Skocz do zawartości

Obsada do 130x35x40


Kakarot

Rekomendowane odpowiedzi

Tak aby bylo wszystko jasne na chlopski rozum, to flavus obiera rewir o srednicy 1m biorac pod uwage Twoje akwarium, to bedziesz musial oddac tej rybie jeszcze kawalek pokoju:P


Tak powaznie, to wpusc tam cos spokojnego, bo co z tego ze wpuscisz ryby, ktore teraz Ci sie podobaja, jak po jakims czasie nie bedziesz mogl patrzec na akwarium bo ciagle jakies ryby beda pobite, lub ze stresu przyplataja sie choroby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak powiem... z deszczu pod rynne :lol: .

Zrozum, że to Twoje akwarium, to raczej malutkie jest i powinieneś się ograniczyć do czegoś spokojnego...



No wiesz żeby admin się naśmiewał z użytkowników :twisted: SZOK a tak serio to już nie chwytam miałem 3 gatunki 12 rybek i specjalnie wydłużyłem maksymalnie akwa bo wszędzie pisało że najważniejsza jest długość, zrezygnowałem bo faktycznie 3 gatunki to może i przy dużo, skoro rezygnuję z 12 spokojniejszych gatunków to chcę mieć 2 gatunki mniej rybak ale za to bardziej ruchliwe i szalone. Skoro tak to ile rybek ludzie mają w 150 litrach 4 ? Wytłumaczcie mi dlaczego agresywne rybki w mniejszej ilości nie bedą się dobrze czuły?


Tak aby bylo wszystko jasne na chlopski rozum, to flavus obiera rewir o srednicy 1m biorac pod uwage Twoje akwarium, to bedziesz musial oddac tej rybie jeszcze kawalek pokoju:P


A to ciekawe to jak ktoś ma 150x50x50 to też nie może hodować tej rybki bo by musiał jej oddać jeszcze 1/3 pokoju :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale saulosi jest ruchliwe i szalone, nie wiem czego Ty szukasz, chyba na sile chcesz wsadzic cos co nie mozesz.


"Agresywne rybki w mniejszej ilosci" to oznacza ze wlasnie ta agresja bedzie rozkladac sie na mniejsza liczbe ryb, to oznacza ze pojedyncze sztuki beda zbierac straszny lomot, a akwarium jest na tyle male ze slabsze osobniki nie beda mialy gdzie uciec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 rybki w 240l to już troche przesada w drugą strone :wink: . Ja mam demasony w akwarium jakie podałem wyżej i narazie jest ok, ale za krótko je mam żeby Ci poradzić, ale napewno jako jednogatunkowe może z nimi być, a czy z jakimś drugim, to niech ktoś bardziej doświadczony powie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja się naśmeiwałem :?: Dałem tylko do zrozumienia, że to jest nieco nie do końca przemyślna obsada. To znaczy, może i ją wnikliwie przemyślałeś, ale nie wziąłeś pod uwagę kilku ważnych problemów.


Nie wiem, czy ktoś dał do zrozumienia, że dno w Twoim akwarium jest malutkie... Nie jestem zwolennikiem polecania "sztandarowej trójki" saulosi, rdzwy, yellow, więc nawet takiej propozycji nie wysuwam. Owszem, możesz trzymać demasoni z flavusem, ale nie wróżę tej obsadzie powodzenia, zwłaszcza, że (co powinno być wyraźnie zaznaczone) demasoni jest gatunkiem, który trzyma się w dużych grupach. Ograniczanie wielkości stada to pierwszy, największy krok do eskalacji agresji, a że ta jest w jego przypadku bardzo wyraźna i raczej tragiczna w skutkach, to raczej nikomu nie trzeba mówić. Jestem zwolennikiem eksperymentowania z obsadami (nawet daleko posuniętego), ale jednocześnie zagorzałym przeciwnikiem bezpodstawnego ryzykowania życia ryb, poprzez działanie wbrew wszelkim zasadom. Jeśli chce się zrobić coś nietypowego, należy się do tego przygotować. Fakt, że chcesz wpuścić zaledwie kilka sztuk demasoni świadczy dla mnie o tym, że nie do końca wiesz, czego ten gatunek potrzebuje. Oprócz tej wiedzy musisz realnie ocenić swoje szanse. Z dnem szerokości 35cm są one raczej niewielkie. Nie będę wypowiadał się nt. flavusa. W Klubie jest to ryba mało znana, choćby ze względu na jej wręcz legendarną agresję. Zapewne są jakieś sposoby, żeby ją ograniczyć, trzeba by się zagłębić w lekturę internetu (raczej nie pod kątem teoretycznych artykułów, a doświadczeń akwarystów z tą rybą. Nie wiem, może odpowiednia aranżacja zbiornika :?: Może jakiś konkretny stosunek samców do samic :?: Odpowiednie towarzystwo :?: Na dobrą sprawę nie wiemy nawet, czy należy mu dać większą przestrzeń, żeby spokojnie obrał sobie terytorium, czy też maksymalnie ograniczyć mu pole manewru przerybieniem :?: Sprawdzanie tego w tak małym akwarium to na prawdę nei jest najlepszy pomysł.


