Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jurgen , zgadza się tafla 2x12 , z racji folii ma mniejszą wytrzymałość na wyginanie aniżeli tafla 1x24, dwa pozostaje kwestia zniekształceń spowodowanych grubością szklą , życzę Ci aby zbiornik służył jak najdłużej ...

Opublikowano

panel mam dobudowany, ale mam wątpliwości odnośnie komory pompy i poziomu wody

to kwestia skonstruowania pewnego, odpowietrzającego się i o dużym przepływie overflowa

Opublikowano

Przyznam szczerze, że nie do końca jestem pewien czy dobrze rozumiem to o czym piszesz odnośnie filtracji. Jednak 180 litrowy panel na biologa pomieści od groma ceramiki, ja mam większy sump ale 4 komory na 7 pozostają wolne od wkładów. Końcowa jest komorą odbioru wody z przelewem do kanalizacji, początkowa komorą z grzałkami i zasilaniem stałej podmiany a dwie są wolnę bo nie potrzebuję więcej wkładów. Wychodzi na to że mam około 55 litrów ceramiki + 25 litrów grysu koralowego. Razem około 80 litrów złoża. Mogłbym uzupełnić to jeszcze około 55 litrami złoża ale nie ma takiej potrzeby. Dochodzą biobale w kominie ale ich działanie jest za pewne znikome bo do tej pory nie chce mi się zrobić odpowiedniego i równomiernego rozprowadzenia wody i płynie ona głównie po ściance komina. Ile ceramiki zmieściłoby się W Twoim 180 litrowym panelu ? Jeśli byłoby to ponad 120 litrów to wg mnie w zupełności starczy nawet ta standardowa. Porównaj to sobie z ilością ceramiki w kubłach. Ja zsypałem wszystko co miałem w swoich 4 kubełkach i nawet nie zapełniłem komory do połowy. Dodam, że mam włączony najniższy bieg w moim grundfosie a więc i tutaj jest pole do podkręcenia ;).


Co do 2 kubełków jako mechaniki to wg mnie może być z tym będzie problem bo u mnie w 209 cm akwarium sump + narurowiec dają radę ale czy 50% dłuższa bańka uzyskała by odpowiedni obieg tego nie jestem pewien. Strumienie wody wywoływane przez moje Grundfosy są całkiem fajne. Kubły zwłaszcza podepchane raczej takiego ruchu nie wywołają. Mój narurowiec z wkładami sznurkowymi nie dawał rady. Zrezygnowałem z nich i gruboziarnista gąbka + wata już radę dają ale jak widać rezerwy zbyt wielkiej w dziadzinie mechaniki nie ma.

Opublikowano

myślałem o dwóch kubłach zasilanych pompami o przepływach 3600 i 2400, mocniejszy jako mechanik, zbierałby z dołu, mniejsza pompa podawałaby do biologa i do doniczek (regulacja przepływu zaworem). Kubły mają pojemnoąc złoża po 18 litrów. Panel zostałby jako zbiornik na podmiany.


Druga opcja to mocny kubeł jako mechanik E2262 i panel z pompą 2400l/min. Zloże w panelu to maks 80-90 litrów ceramiki i pewnie jakieś 30 litrów zraszanych biobali.


Ale dążę do zminimalizowania i maksymalengo uproszczenia konstrukcji.


Dziękuję za sugestie.

Opublikowano

Myślę, ze kluczowym będzie u Ciebie odpowiednie rozłożenie wypływu i wpływu. Niestety taie rzeczy bada się organoleptycznie ;).


Co do wersji z dwoma kubełkami jeden jako biolog i drugi jako mechanik to wg mnie 36 litrów złoża nie wystarczy. Druga wersja jest wg mnie bardziej realna choć pd względem mechanicznym niepewna.


Przewidujesz stała podmianę ?

Opublikowano

Ja ukrylbym , zabudowal, panel okolo 100litrowy wewnatrz .

Minus jedyny , to miejsce.

Plusy :tani w budowie , ukryty sprzet , pompa mniejszej wydajnosci np aquael 2000w 27 watt, nie ma potrzeby mocniejszej , bo niski slup wody, bezpieczny.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.