Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam!!!!!!!!!

Mam pytanie dla roślin lepsze jest przeliczenie na lumeny czy na waty.Ponieważ nie wiem czy zmieniać światło.Mam teraz standart pokrywe 100x40. 2x30W światlówki o barwie 4000K które dają światło po 2100lm każda razem 4200lm.Zastanawiam się dal roślin czy zmienić oświetlenie na energooszczędne 3x18W które świecą razem jak 300W a dają swiatło 3600lm 6500K.Jak uważącie czy dla roślin lepsze jest tak jak jest czy energooszczędne i na co musze patrzeć czy na waty czy na lumeny.Pozdrawiam Ten post jest także w dziale rośliny ale nikt mi nie odpisał może tutaj mi ktoś pomoże

Opublikowano

Dla roślin potrzebne jest mocne światło jak również odpowiednie parametry. Szczerze - nie znam się. Woda w malawi jest na tyle twarda, że mało co się przyjmuje. Anubians, nurzaniec i to wszystko. Te rośliny nie mają wygórowanych wymagań i są twarde dlatego wytrzymują z pyszczakami.

Jeśli więc poszukujesz roślin które wytrzymają w malawi IMO wystarczy ciut mocniejsze oświetlenie od standardowego.

Zaś jeśli pytasz ogólnie na temat roślin do innego biotopu raczej mało osób da Ci na tym forum profesionalną odpowidź.

Opublikowano

Technicznie rzecz biorąc ważniejsze są lumeny lub luksy - bo to miara strumienia świetlnego. Wat watowi nie równy, wat to jednostka mówiąca o mocy emitowanej przez źródło światła (ale nie tylko mocy świetlnej), niestety przy różnych źródłach światła różna część mocy jest zamieniana w światło (decyduje o tym sprawność). Dla tego 1 W z żarówki to zdecydowanie mniej światła niż 1W z HQI (lampy metahalogenkowe mają o wiele większą sprawność).

Niestety sprawę komplikuje dodatkowo sposób pomiaru, różne firmy podchodzą do tematu w różny sposób, dla tego nie jesteś w stanie obiektywnie porównać siły strumienia mierzonej przez różnych producentów (kwestie marketingowe powodują dosyć dowolne traktowanie kwestii pomiaru).

Po drugie, jeśli chodzi o oświetlenie wody ma tu znaczenie też temperatura barwowa, czyli pośrednio kwestia ile światła dotrze do poszczególnych partii (głębokości) zbiornika. Ponieważ woda w znacznym stopniu pochłania niektóre długości fal. I tak biorąc dwie lampy np. 5.500K (ciepłe światło z dużą ilością fal "czerwonych") i np. 10.000K (zdecydowanie zimne niebieskie) wiadomo że lepiej oświetli głębsze partie zbiornika lampa 10.000K ale to z kolei nie jest zbyt lubiane przez rośliny wyższe i koło się zamyka - wracamy do mocy bądź siły strumienia - bo ta musi być wyższa dla źródeł ciepłych po to żeby więcej z nich dotarło na głębokość 50-70cm.

Ostatnia rzecz to trwałość, wiem że lampy energooszczędne często nie wytrzymują warunków wilgotnościowych panujących nad akwarium, elektronika znajduje się w oprawie, która nie jest odpowiednio hermetyczna więc może się okazać że kasa zaoszczędzona na mniejszej mocy nominalnej zostanie "zmarnowana" poprzez konieczność częstszej niż zakłada producent wymiany żarówek - pozostaje więc pytanie o sens ekonomiczny.

Ale się rozpisałem, ale myślę że trochę OŚWIETLIŁEM temat oświetlenia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.