Jump to content

Obsada - 450l Malawi

Recommended Posts

Witam,

Jestem na etapie planowania akwarium. Po długich dyskusjach doszedłem do wniosku, że będzie to 450l o wymiarach 150x60x50cm. Osobiście wolałbym zamiast 10cm szerokości dać 30cm długość, lecz niestety warunki na to nie pozwalają :( Chciałbym poznać Wasze zdania odnośnie obsady jaką planuje, a mianowicie:

Pseudotropeus Msobo magunga - 3/7

Pseudotropeus Saulosi - 2/5

Pseudotropeus elongatus mphanga - 1/3

Malonochromis cyaneorhabdos 'maingano' - 1/3

W sumie 25 ryb co daje teoretycznie 18l na rybę. Co Wy o tym sądzicie?

Akwarium z fajną głębią więc można już coś pokombinowac, ale mi się obsada nie podoba. Dośc podobne do siebie żółte samiczki msobo i salousi, a reszta w niebiesko-granatowych tonacjach. Z tych czterech gatunków zostawiłbym msobo i mphangi, a zamiast maingano dał jakiegoś większego i bardziej orginalnego melanochromisa;) Maingano to każdy szczęśliwy (bez obrazy) posiadacz 180 l chce trzymac, a tu są jednak większe możliwości. Chyba 3 gatunki w większych haremach to byłby strzał w dziesiątkę (ja nie posłuchałem rad mądrzejszych i dołożyłem czwarty gatunek, a teraz żałuję). Jeśli już czwarty gatunek to któryś z tych które lubią pływac w toni.

Ogólnie to te 4 gatunki można śmiało wsadzić, ale saulosi i msobo chyba nieciekawie by wyglądało, no i samce mogły by się mylić :) Tak jak Greghor pisał, 3 gatunki ideałka, ale wiadomo, że chce się mieć jak najwięcej gatunków- zrozumiałe. Ja bym zostawił msobo i mphange i do towarzystwa dodał auratuska(do tej ryby mam wielki sentyment), całkiem ciekawie by było.

ja bym tez saulosi i msobo nie wkładał bym razem i przy reszcie obsady zdecydowałbym sie na msobo wlasnie założyłem podobny zbiornik 160/50/60 tez chciałem tam włożyć msobo ale ze miałem 40 młody saulosi w już ciasnym kotniku to poszły do dużego akwa a jak nie będą sobie radziły to wymienię je na msobo.

jesli chodzi o auratusa to mi osobiście sie nie podoba jeszcze jak są młode to tak ale duże jakoś tracą urok

ja bym dodał hongi lub red-redy chyba ze chcesz mieć żółto niebieskie akwa

widziałem :) Owszem piękna ryba, równie piękny jest jeszcze flavus (przynajmniej samiec :D), ale to dopiero w następnym zbiorniczku :)

Hongi i red-red mi jakoś nie podchodzą, od razu dodam, że trewki też.

Ostatecznie zdecyduje się chyba na Msobo, Maingano i do nich Demasoni, który bardzo mi się podoba ze względu na temperament, choć muszę przyznać, że kolorystycznie tez mi pasuje. Są jakieś przeciwwskazania w trzymaniu tych gatunków razem?