Jump to content

Red Red tarło i inkubacja

Darjush

Recommended Posts

No dobrze lektore juz przeczytalem na forum ale jednak sa pewne niescislosci bo w sumie kazdy pisze podobnie ale jadnak inaczej :\

Moze zaczne od tego ze po miesiacu mojego akwa mam chyba pierwsze tarlo i moja samiczka ma w pyszczku ikre. Dominujacy samiec cale towarzystwo przegonil na druga strone akwa i nie pozwala im wyplynac praktycznie spod bocznej sciany, praktycznie 3/4 akwa traktuje jak swoja wlasnosc jedynie ta inkubujaca samiczka plywa u niego a raczej siedzi sobie pod kamieniem albo pod powierzchnia wody

No wiec tak teraz pytania:

Czy ikra to takie ciemno zolte jajeczka??

Jak dlugo samica bedzie inkubowala ikre??

Jak duzy kotnik dla jednej samiczki w 200 litrowym akwa?? (Wolal bym ja trzymac w kotniku w glownym niz do oddzielnego akwa)

Po jakim czasie ja do tego kotnika przelozyc i jak dlugo ja tam trzymac??

Jak duzy kotnik dla jednej samiczki w 200 litrowym akwa?? (Wolal bym ja trzymac w kotniku w glownym niz do oddzielnego akwa)

1 - ikra ma wygląd uzależniony od gatunku ryby - zastanawiam się jak zobaczyleś tą ikrę?

2 inkubacja jest uzależniona od temperatury wody - średnio trwa około 3 tygodni

3 - rybkę jednak zdecydowanie lepiej jest przenieść doosobnego akwarium

jak długo będziesz trzymał małe w siateczkowym kotniku? jak długo będziesz zabierał miejsce w niewielkim 200l akwarium pozostałym rybom?

4- nie przerzucać do siatkowego - przełożyć po około 2 tygodniach do osobnego akwarium

1 - ikra ma wygląd uzależniony od gatunku ryby - zastanawiam się jak zobaczyleś tą ikrę?

2 inkubacja jest uzależniona od temperatury wody - średnio trwa około 3 tygodni

3 - rybkę jednak zdecydowanie lepiej jest przenieść doosobnego akwarium

jak długo będziesz trzymał małe w siateczkowym kotniku? jak długo będziesz zabierał miejsce w niewielkim 200l akwarium pozostałym rybom?

4- nie przerzucać do siatkowego - przełożyć po około 2 tygodniach do osobnego akwarium

No wiec ikre zauwazylem w pyszczku samiczki takie kuleczki ciemnozolte ma je w pyszczku i podgardlu. No dobrze a jesli chodzi o kotnik to mowisz ze lepiej osobne akwa?? Mam takie 25 litrowe chyba wystarczy dla jednej samiczki?? Czy w tym rozrodczym akwa rowniez wysypac piaseczek i dac kamolce?? Problem jest taki ze ja nie mam pokrywy do tego rozrodczego i czy zwykle swiatlo dzienne jej wystarczy?? czy cos tam dorobic?? I czy karmic ja po odlowieniu bo zauwazylem ze nie pobiera pokarmu patrzy sie z ochota jak cos jej pod pyszczek podleci ale nie wie jak to ugryzc;). I jeszcze jedno czy bidulka nie padnie z glodu przez te 3 tygodnie??

To moja pierwsza inkubacja u pyszczakow wiec pewnie niektore pytania wydaja sie smieszne ale jak to mowia nie ma glupich pytan:)

25 l jako kotnik wystarczy na chwilę tzn samice i tak tam przełów dopiero pod koniec inkubacji tzn jak juz bdzie ten trzeci tydzień leciał, im krócej samica jest w kotniku tym lepiej. Sam kotnik 25 l to szału nie ma ale na jakies dwa msc może dla narybku wystarczyć, potem może byc problem. Pisaku nie m potrzeby sypać - bez piasku potem łatwiej dbać o higiene zbiornika, jaką sskałkę jak najbardziej tak samica bedzie się czuła pewniej mogąc się gdzieś schować - w tym przypadku nawet fajnie jest mieć skałkę taka z zoologa - sztuczna co w środku jest pusta i tam moze ryba wpłynąć bo ma sie wtedy dobra kryjówkę a skałaka nie zabiera cennej wody z tak małego litrażu.

Oświetlenia byc nie musi - nakryj tylko to choćby szybą - filtr musi byc jak najbardziej. samica z głodu nie zdechnie.

rozumiem że masz ochotę na pierwsze "swoje rybki"

ale co z nimi zrobisz jak juz podrosną?

no i nie załamuj się gdyby sie nie udało - pierwsze tarła żadko kiedy kończą się sukcesem,

a jak nawet juz wypuści młode to 2-4 sztuki

No czytalem ze pierwsze tarlo czesto jest nieudane a pyski strasznie bym chcial rozmnozyc tego wyczynu jeszcze nie dokonalem:) Mlode wrzuce do siebie bo mam tylko 6 sztuk w 200l wiec pewnie jak jeszcze pare rybek bedzie to tloku nie bedzie w akwa. Filtr w rozrodczym bedzie i grzaleczka oczywiscie, pare kamyczkow jej naukladam i piasek tez bo mi zostal najwyzej czesciej bede sciagal jakies odchody. Dzieki wielkie za pomoc. Bede informowal jak cos sie wydarzy:)

Biedaczka calkowice sie w skalkach zaszyla prawie wogole nie wyplywa a jesli juz to samiec dominujacy od razu goni ja znowu w te skaly a cala reszte obsady trzyma po drugiej stronie akwa przy bocznej szybie wygladaja jak na odstrzal. Czy to normalne zachowanie??

chyba maja to w naturze - u samic redów najbardziej ze wszystkich ryb jakie miałem była widoczna agresja wewnątrzgatunkowa. Tak że jak któraś inkubuje to woli wszystkim schodzić z drogi.