Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi - zbiornik 240L (obsada i nie tylko)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Na początek chciałbym podziękować za stworzenie tego forum, które stało się dla mnie nieocenioną skarbnicą wiedzy o biotopie malawi. Mam nadzieję, że udało mi się na bazie przyczytanych tu informacji przygotować poprawnie zbiornik i po 4-tygodniowym oczekiwaniu będę mógł przystąpić do jego zasiedlenia. Poniżej parametry mojego akwarium i planowana obsada.


Akwarium:

240L (120x40x50)


Podłoże:

piasek


Skałki:

piaskowce


Filtracja:

wewnętrzna

Resun SP-2500L (1400 L/H)

zewnętrzna

Tetratec EX 600 (600 L/H) - 3 pojemniki zasypane ceramiką (Fluval Biomax i Eheim Substrat)

Unimax Professional FZKN 250 (650 L/H) - 3 pojemniki zasypane ceramiką (Fluval Biomax i Eheim Substrat), 1 pojemnik z Zeolit (ZeoWonder), wylot zaspany bio filter balls Tetratec


Roślinność:

brak


Parametry wody:

Data, PH*, KH*, GH, NO2, NO3**, ºC, Dodatkowy komentarz

2008-12-05, -, -, -, -, -, -, Start akwarium

2008-12-18, -, -, -, -, -, -, 5 rybek startowych (Danio) + woda z akwarystycznego

2008-12-21, 7.8, 9, 20, 0, -, 26

2009-01-01, 7.8, 9, 20, 0, -, 26


* - zastanawiam się nad dodaniem sody bo wdaje się że bezpieczniej byłoby mieć więcej, ale z drugiej strony może dałoby się nie używać chemii (sugestie?)

** - czekam na dostarczenie zakupionego testu, więc póki co nie potrafię sprawdzić tego parametru


Planowana obsada:

Maylandia estherae OB morph

Pseudotropheus msobo

Labidochromis caeruleus "yellow" (???)


Piszę tego posta głównie w kwestii moich wahań co do obsady. Bardzo chciałbym mieć w moim akwa Maylandia estherae OB morph z Pseudotropheus msobo i z tego co przeczytałem to oba gatunki mają podobne wmagania żywieniowe, oba gatunki nie należą do szczególnie agresywnych więc powinny móc egzystować w jednym zbiorniku. Mogę prosić o opinię?


Pewnie każdy początkujący ma ten problem, że chciałby więcej niż powinien i nie tak jak trzeba więc poddając się temu nurtowi zastanawiam się głośno czy w moim zbiorniku miałbym miejsce na trzeci gatunek i czy do obu wcześniej wymienionych mógłbym dołączyć Labidochromis caeruleus "yellow" (co do agresji to chyba nie byłobo problemów ale dużo gorzej wygląda to patrząc z punktu widzenia odżywiania). Proszę o opinię?


I na koniec chciałbym zapytać o to gdzie w Warszawie mógłbym kupić w/w gatunki (sklep lub może któryś w forumowiczów byłby skłonny odsprzedać/odstąpić)?


Pozdrawiam,

Andrzej

Opublikowano

Szczerze mówiąc zrezygnowałbym z Caeruleusa i zostawił pozostałe dwa gatunki. 3 gatunki w 240l są akceptowalne, ale OB to masywna ryba, Msobo tez najmniejszy nie jest, będzie im wygodniej "we dwoje". Reszta, którą opisałeś, jest w porządku. Myślę, że ryby możesz już wpuszczać.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.