Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mnie ostatnio nurtuje taka oto sprawa... Malawi jako jezioro tropikalne NA PEWNO obfituje w gatunki różniastych zwierząt(już widze te setki gatunków mięczaków i skorupiaków grzebiących w piasku... bo przcież tym sie głównie nonmbuny zywią przeca nikt im tam Malawi Mix czy cos takiego nie sypie) natomiast informacje mozna znalezc tylko o gatunkach ryb... a ja bym chcial odtwozyc "wierniej" biotop malawi (powiedzmy wyżej przeze mnie poruszony litoral piaszczysty z aulonkami)... ale jedyne co na ten temat mozna znalezc to gat. ryb i info o tym ze ma byc piach ...jeszcze wiecej piachu i pH powyzej 7.6... i to ma byc biotopowe akwa? To tak jakby do akwarium wpuscic płotke sypnąć żwiru zalac wodą z kranu i powiedzieć że ma sie biotop "polskich jezior";) ...a gdzie reszta... i tutaj moje pytanie czy ktos ma informacje o innych mieszkancach tegoż jeziora(szczególnie interesują mnie ślimaki) dostepnych na rynku... bo na razie (niestety niebiotopowo) beda mi chyba musialy wystarczyc swiderki...

Obawiam sie tez ze tamat przeze mnie poruszony jest chyba nierealny. pozdrawiam.

Opublikowano
na razie (niestety niebiotopowo) beda mi chyba musialy wystarczyc swiderki...



No i tutaj jesteś w błędzie :mrgreen:

Świderki występują w Malawi , zostały tam prawdopodobnie przywleczone , ale żyją tam na pewno:)

Nie pamiętam kto , czy Pan Szulc , czy Pawlak , opowiadał o tym , ze grzebiąc w piasku nad Jeziorem , widział świderki:)


Poza tym są i kraby , sumy, są i Malawijskie "sardynki".

Opublikowano

weed jeżeli chciałeś być oryginalny to raczej Ci nie wyszło, jeżeli uważasz ze biotopowe akwarium to tylko takie w którym są wszystkie zwierzęta występujące w danym akwenie to życzę powodzenia. Ja proponuję przeczytać sobie gdzieś w internecie co oznacza termin -"akwarium biotopowe" i zobaczysz że nie chodzi o toco się tobie wydaje.

Łączenie niektórych stworzeń w akwarium po prostu jest niemożliwe. W końcu nie chodzi o to aby razem z mbuną czy non mbuną wpuścić drapieżniki aby obserwować jak wygląda polowanie jednej ryby na drugą.

Więc pozbądź się swojego przekonania ze akwarium biotopowe to tylko takie które idealnie odtwarza warunki naturalne zbiornika bo jest to niemożliwe.

Opublikowano

Łączenie niektórych stworzeń w akwarium po prostu jest niemożliwe.


Dokładnie tak

W Malawi żyja np sumy i to nawet żyjące np w symbiozie z pyszczakami np P. Crabro, ale co z tego ... takie sumy dorataja spokojnie do ponad metra długości ... wpuscisz go do akwa z Crabro ?

W malawi sa kraby i to przepiekne, niestety w normalnym akwa z rybami ich nie utrzymasz.

Jedyne co poza rybami masz szanse w malawi mieć to slimaki Nertina i idzie je nawet dostać w Polsce z tymże kosztują tak 6 - 10 zł sztukaa

Bym zapomniał w Malawi tez zyja krokodyle i hipopotamy i wcale nie żartuję ... masz tak duże akwa aby odwzorowac wiernie biotop

Opublikowano

wracając do krokodyli to właśnie chyba się da je trzymać z krokodylami - gdzieś na naszym forum był taki link do takiego akwarium w którym pływał krokodyl i wokół niego pływało mnóstwo pyszczaków, tyle tylko że sam zbiornik był większy niż moje mieszkanie :/ ale kolega może ma możliwości a my go tu ograniczamy.

Opublikowano
świderki są biotopowe :-] Synodontis Niassae jest biotopowy

Właśnie.... a co myslicie o świderkach? Warto jest je mieć w akwarium, czy razcej bedzie z tego powodu wiecej klopotow niz korzysci?

Opublikowano
Kłopotów nie widziałem żadnych:)

Korzyści?

Przekopują piasek , zjadają resztki pokarmowe, dodatkowe żarełko dla ryb ....



A nie mnoża sie na potęge? Bo fajnie jakby nie było ich wiecej jak zwiru?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.