Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam mam zapytanie odnosnie "trzymana razem" jak w temacie p.saulosi z L. caeruleus

Co myslicie o takim polaczeniu? czy to ma rece i nogi czy raczej szukac czegos innego

Pytam poniewaz mysle nad zmiana zbiornika na troche wiekszy ok 450l ale nie wiem jeszcze czy standardowy rozmiar czy obetne z wysokosci a przez to wydluze o pare cm :)

Tu nastepne pytanie czy jezeli skusilbym sie na zbiornik 180x50x50 lub zostalbym przy sandardzie czy do tych rybek(oczywiscie jesli mozna je laczyc) moglbym dorzucic p.acei ?

Z niecierpliwoscia czekam na fachowe rady

Opublikowano

Bardzo dobre polaczenie, saulosi i yellow pasuja do siebie zarowno dieta jak i temperamentem ( co by nie mowic), do tego te fenomenalne (dla mnie) 180cm pozwale spokojnie umiescic harem Acei, ktore nadadza zbiornikowi koloru, poprzez majestatycznei poruszajace sie w glebi olbrzymy pozdrawiam.

Opublikowano

A ja muszę się nie zgodzić z tym, że saulosi pasuje do caeruleusa pod względem diety, przecierz caeruleus żywi się bezkręgowcami- skorupiaki (dietka bardziej mięsna), saulosi jest bardziej roślinożercą, ja osobiście nie mieszał bym tych gatunków, oczywiście jeśli bardzo się chce to można dostosować dietę, ale jak ma to być fachowo dobrana dieta, a tak sądzę skoro się o to pytasz, to z 1 gatunku zrezygnuj i trzymaj się ściśle preferencji pokarmowych gatunków.

Do połączenia saulosi i acei nie mam żadnych przeciw wskazań, no i ten zbiorniczek byłby świetny dla stadka acei, do tego jakiś korzeń i miodzio :D:wink:

Opublikowano
saulosi jest bardziej roślinożercą


Powiedzialbym, ze jest wszytskozerca - na lekkich pokarmach zwierzecych mozna go spokojnie hodowac z yellow, nie widze powodu/przeszkody dla ktorej oba pysie nie moga zyc w jednym akwa..


Jego dieta w akwarium nie powinna zatem ograniczać się do typowo roślinnej. Należy im podawać skorupiaki i larwy owadów a także pokarmy suche oparte na białku zwierzęcym. Idealna będzie mrożona artemia i rozwielitka, ale także larwy wodzienia czy nawet mięczaki o przeznaczeniu kulinarnym (byle "w sosie własnym", bez przypraw i dodatków).


AAmeeeeeeen.

Opublikowano

sugerujesz się 1 artykułem, który jest odmienny od innych, z którym niewiele osób jest skłonnych się zgodzić, bez urazy dla autora ofc. Co do artykułów to jest jeszcze 1 artykuł, który wprowadza w błąd czytających, może pora coś z tym zrobić?


Dominującymi pokarmami powinny być pokarmy roślinne, płatki owsiane, sałata, szpinak, kasza manna, kasza kukurydziana, glony oraz sztuczne mieszanki z wysoką zawartością spiruliny. Dodatkowo można im podawać „lekkie” pokarmy zwierzęce, żywą dafnie, wodzenia, solowca oraz mrożone solowiec, kryll, mysis, mięso krewetek, czy mięso małży. Mrożonki typu Malawi -Mix czy Tanganika –Mix częstokroć zawierają znaczną ilość ochotki i w żadnym wypadku nie można sugerując się nazwą podawać tego pokarmu jako podstawowego choć nie wykluczam go jako pokarm dodatkowy. Nie powinno się natomiast karmić tych ryb pokarmami typu serca wołowe, ochotka, pierś kurczaka czy wątroba. Osobiście nie polecam też przesadzać z czarną larwą komara. Pokarm żywy powinien pochodzić z pewnego, źródła najlepiej własnej hodowli, nie polecam podawania pokarmów żywych kupowanych w sklepach akwarystycznych. Pokarm pochodzi z niepewnego źródła i jest potencjalnym nosicielem toksyn i chorób. Najważniejsza zasadą jest to aby ryby zjadały maksymalnie urozmaicony pokarm z przewagą pokarmów roślinnych. W takim przypadku nawet podawanie niezbyt często i w niewielkich ilościach pokarmów z listy zakazanych nie zaszkodzi naszym podopiecznym. Pomimo tego, że pseudotropheus saulosi uznawany jest za pyszczaka mniej roślinożernego, moje osobiste doświadczenia wskazują, że jest to rybka preferująca wyraźnie pokarm roślinny Rybki znakomicie hodowały się na pokarmie ze znaczną przewagą pokarmów roślinnych. Poza tym z uwielbieniem zajadają się sałatą czy glonami. Nie kwestionując badań naukowych, na podstawie doświadczeń z hodowli tej ryby nie widzę jakichkolwiek zastrzeżeń do hodowli tej rybki na diecie typowo wegetariańskiej.
[/quote:1hkvmvmi]

