Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mnie ostatnio nurtuje taka oto sprawa... Malawi jako jezioro tropikalne NA PEWNO obfituje w gatunki różniastych zwierząt(już widze te setki gatunków mięczaków i skorupiaków grzebiących w piasku... bo przcież tym sie głównie nonmbuny zywią przeca nikt im tam Malawi Mix czy cos takiego nie sypie) natomiast informacje mozna znalezc tylko o gatunkach ryb... a ja bym chcial odtwozyc "wierniej" biotop malawi (powiedzmy wyżej przeze mnie poruszony litoral piaszczysty z aulonkami)... ale jedyne co na ten temat mozna znalezc to gat. ryb i info o tym ze ma byc piach ...jeszcze wiecej piachu i pH powyzej 7.6... i to ma byc biotopowe akwa? To tak jakby do akwarium wpuscic płotke sypnąć żwiru zalac wodą z kranu i powiedzieć że ma sie biotop "polskich jezior";) ...a gdzie reszta... i tutaj moje pytanie czy ktos ma informacje o innych mieszkancach tegoż jeziora(szczególnie interesują mnie ślimaki) dostepnych na rynku... bo na razie (niestety niebiotopowo) beda mi chyba musialy wystarczyc swiderki...

Obawiam sie tez ze tamat przeze mnie poruszony jest chyba nierealny. pozdrawiam.

Opublikowano
na razie (niestety niebiotopowo) beda mi chyba musialy wystarczyc swiderki...



No i tutaj jesteś w błędzie :mrgreen:

Świderki występują w Malawi , zostały tam prawdopodobnie przywleczone , ale żyją tam na pewno:)

Nie pamiętam kto , czy Pan Szulc , czy Pawlak , opowiadał o tym , ze grzebiąc w piasku nad Jeziorem , widział świderki:)


Poza tym są i kraby , sumy, są i Malawijskie "sardynki".

Opublikowano

weed jeżeli chciałeś być oryginalny to raczej Ci nie wyszło, jeżeli uważasz ze biotopowe akwarium to tylko takie w którym są wszystkie zwierzęta występujące w danym akwenie to życzę powodzenia. Ja proponuję przeczytać sobie gdzieś w internecie co oznacza termin -"akwarium biotopowe" i zobaczysz że nie chodzi o toco się tobie wydaje.

Łączenie niektórych stworzeń w akwarium po prostu jest niemożliwe. W końcu nie chodzi o to aby razem z mbuną czy non mbuną wpuścić drapieżniki aby obserwować jak wygląda polowanie jednej ryby na drugą.

Więc pozbądź się swojego przekonania ze akwarium biotopowe to tylko takie które idealnie odtwarza warunki naturalne zbiornika bo jest to niemożliwe.

Opublikowano

Łączenie niektórych stworzeń w akwarium po prostu jest niemożliwe.


Dokładnie tak

W Malawi żyja np sumy i to nawet żyjące np w symbiozie z pyszczakami np P. Crabro, ale co z tego ... takie sumy dorataja spokojnie do ponad metra długości ... wpuscisz go do akwa z Crabro ?

W malawi sa kraby i to przepiekne, niestety w normalnym akwa z rybami ich nie utrzymasz.

Jedyne co poza rybami masz szanse w malawi mieć to slimaki Nertina i idzie je nawet dostać w Polsce z tymże kosztują tak 6 - 10 zł sztukaa

Bym zapomniał w Malawi tez zyja krokodyle i hipopotamy i wcale nie żartuję ... masz tak duże akwa aby odwzorowac wiernie biotop

Opublikowano

wracając do krokodyli to właśnie chyba się da je trzymać z krokodylami - gdzieś na naszym forum był taki link do takiego akwarium w którym pływał krokodyl i wokół niego pływało mnóstwo pyszczaków, tyle tylko że sam zbiornik był większy niż moje mieszkanie :/ ale kolega może ma możliwości a my go tu ograniczamy.

Opublikowano
świderki są biotopowe :-] Synodontis Niassae jest biotopowy

Właśnie.... a co myslicie o świderkach? Warto jest je mieć w akwarium, czy razcej bedzie z tego powodu wiecej klopotow niz korzysci?

Opublikowano
Kłopotów nie widziałem żadnych:)

Korzyści?

Przekopują piasek , zjadają resztki pokarmowe, dodatkowe żarełko dla ryb ....



A nie mnoża sie na potęge? Bo fajnie jakby nie było ich wiecej jak zwiru?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.