Skocz do zawartości

Jurgenwanna 300x110x100


jurgen

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 lata później...

Po długiej przerwie betonowo-stalowe pudełko będzie gotowe do szklenia za maks 2 tygodnie.

Opti stoi w nim już chyba ze dwa lata :)

Zastanawiam się nad filtracją. Wszelkie sugestie i pomysły będą mile widziane.

Podstawą mechaniki będzie Eheim 2260 lub 2262, to kwestia wyboru pompy. Zdecyduję się chyba na mocniejszą, która pracuje nieprzerwanie u mnie bez konserwacji już 11 lat!

Wkład to pocięty peszel, który ma udawać mechpro :)

Zasysanie z dwóch (jednego) calowych otworów na dnie zakończonych kolankami (służących jako spust wody) - do kolanek dodam elastyczne węże - będę mógł łąpać resztki z dowolnego miejsca na dnie w akwa. Rozprowadzenie zrobię dopiero jak zakręcę wodą i oblukam gdzie zbiera się syf.

Druga sprawa to biolog. Nie chcę tradycyjnego sumpa (budowa jest możliwa, jest spokojnie miejsce na 300 litrów). Mam wybetonowany 180-cio litrowy panel z obniżeniem na grzebień, przylegający bezpośrednio do zbiornika. Z jednej strony trochę mało, ale z drugiej przy obecnych wkładach powinno spokojnie wydać. Panel chcę dodatkowo połączyć overflowem ze względu na utrzymanie minimalnego stałego poziomu wody - zabezpieczenie pompy. W panelu trzy przegrody i oczywiście ceramika w siatkach, pewnie Aquaszuta.

Do tego chcę spróbować najprostszej akwaponiki - ze dwie lub trzy wąskie donice - w sumie 2-3 metry sałaty - przepraszam za ignoranctwo w temacie :)

Panel chce napędzić obiegówką od c.o. lub pompa Eheima (1260 lub 1262) z dodatkowymi 2-3 narurowcami - jako mechaniki i jako miejsce na "okazjonalne media" jak węgiel itp


Ale myślę jeszcze nad zupełnie innym rozwiązaniem, chyba prostszym i wygodniejszym. Akwa będzie spore i zakładam że szybko złapie równowagę. Zastanawiam się czy nie zrezygnować z panela a zamiast niego dokupić drugie pudło od 2260 (pompę mam) i zrobić z niego typowego biologa - zasypać najlepszymi materiałami.

Innymi słowy dwa eheimy klasiki 1500 + sałata w hydroponice.


co myślicie?

-- dołączony post:

Ostateczne wymiary wewnętrzne akwa (oczywiście bez tła) to 304*135*95 czyli prawie 3900 litrów



Chodzi mi po głowie jeszcze duży FBF. Rury z plexy można spokojnie kupić, np fi 150, grubości ścianki 5mm. Można trochę pokombinować i zrobić z tego fajny duży korpus do narurowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rama ramą , wysokość i ciśnienie robią swoje szyba w połowie wysokości dostanie odchylenie cirka 8mm, to już coś, kolega przy budowie zbiornika w ramie o wysokości 120 zastosował wlasnie 24mm, i sądzę że 20 mm, to minimum, ale co tam .. zrobisz jak uważasz ..ja 15 mam w otwartym zbiorniku o wysokości 60cm , i wiem jak potrafi pracować taka szyba. pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze lubisz bezpiecznie i się wcale nie dziwię. Rama, jak powiedziałeś jest ramą i działa jak wzmocnienia (kątownik to 50mm, a nie jak podałem wcześniej 40mm).

Oczywiście znajdziesz tabele, które zakładają większą grubości szkła i dodatkowo wymiary te rosną również ze wzrostem długości, a nie tylko wysokości...

Twój kolega, zakładam, ma pewnie klejonkę 2*12. Taka 24-ka ma wytrzymałość mniejszą o 30% od jednorodnej tafli 24mm, czyli przy 120 cm wysokości ma niecałą 17-kę...

Nie wiem co masz na myśli pisząc otwarty zbiornik. Bez wzmocnień?? Moje akwa o wysokości 62 cm z 12-ki ze wzmocnieniami stoi już ponad 10 lat.

pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.