Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam pytanie co do całego wyposażenia akwarium. Spędziłam trochę czasu na studiowaniu postów nie tylko na tym forum. Wcześniej dlugo czytałam o akwariach roślinnych biotopowych. Poważnie myślałam nad Ameryka (neonki, otoski, kiryski..), lecz po obejrzeniu dokładnie w pewnym sklepie akwarii z Pyszczakami (były dużego litrażu ale ryb było tyle ze nie miały gdzie pływać bidulki i dlatego wcześniej nie wydawały mi sie atrakcyjne, duża ilość gatunków, wymieszane co do wielkości, zero kamieni). Teraz jednak wiem ze chce Malawi.

Planuje zbiornik 200l (standardowy, prostokątny) i pokrywą standardową

filtr Aquael UNIMAX250 (dużo czytałam, jest tani, marka dobra, cichy, duża przepływowość ta prawdziwa)

filtr mechaniczny i tutaj jest problem wcześniej nie zakładałam ze będzie to Malawi wiec nie myślałam o nim i dlatego potrzebuje tutaj pomocy

grzałka Weipro 300W (czytałam ze oprócz przekłamania o stopień nie ma innych wad)

wapień filipiński 30kg

Biały piasek kwarcowy 30kg

żwir koralowy 5mm z 10kg (na wierzch akwarium później pewnie wymiesza sie z pisakiem, tak myślę i będzie dobrym siedliskiem bakterii, chciałam go dać na wierzch bo czytałam ze na piasku widać odchody a ten żwir pomaga w ich usuwaniu)

czyścik magnetyczny, odmulacz, wiadro, siatka, testy (ph, no3,nh4), termometr

pokarmy (proszę również o pomoc, bo jest mnóstwo firm)

co do obsady chciałam saulosi i czy mogłoby być 3+5


Proszę o swoje opinie i o rady. Dziękuje z góry

Opublikowano

1)

  Cytat
iltr Aquael UNIMAX250 (dużo czytałam, jest tani, marka dobra, cichy, duża przepływowość ta prawdziwa)


jednak probowalbym uzycia czegos z wyzszej półeczki, Eheim, Hagen..


2)

  Cytat
filtr mechaniczny i tutaj jest problem wcześniej nie zakładałam ze będzie to Malawi wiec nie myślałam o nim i dlatego potrzebuje tutaj pomocy


WeiproTc-800/1000 nie ma lepszego imo w tej cenie. Moze i ssie sporo pradu, moze i spory i nieciekawy kolor. Za to swoje zadanie (czyscik mechaniczy, mieszadelko wody, ruch tafli) wykonuje bez blednie i jesli nie jestes "zlota raczka" i nie chcesz sie bawicc w roznego rodzaju DIY - POLECAM !


3

  Cytat
grzałka Weipro 300W (czytałam ze oprócz przekłamania o stopień nie ma innych wad)


Sam ich uzywam, wiec co mam napisac.. POLECAM x2


  Cytat
Biały piasek kwarcowy 30kg


Mnie sie nie podoba, bo za ajsny i zbyt sztuczny (nie wspominam juz o odbijaniu swiatla, co moze wiazac sie z plochliwoscia ryb), ale to rzecz gustu..


  Cytat
żwir koralowy 5mm z 10kg (na wierzch akwarium później pewnie wymiesza sie z pisakiem, tak myślę i będzie dobrym siedliskiem bakterii, chciałam go dać na wierzch bo czytałam ze na piasku widać odchody a ten żwir pomaga w ich usuwaniu)


Tego jzu kompletnie nie rozumiem, napisze jedno - BZDURA. Nie baw sie w mieszanie piach/zwir bo wyglada to nieciekawie- bajki o nitrobacter tez mozesz wykasowac ( po to masz do cholery tego biologa :) ) o usuwaniu odchodow nie wspomne..


  Cytat
czyścik magnetyczny, odmulacz, wiadro, siatka, testy (ph, no3,nh4), termometr


Czyscik magentyczny.. odpusc sobie, zmona tym tylko porysowac szyby nic wiecej.. Lepiej uzywac gabki do zmywania naczyn, badz starej karty platniczej/kredytowej - duzo lepsze rozwiazanie..

