Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jestem w trakcie tworzenia swojego pierwszego Malawi – baniak 120x40x50 profil i mam parę pytań:


1. Poradźcie mi proszę jak umieścić filtry. Tworzę do akwarium tło z łupka wraz z kominem i chciałem wszystko w nim schować - grzałka, filtr wewnętrzny i wlot(oczywiście na nim prefiltr) wraz z wylotem kubełka. I tutaj pojawiły się wątpliwości. Jeżeli dam w jednym kominie wewnętrzny i wlot do kubła, to wydaje mi się, że przez takie ułożenie będzie mi się za szybko zapychał prefiltr na wlocie do kubła. Druga opcja to umieszczenie w kominie grzałki plus wewnętrzny i sam wylot kubła, a wlot po drugiej stronie akwarium schować za jakąś skałkę. Proszę o porady doświadczonych kolegów jak to ułożyć.


2. Byłem przekonany na zakup jako wewnętrzny Aqua Szut T-Head 750 ale z racji umieszczenia go w kominie pojawiło się pytanie czy da radę?


3. Następne pytanie dotyczy kubełka – wybieram pomiędzy JBL e900 a e1500. Wole mieć jakiś zapas filtracji dlatego bardziej skłonny jestem wybrać e1500. Z drugiej strony e900 ma pobór prądu na poziomie 18 W a e1500 35W więc różnica spora. No i czy e1500 nie będzie za mocny na ten baniak? Którego polecacie?


Co do obsady to planuje coś między 12-15 saulosi


Pozdrawiam i z góry dziękuje za opowiedzi :)

Opublikowano

Hmm, piszę, bo widzę, że zero odzewu jest.

Co do obsady to Ci nie poradzę za bardzo, bo osobiście jestem kontrowersyjny w tym temacie z racji wymieszania w podobnym litrażu wielu gatunków z pozytywnym moim zdaniem skutkiem, ale zostawmy to na razie...

Co do Twoich pomysłów, wygląda prawie rozsądnie, ale czy aby nie wybierasz się z armatą na muchę? Mówisz, że robisz komin, ale w jakim celu? Czy zamierzasz zastosować sumpa? Jeśli będzie sump, to rozumiem rozwiązanie komin plus wylot z niego plus rewizja, potem filtracja w sumpie (nie wiem, może przy okazji hydroponika?), potem pompa podnosząca i powrót. Ale pytanie czy warto się z tym pierniczyć?

Wg mnie im mniej badziewia w środku tym lepiej, choć sam zastosowałem w końcu zamiast kubła odpowiednik w postacu kubła wewnętrznego wypchanego ceramiką.

Kubeł to kubeł, po co Ci do niego komin w takim litrażu? Chyba że zależy Ci bardziej na napowietrzaniu? A może po prostu jako "komin" nazwałeś zwykły "panel" filtracyjny, w którym chcesz schować te rzeczy? W takim razie sorki, ale źle to nazwałeś i mnie to zmyliło.

Grzałkę schowasz w dowolnym rogu, a zastosowanie odpowiedniego ułożenia filtru wewnętrznego zapewni wymieszanie wody i zbieranie kupek w jednym miejscu - łatwiej wybrać. Co do wydajnośni wewnętrznego, to ten e900 niezbyt będzie wydał chyba. Raczej ten e1500 bym wstawił. Sama różnica mocy nie wiele Cię pociągnie w rachunkach, a będzie znacznie czyściej.

Może ta moja wypowiedź tutaj sprowokuje innych do podjęcia tematu i "tradycyjnie" spokam się na dzień dobry z krytyką, ale to chyba normalne na forum...


pozdrawiam

Wojtek

Opublikowano

hehe...pisząc komin miałem jednak na myśli zwykły panel filtracyjny aby pochować cały szprzęt by nie zrzucał się w oczy. Trochę się źle wyraziłem - mój błąd :wink: . Co do sumpa to mam za małe doświadczenie aby się w niego bawić. Co do kubełka to już się zdecydowałem na JBL e1500 - zawsze moze mi się przydać jak kiedyś dojdę do wniosku że akwarium już za małe jest :wink: Z tego co się dowiedziałem z innych źródel to chyba rozsądniej będzie jak po jednej stronie baniaczka będzie wlot do kubełka a po drugiej wewnętrzny(będzie schowany w panelu).

