Jump to content

Akwarium720L Pseudo Sump


pempek

Recommended Posts

Witam kolegów,


Po pierwsze, od zawsze chciałem mieć akwarium w ścianie, ale wszystkie ściany w mieszkaniu mam wychodzące z drugiej strony albo na klatkę, albo do sąsiadów itd….


Moim założeniem jest stworzenie akwarium z niby ścianą i jak na projekcie widać będzie ta ścianka miała około 2,5 meta długości, więc imitować będzie ją bardzo dobrze.


Skoro będzie ścianka to zasłoni mi pięknie filierek „pseudo sump” który wg. mnie oprócz podstawowej wady jaką jest jego brzydota jest idealnym rozwiązaniem w tym przypadku (podkreślam w tym przypadku)


Plusy takiego filtra:

-brak spadku mocy związanej z pompowaniem wody z pod akwarium


-brak dziur w podstawie akwa


-brak śrubunków które są dość drogie( i nie kupiłbym tanich czy jakiś DIY bo około 600 litrów wody na podłodze to dla mnie za dużo, choć przy takiej inwestycji to i tak nie dużo za takie śrubunki )


-brak komina, który może przeszkadzać bo przy np. tle zewnętrznym ciężko go zasłonić, przy wewnętrznym trzeba go obudować co oczywiście jest ciekawym efektem ale wole moje rozwiązanie.


-wszystko jest na jednym poziomie, suma wody jest ZAWSZE mniejsza o 4-5 cm niż pojemność całego akwarium więc nie ma absolutnie możliwości wylania nawet kropli !!!! i to dla mnie jest główną przesłanką do wykorzystania tej właśnie metody.


-jak mi się metoda nie spodoba… jak wykryję jakieś wady w toku użytkowania to wyklejam tą szybkę która dzieli filtr i akwa, robie 3 dziury i montuje sumpa w przeciągu paru dni powiększając przy okazji pojemność akwarium.


-to rozwiązanie pozwoli mi znacząco ograniczyć koszty bo nie będę miał śrubunków, nowe (głośniejszej) pompy ,bo ta którą posiadam nie da rady wypompować wody tak wysoko, kolejnego akwa jako sumpa, tych wszystkich rurek,złączek, zaworów które kosztują naprawdę sporo.


- wszystko co może przeciec czyli np. osmoza zostanie perfidnie wpakowana do filtra….


I chciałem tutaj zaznaczyć że nie neguję atrakcyjności rozwiązania jakim jest sump bo w życiu już zrobiłem sumpa który ma się dobrze ale jak to się mówi zbyt duża ilość szczęścia na jedną osobę nie może być zbyt duża :D


Chce po prostu przetestować inne ciekawe rozwiązanie i będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestię.


Zawsze przy czyszczeniu akwarium miałem wszystkie ”bebechy” na zewnątrz takie jak wiaderka, siatki, sprzęt itp.. w tym wypadku chcę zostawić trochę miejsca za tylną ścianą akwarium tak abym miał do niego łatwy dostęp od tyłu, i nie musiał po wszystko biegać do piwnicy albo drugiego pokoju.


Proszę o opinie na temat projektu.


Akwarium: 200x60x50(gł) -> jeszcze nie wiem czy dokładnie takie.


Ogrzewanie, natlenianie, lampa uv, co2, osmoza, pompa, itp. -> to wszystko wiadomo.


Pytania: ( jak będziecie pisali to przy odpowiedzi zaznaczcie numer pytania, tak będzie łatwiej)


1.Oświetlenie: Świetlówki T8, 1500mm długości, tak myślę. Jest to także spowodowane tym że za darmo stałem się posiadaczem stateczników elektronicznych pod świetlówki 150cm za kompletne free i czemu miałyby się zmarnować ??

Lampy hql były by zbyt wysoko ale zawsze mogę zmienić plany. Co proponujecie hql, t5, t8 ??


2.Szkło: 10 lub 12 mm, Jak sądzicie?? Wg. tabeli The Walta wystarczy 9mm, i jak sądzicie czy dno z 2 szyb (obok siebie) by zmniejszyć naprężenia czy jedna tafla?? Wolicie opti czy float??


3.Szafka z drewna ( łatwiejsza obóbka, przykręcenie płyt które będą imitować ściankę łatwiejsze niż do metalu )czy z metalu, i dlaczego ?


4.Pod akwa włożyć płytę OSB(dla równego rozłożenia ciężaru) czy nie trzeba…jest to też uzależnione od projektu szafki….hmm zasugerujcie coś :D ??


5.Ile przeznaczylibyście miejsca na „filtr” z 200 cm jakie mam do dyspozycji ?? 40 cm długości akwarium ?? Wtedy akwa miałoby 160 cm a filtr 40 cm ?

(Czyli wymiary filtra były by takie 30x60x50(gł)cm = 90 litrów.)


6.Stosować filtr podżwirowy czy nie ?? bo zawsze zadaję sobie to pytanie :D ??


7.I fundamentalne pytanie: stała podmiana wody czy też nie( to od razu ma związek ze stale podłączoną osmozą, chyba że nie wiem o jakiś nowych sposobach na jej działanie bez większego ciśnienia, bo z akwarystyką rozeszłam się na pewnie okres czasu)


8.Na jakiej wysokości od podłogi umieścilibyście dno akwarium ??


9.Z czego robić ścianki ? płyta gipsowa jest zbyt podatna na pleśnienie i wilgoć, może płyta OSB lub lamina jakiś ??

(Farba do szafki i ścianek będzie najprawdopodobniej matowa akrylowa.)


Tak w roli formalności: ściana i szafka będą białe jak wszystkie ściany a tło nie koniecznie będzie niebieskie, wprowadziłem kolory dla lepszego odczytania rysunku.


Mam nadzieję że zrozumiale się wysłowiłem :D


Pozdrawiam, Przemek


ps.gdyby dział był nieodpowiedni to proszę o przeniesienie.akwarium2as0.jpg

Link to comment
Share on other sites

ps.gdyby dział był nieodpowiedni to proszę o przeniesienie.


ciężko przenieśc bo w jeden Topik wpakowałeś kupe pytań i owszem część dotyczy DIY ale tylko częsć a np w sprwaie oswietlenia jest dział oświetlenie, podżwirówka do działu filtracji, stała podmiana do wody powinna isc itd - rozumiem ze to łatwiej dla Ciebie wszystko tu, ale pytań masz 9 i jak wszyscy Ci zaczna odpowiadac w tym Topiku to bałagan kompletny się zrobi bo jeden o tym a drugi o czymś innym napisze i misz mas zkompletny a i jest to niezgodne z zasadami tu panującymi

propozycje mam taką

Teraz ten Topic zamykam, potem go wywale lub otworzę jak wyedytujesz to co tu się nie nadaje i pytania podzielisz i pozakładasz więcej Topików w odpowiednich działach

oprócz tego polecam troche lektury forum bo o np co lepsze stelaż metalowy czy drwniany to było juz wielokrotnie jak czegoś nie będziesz wiedział to chetnie n apytania odpisze, ale je podziel tak jak napisałem powyżej

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.