Jeszcze krótko o ruchliwości ryb. W dobrze urządzonym akwarium nawet najspokojniejsze gatunki pyszczaków są niezwykle ruchliwe. To nie są paletki, czy skalary, które nie zmienią pozycji przez 3 dni, po czym popłyną w wyprawę życia na drugą stronę korzenia ;) (bez urazy paletkarze ;) ). Chyba, że chcesz urządzić w akwarium arenę walk, ale musisz się przygotować, że uzupełnianie obsady będzie Cię sporo kosztowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobierałem ryby do głównie kierowałem się potrzebami środowiskowymi i poziomem agresji, wydawało mi się że na zdrowy rozum ryby na podobnym poziomie dostosują się do siebie i obiorą w miarę równe rewiry, nie doczytałem albo nie zwróciłem wiekszej uwagi na uzależnienia ilościowe danego gatunku. Miałem przygotowane dwie opcje:


Pseudotropheus saulosi

Pseudotropheus Socolofi

Maylandia Greshakei


Odpadło ze względu na mały baniak :cry:


Pseudotropheus demasoni

Pseudotropheus flavus

lub

Labidochromis sp. hongi


Wychodzi na to że same czytanie mas opisów i artykułów w necie nie daje wyciągnąć odpowiednich wniosków, dlatego coraz bardziej sie przekonuje do waszych porad, skoro straszliwie źle strzelam to proszę o pomoc w ewentualnym doborze obsady do takiego akwa 130x35x40 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, ze nie popieram takiej obsady, u poczatkujacego, to i tak zrobisz jak zechcesz ,wiec...

Cos od siebie wyskrobie. Ryby , ktore podales sa gatunkami mocno agresywnymi (moze nie te w pierszym zestawie). Tak jak Mateusz napisal deemasoni trzyma sie w duzych grupach(nie mysle wcale o dziwnych haremach 1+5) np 4+6, gdzie agresja rozklada sie zupelnie inaczej, generalnie demasoni to specyficzne ryby, ktore potrafia przyspozyc sporo problemow. O samym gatunku mogl bym pisac i pisac, spierac sie z artiklami zawieszonymi w necie itp..

Hongi - moj najulubienszy gatunek, to dopiero szatan... ja obsade demasoni + hongi trzymam w 250l od ponad 2lat.. i szukam czegos wiekszego (ostatnio nawet wyczailem, ale fish mnie wyprzedzil :))

Jesli upierasz sie na demasoni i chcesz wiecej niz jeden gatunek to proponuje wlasnie hongi. Lekko zdominowane demasoni, zachowuja sie znacznie spokojniej (co nie oznacza - atrakcyjniej) , Labidochromis w tym zestawieniu wniesie troszke spokoju i utemperuje nieco mniejsze pseudotropheusy(tu agresja stricte wewnatrzgatunkowa).Oba bardzo agresywne, dominujace i niezwykle atrakcyjne, oba maja podobna diete,oba IMO dobrze ze soba wspolzyja.. Przy odrobinie szczescia (mimo ze 35 cm to malo) uda Ci sie przez jakis czas poprowadzic oba gatunki (flavus nie wchodzi w gre), ale sens ma to tylko wtedy, kiedy planujesz powiekszyc swoj zbiorniczek. Powaznie sie zastanow nad wyborem. Nie mowie NIE, nie pisze TAK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabotage, było być we wrocku, to może Ty byś mnie uprzedził:P

jeśli Cie to pocieszy to w tym akwa będę trzymał właśnie demasonki, chociaż może to marne pocieszenie:P

co do topicu, to może pomyśl nad obsadą jednogatunkową, wtedy będziesz miał większy wybór gatunków, no chyba ze całkowicie odrzucasz taką opcje..

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.