Co do testow nh4(imo lepiej no2), ok ,ale TYLKO na poczatek, no3 jak najbardziej - polecam JBL, pH takze..

Zastanow sie jeszcze nad testami badajacymi twarosc weglanowa/ogolna,


  Cytat
pokarmy (proszę również o pomoc, bo jest mnóstwo firm)


Specem od sauloskow nie jestem ,ale tu nei ma co oszczedzac, poza tym temat kamirnia tego gatunku przewalkowany:

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=23&t=2599

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=23&t=1837

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=23&t=847


Do tego roznego rodzaju shrimpy, mieszanki DIY, makarony, pokarmy z domowej polki (szerko omowione na forum), jest co poczytac


  Cytat
co do obsady chciałam saulosi i czy mogłoby być 3+5


Ja bym celowal w wiekszy harem ( nie ma co sie ludzic z tym 3+5..), kup z 15 sztuk i zobacz jak sie dobniara mysle ,ze z 10-12 osobnikow jendego gatunku bedzie bardzo dobrym wyborem.


PS 200l i z zalozenia jednogatunkowy - GRATULUJE i trzymam kciuki

Opublikowano

Widać kto pyta nie błądzi:) W takim razie zamiast testów nh3 kupie gh i kh. Skoro odejdzie mi koszt żwiru koralowego i czyścika to zastanowię sie nad lepszym filtrem zewnętrznym, chociaż nie rozumiem czemu aquael jest zły. Nikt sie aż tak źle o nim nie wypowiadał, lepiej wypadał niż Tetra czy Fluval. Aquael ma 600l/h ale to jest rzeczywisty przepływ i nie traci na mocy, poza tym ma 8l pojemności a Fluval 305 tylko 6,6l. Z filtrów wewnętrznych co polecacie, żeby był cichy i nie brał kosmicznie dużo prądu (cena w granicach 100zl) Czy piasek budowlany jest lepszy niż kwarcowy i gdzie mogę go kupić bo na allegro nie ma?

Opublikowano

Piasek kupisz w składzie budowlanym, tylko co dziwne nie każdym. Google+telefon i jestem pewien, że w kilka minut znajdziesz w swojej okolicy skład który posiada posiada w ofercie piasek. Napisz skąd jesteś to może ktoś poleci coś konkretnie.


Grzałka rzeczywiście za mocna. Ja w 375l mam dwie po 150W i w zupełności wystarczyły w słabo ogrzewanym zimą pokoju. Na lato jedną wyciągnęłem wogóle (włącza się tylko na chwile po podmianie wody).

Opublikowano

Też pozwolę się wtrącić bo jestem na topie:)


jeśli piach budowlany - np w castoramie jest po chyba 7 pln / 25 kg.. tylko trzeba się naszukać bo chowają gdzies po kątach (przynajmniej u mnie tak było:)

jeśli chcesz wapień - to IMHO lepszy nasz zwykły, krajowy z jury.. lepszy bo.. tańszy!

i nie kupuj w akwarystycznym czy przez allegro! chore ceny (ostatnio widziałem..załamka..)

za ok 150 kg wapienia na składzie kamienia zapłaciłem ok 80 pln , w zoologu widziałem JEDEN wapień z jury, na oko 5-6 kg , za ...17 pln!!!


weipro TC1000 - zgodzę się z sabotage - używam, chwalę sobie, trzeba go tylko dobrze odpowietrzyć, żeby zbytnio nie hałasował


na zewnętrzny - jak poprzednicy - poleciłbym chyba coś lepszego. tutaj chyba nie ma co oszczędzać.. widziałem niezłe promocje na JBL'a ostatnio. A że kasy masz więcej bo już nie kupujesz drogiego wapienia i żwirku koralowego ... nie ma się co wahać.


Powodzenia!

