Skocz do zawartości

[112l] Dwa problemy z wodą po starcie akwa


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wczoraj w końcu zalałem moje 112l Malawi i oto problemy, które się pojawiły:


1. Woda jest dość mocno zmętniona. Czy to przejściowe, szczególnie biorąc pod uwagę podłoże (piasek i koło 1kg grysu/żwiru białego dolomitowego i marmurowego) oraz kamienie?


2. Od wczoraj temperatura oscylowała w granicach 30 stopni, więc jakieś 3h temu wyłączyłem grzałkę (z termostatem, ustawioną na 26), ale temperatura ani śni spadać... :shock: (termometr specjalnie kupiłem dzisiaj wewnętrzny no i dzięki temu precyzyjny, a wywaliłem LCD, bo myślałem że to on błędnie podaje temperaturę - pokazywał od wczoraj 29/30) Warto dodać, że w pokoju są 24 stopnie. Nie mam pojęcia co z tym fantem robić i co jest tego przyczyną.

Opublikowano

1.zmetnienie minie. spokojnie.czekaj.

2. temperatura sie wyrowna...w koncu nie moze byc w akwa 30*C , a w pokoju 24. wirnik ci tak bardzo nie nagrzeje akwa(gdyby tak bylo to ja bym grzalek w zadnym z akwa nie stosowal :wink: )

Opublikowano

u mnie w pokoju jest temperatura 23 stopni, po 12 godzinach swiecenia ( z wylaczoną grzalka ) akwa osiaga temp. 27 stopni .

wiec te 28 stopni po calym dniu swiecenia w ziemie mozesz mieć :)

Opublikowano

No to widzę, że grzałka to chyba była zbędna (a raczej awaryjna), inwestycja...

Ok, niech sobie będzie w akwa, przynajmniej jedno urządzenie ciągnące prąd mniej.


Po za tym ta moja to jakiś chiński badziew, mimo że sygnowana przez Hagen bodajże... Chodzi o niejaką "Elite 100W" - pokrętło jakby wykręciło się po kilku próbach zmiany temperatury (sprawdzałem, czy działa), nie za mocnych - delikatnych (miesiąc temu - po zakupie akwa) i już nie dało się włożyć na miejsce tak, aby działało. Już nie chciałem się bawić z jakimiś tam gwarancjami, bo by mnie jeszcze oskarżyli o celowe zepsucie i kazali "ostrożnie z badziewiem". Fartem ustawiłem termostat na 26, więc z tym nie powinno być problemu, bo tylko ten "patyczek" na pokrętło już nie reaguje gdy się nim kręci, po prostu jakby kręcić patykiem wbitym w piasek. Ehhh, jak teraz patrzę na promocję - Tetra 100W u Trzmiela za niecałe 38zł, to aż mi się żal robi, że za to g... dałem bodajże 27... Jednak nie opłaca się kupować chińskiego szajsu żeby zaoszczędzić parę złotych - oto puenta :idea:

Opublikowano
u mnie w pokoju jest temperatura 23 stopni, po 12 godzinach swiecenia ( z wylaczoną grzalka ) akwa osiaga temp. 27 stopni .

wiec te 28 stopni po calym dniu swiecenia w ziemie mozesz mieć :)


już teraz zacznij się martwić o lato - bo gdy w domu będziesz mieć 26-27 to w akwarium będziesz mógł gotować rybki.

Opublikowano

Jeżeli chodzi o mnie to w zimie i w lecie mam tą samą temperaturę w pokoju, z racji działania grzejnika oczywiście. Oprócz tego akwarium w 100% nie jest narażone na promienie słoneczne (stoi pod oknem) i przez większość czasu mam zasłonięte żaluzje, szczególnie w lecie.


O 9.00 temperatura wynosiła 27 stopni i dokładnie taka sama utrzymuje się teraz (światło jest włączone od ok. 10.30).


Mam jeszcze pytanie co do tzw. "ryb startowych" - w niedzielę jadę się rozejrzeć na giełdę, myślałem o kupnie kilku jakiś brudasów, żeby mi wspomogły rozwój bakterii (przy czym stosuję JBL Denitrol jako biostarter). Kupić czy raczej nie, i jeśli tak to jakich i ile? Dodam, że od zalania mam w akwa jakieś 7 świderków, na giełdzie chcę jeszcze kupić 10.

Opublikowano
kup z 3 ryby takie jakie będziesz miał w obsadzie.

Potem już tylko uzupełnisz obsadę



Od wczoraj rana mam 3 Saulosi.


Z parametrami jest ok, bo 31h po ich wpuszczeniu NO3 na poziomie 10mg/l, a NO2 0mg/l stale od zalania akwa.


Inne parametry to:

pH = 7,6 (też stałe)

KH = 8 (max było 10)

GH = 10 (raz max było 14)

Temperatura - w nocy 26 stopni, w dzień do 27 (bez grzałki)


Jeżeli NO2 się utrzyma na zerze to w niedzielę dokupię jeszcze 9 sztuk.

Opublikowano

12 sztuk w 112?

po co Ci tyle?

co zrobisz z nadmiarem?

nie prościej kupić 5 góra 6?

z 9 sztuk spokojnie dobierzesz haremik

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.