Skocz do zawartości

Akwa 300x98x65- R E S T A R T !!!


barian

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzałem się do końcowych zdjęć na moim poprzednim wątku, jednak nie będzie mi dane.

Niestety zmuszony jestem do restartu akwa.

W połowie sierpnia byłem zmuszony oddać akwa w obce ręce no i się zaczęło.


Tydzień maksymalnego przejedzenia ( no bo one były takie głodne no to sypałam trochę..."),

na pewno niektórzy znają takie przypadki. Sump i FX jako odkurzacz zapaskudzone, a kapłem się dopiero po tygodniu żeby może przeczyścić filtry.

Filtry nie były mi w głowie bo ryby zaczęły być najpierw apatyczne następnie zaczęły padać.

Pierwsze żniwo przejedzenia zabrało około 15 ryb. W międzyczasie zacząłem ostro podmieniać wodę.

Świeża woda spada do czwartej komory sumpa i praktycznie natychmiast jest pompowana do akwa.

Jednak przy szybszej wymianie prawdopodobnie chlorowana woda sukcesywnie wyczyściła mi florę nitryfikacyjną.

skąd u mnie takie przeświadczenie?

Zrobiłem testy

NO3 - 0

NO2 - 0

GH - 16

KH - 10

PH - 7,6-7,8

Z tego co się orientuje to no3 powinno być zauważalne? Albo niech mnie ktoś poprawi.

Sygnał dały mi ryby, co kilka dni jedna sztuka padała ( albo nie mogłem się doliczyć, albo znajdowałem truchło.

Na pisaku zaczęły się pojawiać kożuchowate placyki które pomimo że je odmulałem i tak nie znikały a wrecz sie powiekszały.


( niestety nie mam fotek ) Postanowiłem z grubsza zebrać kozychy łącznie z piaskiem ale jak zacząłem zbierać to momentami

zauważyłem że piasek zabarwia się na niebiesko, czyli zaczynają się procesy gnilne.

Na skałach zaczeły pojawiać sie szaro stalowe placyki w miejsce szarych glonów, plus bąbelki gazowe

e63499ea759e189333ccddcb500354ed109468.jpg

Jak widać powyżej cały czas się placyk rozrasta i pojawia się w innych miejscach.

Tuż pod powierzchnią wody pojawiła się zielonkawa galaretowata narośl ( ale tylko w jednym miejscu )

3e71e0dfd5a3a8c7373a34dd26d95656109467.jpg


Myślę ze kluczowym problemem jest zbyt mały ruch wody w akwa, i prawdopodobnie zły pisek, może za mocno zapylony. Nawet twarda kryptokoryna rozwija się kiepsko.

Ruch wody utrudniają zawaliska skalne jak i podział akwa środkową konstrukcją na dwie części, płyty ustawione jako tło

także mają swoje zakamarki gdzie tworzą się martwe strefy. widac ze rybom nie odpowiadają groty bo ostatnim czasem

mocno je omijają.


aktualnie planuje przenieść rybki do tymczasowego lokum tj. do wanny akrylowej ok 400 l z pełną opcją filtracyjno -

oświetleniową, i tak zapewne pomieszkają z miesiąc. ( Pomysł żony o drugiej łazience wreszcie mnie przekonał )

Wyłapanie ryb będzie wyzwaniem, oj będzie.



Aktualne parametry akwa

aktualne foto

3709fd7b392a6146149b0002f9f2bc1c82292.jpg

ogólny układ filtracji ( do generalnej zmiany )

73bdcf83b3d835c2720786c7c47569bb109484.jpg


muszę się przyznać do porażki, :cry::evil:

jednak nie da rady przerysować rozwiązania z akwa 120cm długości na 300 cm.

Mądrzejszy o doświadczenia buduję nowe rozwiązania w akwa. Choć ryb bardzo szkoda.

Jedyne ryby które jakoś nie odczuły zmian ( z obserwacji ) to Saulosi i yelowki które sukcesywnie powiększają własne rodzinki.


Jeśli macie jakieś przemyślenia ......


Postaram się informować forumowiczów o postępach restartu.


