poradzić ile maksymalnie mogę wpuścić acei (pyszczak złotopłetwy) samców i samic do zbiornika 200x60x70 750L ? , dodam że w zbiorniku będą pływać tylko te ryby.

Za pomoc z góry dziękuje

Link to comment
Share on other sites

Dużo.

Może nawet 20 szt a po tarłach to po roku pewnie będziesz miał ich z 50 jak nie więcej :)

Dlaczego takie akwarium chcesz zrobić jako jednogatunkowe?

Masz fajne szkło które można ciekawie urządzić, nie jestem pewny czy pomimo tego że acei to piękna ryba, to czy takie akwarium będzie aż tak ciekawe, gdy będzie w nim pływało tylko acei?

IMHO zastanów się nad tym czy nie wpuścić więcej gatunków, np jakiś melanochromisów i L. trewavasae ?

Link to comment
Share on other sites

200x60x70 750L

... mi wychodzi 840L.


Acei to piękna ryba, na kórą ja zachorowałem, potrzebuję pilnie jakiś haremik 2+4 :mrgreen: Co do ilości to zależy czy napewno się nie skusisz na jeszcze jeden lub dwa gatunki. Same Acei spokojnie 20 szt, jak pisał Yaro, ale powiększająca się obsada będzie kłopotem, więc jakiś "innogatunkowy reduktor młodych osobników" będzie wskazany. Wiem że Acei z regóły pływa w toni wody, nie "interesuje" się innymi rybami, więc możesz jeszcze dołożyć jakiegoś "szperacza zakamarków".

Link to comment
Share on other sites

Karold zbiornik jest profilowany i z stąd ta mniejsza pojemność . He he zamieszaliście mi w głowi :wink: ale macie racje z tym że redukcja młodej obsady jest konieczna bo w sumie nie chce się nastawiać na hodowle . Pomyśle sobie jeszcze nad dwoma gatunkami :)

Link to comment
Share on other sites

No po większych namysłach udało mi się wybrać obsade :D .Nie ukrywam że szukałem gatunków o łagodnym usposobieniu.- pseudotropheus acei

- iodotropheus sprengerae

- labidochromis caeruleus "yellow"

- Pseudotropheus.Saulosi

- labidochromis sp. perlmutt

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście to Twoje akwarium, ale jeżeli już moge coś zasygnalizować że obsada jakoś mi nie leży :/

duze akwarium to postarał bym się o duże ryby, no i o bardziej zbliżonych preferencjach pokarmowych.

Jeżeli by Ci odpowiadało

1-Acei

2-L. fuelleborni lub trewavasae

3-P. Saulosi - dla urozmaicenia

4-M. johannii


będziesz w ten sposób miał dużo barw, spokojne ryby, nie wchodzące sobie w drogę, z podobną dietą, a co najważniejsze zagospodarowane całe akwarium od skał po toń wody.

Jednak jest to moja wizja a i tak zrobisz jak uważasz. To się ma podobać tobie./

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Właśnie, co zrobić z taką wiedzą? @triamond przytaczał badania, w których kilkukrotnie większe stężenia nie powodowały śmierci pielęgnic. Nie wiem, na ile to miarodajne, bo doprawdy można zgłupieć od sprzecznych informacji.  @Tomasz78 współczuję śnięcia rzadkich okazów, ale faktycznie, czy nie należałoby profesjonalnie zbadać wody i o ten wynik skorygować testy JBL, coś jak ze skałami Celsjusza i Fahrenheita? Zgadzam się oczywiście z tym, że obecna instrukcja JBL jest nieprecyzyjna, ale na logikę, moment rozpuszczenia proszku jesteśmy w stanie określić po 10, kilkunastu sekundach. Wg mnie i na moje oczy tyle właśnie zajmuje rozpuszczenie się proszku w testach na NO3. Taki czas, a minuta to już różnica skali, w zasadzie.
  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.