Tylko mam jeszcze jeden dylemat....czy ten Aqua Szut T-Head 750 jeśli go schowam w tym panelu filtracyjnym nie będzie za słaby? Bo wiadomo że będzie osłonięty i jego wydolność opadnie.

Opublikowano
Tylko mam jeszcze jeden dylemat....czy ten Aqua Szut T-Head 750 jeśli go schowam w tym panelu filtracyjnym nie będzie za słaby? Bo wiadomo że będzie osłonięty i jego wydolność opadnie.

Nawet niezabudowany będzie za słaby – spokojnie możesz wziąć coś ponad 1000l/h.

E900 z ceramiką też dałby radę jako biolog.

Co do rozmieszczenia filtrów w akwa 120cm – sprawdzą się obydwa rozwiązania, ale rozmieszczenie filtrów po obydwu stronach da lepsze rezultaty – utrudni ci tylko nieco tworzenie dekoracji :wink:

Opublikowano

Ten Szucik jest dobrym filtrem, ale nie do 120cm akwa. Musisz mieć powyżej 1000l/h. Ja brałbym Fluvala lub pompę AquaMedica. Jeśli chodzi o kubeł, wziąłbym 900, bo wystarczy, a ja też patrzę na pobór prądu. Wypchany ceramiką 900 spokojnie da radę :wink:


Ustawienie filtrów zależy już od ciebie. Ja mam zrobiony jeden komin i w nim wszystko, łącznie z wew i wlotem do kubła + prefiltr. Nic się nie zatyka, wszytko działa jak należy. Przy czym zaznaczam - wew i prefiltr czyszczę co tydzień.

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

Witam

Jeśli mogę się podłączyć pod temat.


Proszę o radę, jak ustawić filtry wew. i zew. żeby uzyskać jak najlepszą cyrkulację wody i żeby ładnie ściągało "syf" z dna.

Akwarium 180L profil 100x40x50

Filtr zew. kubełek JBL E900

Filtr wew. Atman-202


Obecnie mam rozłożona tak:

Filtr zew.

Wylot - z lewej strony przy tafli wody, skierowany nieco na powierzchnię, żeby ładnie rozbijał taflę.

Wlot - z prawej strony ok. 5 cm nad dnem

Filtr wew.

Wspomniany Atman z dużą gąbką

Zamocowałem go na lewej ściance.

Wylot jest poniżej wylotu z filtra zew.


Filtr wew. "obłożyłem" trochę skałkami, żeby zamaskować trochę gąbkę, gdyż wygląda to tragicznie ( niebieska gąbka ) ale nie wiem czy przez to nie będzie za słabo zasysał.


Mam jeszcze pytanie co do wkładów filtracyjnych w E900

Jak pewnie wiecie w środku są 3 koszyczki.

Na samy dole zostawiłem ceramikę tą co była z filtrem

W środkowym dałem polecony w sklepie drobny grysik ( nie wiem ja to opisać inaczej )- kamyczki śr. 2-3 mm

Górnego koszyka nie ruszałem i włożyłem tak jak wyszło z fabryki.


Wszelkie porady mile widzialne.

Opublikowano
Ja mam zrobiony jeden komin i w nim wszystko, łącznie z wew i wlotem do kubła + prefiltr. Nic się nie zatyka, wszytko działa jak należy. Przy czym zaznaczam - wew i prefiltr czyszczę co tydzień.


Ja mam tak samo i jest git, wewnetrzy resun SP-2500L1400L/H18W po przeróbkach i dmuch elagandzko.

Opublikowano

również się podepnę pod temat :). U mnie też wszystko pracuje w jednym panelu(grzałka wlot i wylot z kubła+prebilt, wewnętrzny). Jest dobrze. Cyrkulacja spoko. Co do zbierania to tak ze swoich obserwacji to zawsze jak masz zabudowany wew to będą się odchody walać bo nie wszystko do niego wleci... ale przy podmianach i odmulaniu co tydzień - półtora - nie ma problemu. Takie są moje odczucia.


Co do wew to mam powerhead 802 i jest spoko.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.