Opublikowano

tak jak poprzednicy, daruj sobie żwir koralowy,wapień filipiński, czyścik magnetyczny. Za 330 zł kupisz JBL CP 500 który bedzie aż nadto do Twojego akwarium. Na wew, może byc fluval 3+/4+ turbina atmana albo wspomniany weipro. Grzałka 150W wystarczy w zupełności. Co do aquaela to nie mam o nim najlepszego zdania - kiedyś pracowałem w zoologu i większośc reklamacji dotyczyło właśnie tej firmy

Opublikowano

Co do filtrów zewnętrznych dużo naprawdę czytałam JBLe900 odpada bo ma jakaś wadze fabryczna i często sie psują a Aquael ma duża pojemność filtra, ma o wiele więcej plusów niż Fluval. Co do wapienia filipińskiego, podoba mi się i ma dużo zakamarków dla narybku, zwykły taki nie jest. Jeśli chodzi o piasek to rozejrzę sie (jestem z Torunia). Filtra wewnętrznego nie chce takiego który hałasuje i jest najtańszy. Mogę przeznaczyć trochę więcej pieniędzy na lepszy filtr, a zewnętrzny zostanie Aquael skoro i tak ma być biologiczny i chodzi w nim o pojemność a on jest naprawdę większy niż JBL czy Fluval.

Prosiłabym o podanie mi dokładnie ilości obsady z saulosi. U mnie w sklepie są młode i jucz wybarwione rybki wiec mam w czym wybierać.

Opublikowano

Co do akwarium - postaraj się zmieścic 240l (120cm długości) . Wystarczy na dłużej :) a moze nawet i na zawsze. To już naprawde jest kawał zbiornika !

Kubełek - potwierdze opinie które znalazłaś przeszukując różne fora - jego zaleta główna to własnie pojemnośc . Minus i to duży za materiał z którego wykonane są rurki i kolanka , ale przynajmniej da się to jakoś sensownie z tych "odcinków" poukładac a nie jak w JBL . Nie wiem czy nie pokusiłbym sie jednak o model wyżej tj. Unimax 500 - po zmienie na wiekszy zbiornik , ten kubelek spokojnie wystarczy (240l-375l) a tak znów bedzie trzeba inwestowac. Powstrzymaj się tez od zakupu modelu z lampa UV ! Szkoda kasy .

Wewnetrzny - jesli dołozysz trochę do tych 100zł to polecam Ferplast Blumodular 02 lub jesli zdecydujesz sie na 240l to model o wiekszej wydajnosci - 03 .

W 240l spokojnie zmiescisz oprocz saulosi cos jeszcze i bedzie juz kolorowo w zbiorniku .

P.S. ja naprawdę polecam 240l :) Mała róznica w cenie a daje dużo większe możliwosci niż 200-ka i wygląda potężnie.

Opublikowano

ee jemioluszka - to my prawie krajanie jestesmy! 10 lat w toruniu mieszkałem zanim przeprowadziłem się do 3city;))

zresztą staram się jeszcze bywać co jakiś czas

w zeszły weekend widziałem zoologa w carrfurze na bielawach - naprawde godny polecenia sklep, zadbane czyste akwa, ładnie zaaranżowane

ale dalej twierdzę , że kamienie w cenie platyny!!!

może pokuś się o wapień zwykły, wiertarka i jechane? :) polecam też wapień drążony chorwacki - jest droższy niż nasz ale chyba tańszy niż filipiński. można go na składach kamienia znaleźć a kryjówek to on ma mase!


ale na siłe nie namawiam:) :) :)

