Jump to content

prośba o charakteryzacje zachowania między pyszczakami


Recommended Posts

Hej


Może trochę z ciekawości ale mam takie pytanie do bardziej (dużo bardziej) doświadczonych pyszczakomanów i oto ono :)


Proszę o charakteryzacje zachowania w akwarium następujących obsad w sensie:


- kto może dominować

- czy gatunki się nie pożrą

- jak będzie wyglądać relacja między nimi

- jak będą wyglądać wizualnie pod względem kolorystycznym i zachowań

- żywieniowym

- itp itd :)


1.

SAULOSI

SOCOLOFI

RDZAWY


2.

SAULOSI

MAINGANO

RDZAWY


3.

MPHANGA

YELLOW

RDZAWY


4.

MBAMBA

YELLOW

RDZAWY


5.

YELLOW

MAINGANO

RDZAWY


6.

obsada polecona przez was :D ale warunek kolorystycznie żółto-niebieska :D ewentualnie coś pokrewnego :PPrzy okazji Wesołych Świąt wszystkim :)

Link to comment
Share on other sites

To jest wątek (pytanie), w którym nie padnie jednoznaczna odpowiedź. Musisz pamiętać, że u każdego z nas dany gatunek (osobniki tego gatunku) zachowają się inaczej. Nie ma jakiejś konkretnej reguły, typu "Caeruleus to zabijaka, w każdym akwa wszystkich powybija :mrgreen: " U każdego z nas dana obsada gatunkowa może ułożyć się inaczej - u jednego dominuje ten, u drugiego ten. To tak "wstępnie" 8)


Ogólnie można powiedzieć, że Rdzawy jest gatunkiem, który na ogół (patrz wyżej :wink: ) jest rybą z dolnych szczebelków hierarchii w akwa, ale niekoniecznie (kisor, czester i pewnie ktoś jeszcze pisali, jak ich Rdzawe potrafiły się zdenerwować). Podobnie Saulosi, raczej nie jest rybą "zaczepialską", terytorializm też u niej jest na niższym poziomie. Ale to tylko nasze jakieś gdybania, a może się okazać, że po wpuszczeniu ryb do akwa sieke zrobi Ci ten, na którego byś nie postawił.

Link to comment
Share on other sites

czyli pierwsze dwa punkty z moich kryteriów odhaczamy :)


więc zostało i o to proszę bardzo:


-jak będą wyglądać wizualnie pod względem kolorystycznym i zachowań

-żywienie (np. yellow-miesożerca, saulosi-wszystko itd)

-rozmieszczenie w akwa (jaki gatunek które partie zajmuje: przy powierzchni, toń, dno)

Link to comment
Share on other sites

Żywienie znajdziesz w opisach gatunków na serwisie :wink:

Wygląd i zachowania - napisałem w pierwszym poście.

Co do rozmieszczenia w akwa - nawet z tym jest różnie. Sam miałem Maingano, którego mogłem zawsze oglądać, a inni mieli takiego, co siedział w skałach 8) i bądź tu mądry :wink:

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że się wtrącę, ale czy 3 gatunki to nie za dużo na dno 100x45 ? Ja osobiście dałbym docelowo 2+6 saulosi i 2+6 rdzawe. Czester tak chyba ma. Tyle, że on ma 120cm. Sam chyba będę tak dawał do 100x40x40 tyle, że po jednym samcu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz jesśli odczyt jest poprawny to mam ponad 100 i nie zdychają, normalnie tarło, samice z ikrą w pyskach.
  • A ile wyjdzie po 2 minutach wstrząsania? 
  • No jak nie zaniża, przecież musi być podany konkretny czas wstrząsania a nie 10 sekund do zniknięcia szarego proszku. Po 10 sekundach wstrząsania wyjdzie mi 5,10 NO3 - tyle to nie możliwe przy tak dużej obsadzie. Jestem pewny że ryby zdechły przez wysokie NO3. No to jak w starej instrukcji było 1 minuta wstrząsania a w nowej bez czasu wstrząsania sugerując 10 sekund do czasu zniknięcia szarego proszku, przecież wyniki będą biegunowo różne.
  • Tomku, ale nie masz 100% pewności, że ryby zdechły przez NO3. Powiem więcej, poziom NO3 50 czy nawe 60 nie spowoduje smierci ryb, nawet gdy przez długi czas będą narażone na takie warunki. Nie masz żadnego punktu odniesienia w postaci wiarygodnego i profesjonalnie wykonanego testu swojej wody. Nie możesz więc z pewnością twierdzić, że test wykonany według instrukcji zaniża wynik. A może jest odwrotnie? Test wykonany nieprawidłowo da nam zafałszowany wynik w tym przypadku zawyżony. Tak czy inaczej zbyt dużo tu pytań. Nie bronię producenta, ale uważam że najpierw powinno się uzyskać wiarygodny wynik testu wykonanego w profesjonalnym laboratorium, a następnie metodą prób i błędów wykonać test JBL tak aby wyniki były zbliżone do siebie. Tylko wtedy będziesz miał pewność ile czasu należy wstrząsać próbkę, aby uzyskać prawidłowy wynik. 
  • Wstrząsać trzeba intensywnie przez 1 minutę. Po 10 sekundach będziesz miał 5 mg/l a tak naprawdę może być 50! Po 10 sek kolor nie rozwinie się taki jak po minucie wstrząsania. Kolor rozwija się do 10 minut, po tym czasie już się nie rozwija. Przez to zbyt krótkie wstrząsanie zdechły mi cenne okazy bo mi wychodziło że mam 5,10 mg/l NO3 a tak naprawdę było 50,60 mg/l przez wiele tygodni aż ryby zaczęły chorować i zdychać a ja nie wiedziałem jaki jest powód bo przecież parametry wzorowe. Nie radzę sugerować się wpisem żeby wstrząsać 10 sekund do zniknięcia szarego proszku, bo się możecie zdziwić, będziecie się doszukiwać różnych chorób a przyczyna będzie prozaiczna - zbyt wysokie stężenie NO3.
  • Może ilości odczynników, może są bardziej reaktywne. Nie będę usprawiedliwiał JBL, ale moim zdaniem błędem jest wstrząsanie przez minutę testów z nowej serii, równie dobrze można wstrząsać dwie minuty, albo podgrzać fiolkę, w kontekście spotęgowania reakcji, wtedy wyjdzie 250. 😉 Jeżeli proszek rozpuszcza się w kilka sekund i jeżeli o tym mówi instrukcja, to trzeba wg mnie wstrząsać przez nie więcej, niż 10 sekund, góra 15 i zostawić na te 10 minut, jak instrukcja wskazuje, potem dopiero zrobić odczyt. Zauważyłem szereg razy, że intensywność koloru wzrastała wraz z upływającymi minutami.
  • Przeczytaj dokładnie instrukcję, coś tam się zmieniło jeśli chodzi o ilości odczynników. 
  • 2 Testy JBL i 2 różne wyniki. Jeden 5 drugi 40 mieszane ok 10s. Po dłuższym mieszaniu wyniki jeden 30 drugi 120. Chyba jednak wolałem nie wiedzieć.
  • U mnie to samo - mieszałem kilka sekund i wynik 5-10. Dzisiaj zakupiłem nowy, mieszałem minutę i wynik hoho. Jutro wyjmę ze śmietnika ten stary i sprawdzę wynik przy 1min mieszaniu.
  • Dlatego napisałem, że to taki mały eksperyment 😉  Jak nie, zauważę żadnej różnicy, to wrócę do wody po zmiękczaczu. Twardością nawet lepiej pasuje, bo mam ustawione na 5dh.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.