Do moderatorów. nie za bardzo wiem gdzie umieścić wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na ten schemat rozkładu wlotów/wylotów zaproponowałbym kilka rozwiązań:


1. (ogólnie) zlikwidowałbym deszczownicę a rurę powrotu z sumpa bym zakończył "spłaszczeniem" - zwiększenie prędkości przepływu - lepszy ruch wody

2. (ogólnie) dołożyłbym spokojnie coś takiego (UP5000), z takim czymś jako dodatkowy wewnętrzny po prawej stronie bardziej z tyłu skierowane w kierunku komina - up3000 na żadkiej gąbce jest idealna do 200cm, ale jako druga :P poza tym świetne pompy i nadają się oraz są wyposażone w osprzęt aby zastosować je jako wewnętrzne w dużych zbiornikach :wink:

3. dołożyłbym ze dwie porządne takie pompki bo je można "przykleić i skierować" w zasadzie wszędzie na tych magnesowych zaczepach... poza tym szeroki strumień będzie idealny do wywiewania kup :wink:


4. (komentarz do widoku z góry)

- jedynkę (wylot wody nie zasysanie) bym przeniósł za skały po lewej (przy dnie) żeby wiał w kierunku środka przedniej szyby jedną dyszą a drugą wzdłuż tylnej szyby za te środkowe skały - dysze bym stunigował "na ciepło" (spłaszczył) aby zwiększyć prędkość przepływu - oczywiście przy dnie, żeby nie kolidowało z pompą z punktu 2

- wspomnianą piątkę, po wymianie jak w pkt 1 bym umieścił w prawym górnym rogu opisywanego obrazka żeby wiała wraz z nową pompą z pkt 2

- wlot jedynki bym zostawił tam gdzie jest... w niczym nie przeszkadza

- trójkę też bym zostawił - ale przy powierzchni

- wspomnianą nową pompę z pkt 2 bym dał też przy lustrze wody

- czwórkę bym dał na środku lewej ściany przy dnie skierowaną w kierunku środka przedniej ściany

- pompki z pkt 3 - jedną bym dał w miejscu (obok a najlepiej POD) wlotu (zasysu) czwórki żeby wiała "za ścianę/tło", jeśli to możliwe (tutaj nawet bym się pokusił o dostosowanie do tego lekko tła) - drugą bym dał za środkowe skały przy dnie żeby wiała w kierunku prawej strony przedniej szyby (na wlot/zasys od jedynki)


wiem że moje rozwiązanie proponuje zwiększenie ilości urządzeń w akwa, ale imho obecne jest niewystarczające, co zresztą sam napisałeś oraz zdaję sobie sprawię że proponowane przeze mnie rozwiązanie z wymuszeniem okrężnego ruchu wody i wypłukiwaniem kup z za/pośród skał kończy się na kominie.... tam te zanieczyszczenia będą tak naprawdę spływać... ale innej opcji nie widzę :roll:


może Ci się na coś przyda mój elaborat... choć oczywiście w realu będzie pewnie zupełnie "nie tak" :P

powodzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boshe współczuje tobie ze musisz to wszystko odnowa robic , ostatnio przy totalnej podmianie wody i restartu akwa przy 500l mialem dosc płukania tego zwirku i wogóle , miejmy nadzieje ze kolejna aranzacja bedzie jeszcze lepsiejsza


Imho nie wiem czy juz wyjeles wszystko z akwa ale czy zwykła podmiana wody i oczyszczenie sumpa nie wystarczyło by ?


Horror przy takim litrazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie szkoda pyśków, a co do restartu to zrobił bym to samo. Opisane przez ciebie występujące anomalia jednoznaczne pokazują, iż akwa nie jest stabilne i procesy w nim przebiegają w złym kierunku. Nie czekałbym ani chwili tylko zabawa od początku. Aranżacji takiego zbiornika od początku to nielada wyzwanie więc życzę miłej pracy i duzo nowych pomysłów. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja bym próbował bez restartu... podmieniam dużo wody co 2-3 dni.. filtrów już pewnie działających i tak nie masz więc im nie zaszkodzisz....


Zgaś obowiązkowo światło na minimum tydzień... dorzuć ze 2 głowicę tylko do mieszania wody i przy podmianach staraj się jak najwięcej syfu wyciągnąć....


Po tygodniu będziesz widział czy sytuacja jest do opanowania czy jesteś po przegranej stronie....


POWODZENIA!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Restart zakończony.

Reanimacja była niezbędna, największym problemem okazał się piach który zaczął "pracować" Przy wyrzucaniu piachu pokazały się całe łachy niebieskiej zgnilizny,

nie mniejszym problemem był brak dostatecznej cyrkulacji w akwa.

Podsumowując restart.