pozwodzonka raz jeszcze i pozdro dla Piernikowa!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możesz mieć korzenie w Malawi, aczkolwiek ja byłbym ostrożny, bo niektóre gatunki drewna mogą zakwaszać wodę dlatego nie jestem ich zwolennikiem. Ale niektórzy koledzy z forum posiadają je w swoich akwariach i nie mają z tym problemu.
    • Skoro założyłeś podobny temat w dziale oświetlenie, ten zamykam aby nie robić bałaganu. Poniżej link dla kogoś kto chce odpowiedzieć, a nie chce mu się szukać.  
    • Prawdę mówiąc światło w Malawi zależy tylko od upodobań właściciela. Rybom w zupełności wystarczy światło dzienne, roślin w Malawi nie ma więc w tym temacie także nie ma wymogu. Światło jest dla nas, aby cieszyć oko widokiem ryb. Jak zrobisz tak będzie dobrze, ważne aby Tobie się podobało.  Wszystko zależy od konstrukcji pokrywy, mam tu na myśli to, jak połączone są świetlówki. Często jest tak, że po wyjęciu jednej druga też gaśnie, także wtedy jesteś skazany na dwie. Sprawdź najpierw jak to u Ciebie wygląda. Możesz. Tak jak wspomniałem, jeśli uznasz, że dla Ciebie jest ok, to ...ok. Może się okazać, że ta konfiguracja, która już jest też będzie spoko, może wystarczy tylko przysłonić folią alu końcówki świetlówek tak aby światło padało na środek akwa, a boki zostały niedoświetlone, też fajny efekt. Na Twoim miejscu światłem przejmowałbym się na końcu, a na razie skupiłbym się na aranżacji zbiornika, filtracji i odpowiedniej obsadzie, ale to już w oddzielnych działach tematycznych naszego forum. Powodzenia. 
    • Witam forumowiczów ponownie! Kolejny miesiąc minął a razem z nim nadeszły zmiany… Nie było ich jakoś dużo, natomiast myślę, że były znaczące. Aktualizację zacznę od omówienia zmian we wnętrzu akwarium. Po pierwsze dodałem wspominane wcześniej moduły, które zrobiłem sam metodą prób i błędów. Co do ich jakości nie jestem zadowolony, natomiast wiem jakie błędy popełniłem i zgarnąłem sporą dawkę nauki na przyszłość. Odwzorowanie koloru nie wyszło mi tragicznie, porównywałem go do kamienia świeżo zamoczonego w wodzie - nie do tych które już w niej leżą od kilku miesięcy. Oczywiście kamień był ten sam jakich użyłem do aranżacji. Dodatkowo wymieniłem falownik z 2000l/h na 6000l/h co poskutkowało brakiem syfu na dnie akwarium. Temat całej cyrkulacji wody w akwarium dość długo sprawdzałem i analizowałem, wszystko po to aby efekt przy takim a nie innym gruzowisku był jak najlepszy. Finalnie jestem zadowolony. Ostatnia kwestia to w końcu ryby! Po miesiącach przeciągania w czasie, garści problemów i innych niechcianych rzeczy udało się. Postawiłem na 3 gatunki rozdzielone po mniej więcej jednakową ilość sztuk. Łącznie ryb jest aż 38 co przy 320l w teorii zrobi sporą zupe rybną. W tym miejscu chciałbym od razu sprostować mój wybór. Postawiłem na spore gatunki i dużo ryb z prostego powodu - w niedługim czasie zmienię akwarium na 700l. Plany o tym kłębiły się w mojej głowie już od jakiegoś czasu, teraz to już tylko formalność. Kosztorys został zaakceptowany przez kierownika płci żeńskiej a schemat wykorzystania przestrzennego salonu nie zachwiał naszej wspólnej przyszłości. Teraz już z górki. Wpuszczenie ryb do 320l wynikło z racji, że akwarium już długo chodziło zalane, włożyłem w nie sporo pracy i stwierdziłem, że jak już jest to niech posłuży. Ryby troche w nim podrosną i pójdą do docelowej bańki. Starałem się wybrać tyle sztuk, żeby później w 700l nie musieć dodawać danych gatunków w rozmiarach 3cm do większej obsady. Dodatkowo chciałbym już do docelowego dodać ostatni gatunek - tutaj pewnie postawie na Metriaclima hajomaylandii. W takim razie jak już wymieniłem jeden gatunek, którego na pewno nie ma w akwarium przyszła pora na omówienie tych które są. 1.Metriaclima Fainzilberi Makonde - wybór tego gatunku podyktowany był tym, że jeszcze w moim starym malawi bardzo o nim marzyłem. Z lektur w internecie można wyczytać, że rośnie do 15-16cm a to kawał ryby. Teraz w końcu będę miał na ten gatunek miejsce więc nie mogłem się oprzeć. Aktualnie pływa 15 sztuk. 