Opis

wymiary 300x98x65

Filtry wew:

Weipro tc3500

Tunze turbelle stream 6080 8500 l/h

blomodular 03 tymczasowo do czasu zakupu drugiej tunze ale 12000 l/h

Sump ok 160 l ( wypełniony gąbka 15x18x52 cm, ceramika 5l, kawałki lawy 8l ) pompa grundfossa

Fluwal FX5 wypełnienie tylko gąbki

HQI 2x150 żarniki jakieś standardowe docelowo wymiana na 10000K

grzałki 2x300W aqaela

tło czarne spienione pcv - na zewnątrz akwa

Piaskowiec z poprzedniego zalania

Na dnie - GRYS DOLOMITOWY frakcja 0,5-1mm


92bdf1e97227268da5be96f3f0b66b54130522.jpg


Cyrkulacja

Aby zminimalizować strefy ciszy powstał system trzech rurek pcv na dnie z dyszami wylotowymi.

Jedna rurka jest powrotem od FX5,

druga jest powrotem od sumpa

trzecia ( środkowa ) na razie nieużywana

fbbacc997a8407ac7504430194124b62130513.jpg

8b40fc12ceff061952f7e60759b1b93f130514.jpg

2085eceb30dab19ceb8abfb013fa93b5130515.jpg


Powrót wody z sumpa jest rozdzielany na rurkę denna oraz na deszczownicę poprzez zawory kulowe

bbdafaa2b232fe69ac8b190878696038130511.jpg


Dodana została pompa cyrkulacyjna tunze turbelle stream 8500 l/h. Niesamowicie miesza wodę nawet przy 3 m długości akwa.

Dodatkowo będzie jeszcze jedna o mocy 12000 l /h zamiast nr 6 na szkicu

(może na święta siwy miki się wykaże :D )

Szkic obiegu wody

4c8b81284f9b822e9926cc8ea78ecd5a130505.jpg


Zastanawiam się nad zamianą weipro na drugi FX5 jako zbieracz nieczystości


Planowałem nad akwa jakieś ładne oprawy HQI ale w przypadku dodatkowych np. diod nocnego oświetlenia, jakiekolwiek podwieszenie nastręczało problem estetyczny.

Tak wiec powiesiłem zrobiony z aluminiowych ceowników szkielet na którym mogę dowolnie podwieszać różne elementy.

5c3775e56c9bd7a1bf27680df33e620b130507.jpg

Jest on z jednej strony na zawiasach i w razie czego mogę cała konstrukcję podnieść.

Całość będzie zabudowana do wysokości 1,3m z otwartą górą.


Obsada na dzień dzisiejszy

Niestety dość mocno została zredukowana poprzez odwlekanie restartu.

W trakcie przymusowej migracji do wanny o pojemności około 250l ryby jakby nawet przybrały ( sześć tygodni patrzenia na nie z góry zmienia perspektywę ) kilka zdążyło się nawet wybarwić,

Na dzień dzisiejszy stan wygląda następująco

samiec samica

1 Aulonocara Baenshi 3 1

2 Aulonocara guentheri f1 0 1

3 Aulonocara OB. 2 2

4 Aulonocara spec. Fire Fish f1 1 2

5 Aulonocara stuartgranti Mbanji 1 2

6 Aulonocara cała pomarańczowa 2 1

7 Cyrtocara Moori 1 1

Cyrtocara moorii f1 2 2

8 Nimbochromis livingstoni f1 0 1

9 Nimbochromis venustus f1 1 2

10 Placidochromis Milomo 1 2

11 Placidoch phenochilus Mdoka white lips f1 2 2

12 Placidochromis phenochilus Tanzania f1 2 0

13 Protomelas Teniolatus 1 0

14 Saulosi 7 15

15 Sciaenochromis fryeri 2 0

16 Yelowek 4 7


Czeka mnie kilka uzupełnień, jednak docelowo chyba pójdę bardziej w drapieżniki.

Kilka fotek ryb na koniec, jeśli moderatorzy pozwolą.


Sorry barian, i tak się w gronie moderatorów zastanawiamy co zrobić z prezentacjami zbiorników - kiedy ktoś tylko i wyłącznie przedstawia swoje dzieło, a nie buduje je z klubowiczami gdzie jest wszystko krok po kroku omawiane i budowniczy pyta sie o rady co i jak - chodzi o to aby prezentacje akwa były w dziale prezentacje na serwisie a obrzerniejsze opisy co i jak, też w prezentacjach lub w formie artykułu - więc narazie ten Topik jest otwarty.

Ale ryby nie przejdą - zapraszamy do galerii lub albumu

MarS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
    • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
    • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
    • widzę, że w ofercie jest dostępny, pytałeś p. Jacka? https://pielegniceafrykanskie.pl/   tak gwoli ścisłości maingano od wielu lat nie jest już melanochromisem, prawidłowa nazwa tego gatunku to Pseudotropheus cyaneorhabdos
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.