2.Metriaclima Msobo Magunga - ryba, która swoimi kolorami oraz dymorfizmem płciowym skradła moje serce. Ten gatunek też długo był na liście moich marzeń. W 700l mam nadzieje, że nie będą robić rabanu. Aktualnie pływa 11 sztuk - tutaj myślę, że będę się w przyszłości rozglądać za dorosłymi samicami. 3.Metriaclima Kingsizei Lupingu - gatunek nietypowy, rzadko wybierany - to są niektóre powody dla których go wybrałem. Jest to ryba, którą już kiedyś posiadałem w akwarium i zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Bardzo ciekawski oraz non stop widoczny pyszczak, dodatkowo niebanalny wygląd samca - mi się podoba. W akwarium 12 sztuk. Podsumowując jak widać postawiłem na Metriaclima x3, w przyszłości x4, a więc szykuje się takie Metriaclimarium. Rybki zakupione w hodowli Malawian. Tutaj mogę z czystym sercem pochwalić za super kontakt i oczywiście najważniejsze - jakość ryb. Wszystkie sztuki przyszły bez uszczerbku, były ruchliwe i żwawe. Jak można się domyślać dostałem też gratisową sztuke Msobo i 2 sztuki Kingsizei. Aktualnie obsada pływa już od 4 dni i wygląda na zadowoloną. Zrobiłem im 2 dni głodówki i zacząłem powoli karmić. Póki co dostają małe porcje i nie szaleje jeszcze z różnorodnością pokarmu. Od tej chwili wątek będzie ciekawszy do czytania. W akwarium w końcu coś się dzieje - jest o czym pisać i co oglądać. Skoro o oglądaniu mowa to kilka fotek na rozgrzanie. Grupka Msobo i Kingsizei - te dwa gatunki są zdecydowanie bardziej widoczne niż Fainzilberi. Mini ławiczka Metriaclima Kingsizei Lupingu. W tle skitrane dwie sztuki Metriaclima Fainzilberi Makonde - ten gatunek zdecydowanie preferuje chowanie się w kamieniach. Na zakończenie zdjęcie baniaka w chwili obecnej. Moduły jeszcze mocno rzucają się w oczy.  Ps. Kwadraciak na środku nie jest tak kwadratowy na żywo… Póki co to by było na tyle. Relacjonował będę oczywiście dalej, więc jeśli ktoś jest zainteresowany zapraszam do śledzenia. Pozdrawiam
    • OK sorki poczytam FAQ. Co do wody mam ph 7,8 , gh 15, No2 0, No3 20 co do ph to taką wode ma łódzka kranówa i myślałem że soda podnosi ph. Ale jestem początkujący więc pytam.
    • Witam Mam 300 litrowe akwarium. Chce mieć biotop Malawi. Po porzednim roślinnym biotopie zostały mi korzenie. Moje pytanie, czy w biotopie malawi mogą one być? Jeden jest całkiem spory. Pozatym kupiłem sobie skałki i część już ich włożyłem do akwarium.
    • Poczytaj FAQ, zadajesz pytania na które wiele razy już odpowiadaliśmy. Po co chcesz dodawać sodę? Jakie masz parametry wody?
    • Witam Jestem świeży w temacie Malawi. Będą dziś na giełdzie akwarystyczne dowiedziałem się że do akwarium z rybami Malawi warto dodawać sode oczyszczoną. Kupiłem sobie książke "Pielęgnice jezior Malawi i Tanganika" i tam też radzą że warto dodawać sode oczyszczoną. A jeśli tak to w jakich ilościach? Mam baniak 300 litrów.
    • Witam Jestem tutaj nowy i tutaj zostałem skierowany z moim zapytaniem w sprawie oświetlenia. Posiadam akwarium 300 L (120x50x50) mam pokrywe Aquastel i w niej dwie świetlówki LED, jedna plant druga Power. Obie o mocy 30 wat.  Wygląda to tak: https://aquastel.pl/lampy-glass-led/48-lampa-glass-led-plant-7w.html Czytałem już że światło powinno być zimne. W tym sklepie są jeszcze: https://aquastel.pl/lampy-glass-led/57-lampa-glass-led-plant-7w.html https://aquastel.pl/lampy-glass-led/64-lampa-glass-led-plant-7w.html Czy jedna świetlówka o mocy 30 wat wystarczy czy muszą być dwie? Skoro mają być zimne to czy moge zostawić sobie power, wywalić plant a w jej miejsce dać np. blue??   Albo może tylko jedną 30 wat blue???
    • Witaj. Oświetlenie jest sprawą drugorzędną. Stosujemy w swoich akwariach oświetlenie o barwie zimnej. Poczytaj trochę postów na forum, w dziale oświetlenie znajdziesz dużo tematów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.