Dla mnie ten i jeszcze kilka artykułów jest wiarygodny, więc... Amen :wink:

Opublikowano

z 4letniego doświadczenia z saulosi, również stwierdzam ze saulosi to bardziej roślinożerca, przy większej ilości karmień "mięskiem" zawsze u swoich ryb obserwowałem zaburzenia żołądkowe, przy roślinnym pokarmie nigdy nie występowały mi takie problemy, w połączeniu z yelowkami pomimo że oba gatunki będą funkcjonować razem, nigdy nie dopasujemy im idealnie diety.

Opublikowano

Alleluja bracia !

Nie przesadzajmy prosze ;]

Saulosi moze byc bez problemu trzymany z Yellow, co by nie mowic - to mimo wszytsko wszytskozerna ryba, ktora oczywiscie mimo swoich pro roslinnych upodoban , z checia kusi sie na cos bardziej miesnego..

Nie mowie, zeby walic do wody kryl i wodzien, jedynie odpowiednio zbilansowac diete pokarmiami Dainichi czy OSI, prosze nie mowiecie mi tu, ze to zle polaczenia, lub niebezpieczne dla ryb..

badzmy torszke bardziej liberalni, bo czasami wydaje mi sie, ze popadamy ze skrajnosci w skarajnosc.. Saulosi to nei Demasoni, czy trewcie - dadza rade nawet z dieta uderzajaca w klimaty yellow.

Opublikowano

Sabotage nikt nie przesadza i nie popada w skrajności :D Ale, jeśli ma to być fachowo to mówimy, że oba gatunki mają różną dietę, a trudno mówić by saulosi był wszystkożercą, co wtedy? Wszystkie gatunki o takich samych preferencjach pokarmowych to wszystkożercy, a przecież jest ich sporo, ryby zjedzą wszystko co im wrzucisz do wody co nie znaczy, że to dla nich jest dobre, demasoni, hongi, trewy czy inni roślinożercy też zjedzą mięsne pokarmy, różnica jest w tym, że mają inne przewody pokarmowe, przystosowane do odpowiedniej diety co może źle wpływać na zdrowie ryby, rozmnażanie itp.

Można zbilansować dietę, ale tak czy siak zawsze jest jeden z gatunków bardziej poszkodowany...

Opublikowano

M_sobo, imo Saulosi ,jak i jego uklad pokarmowy jest przystosowany do pokarmu roslino-miesnego, nie mowie tu o pokarmie bialkowym - takim jak serca wolowe, ale krill, czy artemia sa jaknajbardziej OK. NA tych pokarmach mozna tez hodowac(uprawiac chow) Yellow.. NA pewno nie zgodze sie, ze Saulosi jest typowym roslinopochalniaczem.. Swadcza o tym hocby jego zapedy do mlodziezy, swidrow itp..

Po drugie w tym samym artiklu cytowanym przez Ciebie:

Dominującymi pokarmami powinny być pokarmy roślinne, płatki owsiane, sałata, szpinak, kasza manna, kasza kukurydziana, glony oraz sztuczne mieszanki z wysoką zawartością spiruliny. Dodatkowo można im podawać „lekkie” pokarmy zwierzęce, żywą dafnie, wodzenia, solowca oraz mrożone solowiec, kryll, mysis, mięso krewetek, czy mięso małży.

W tym tez artiklu Hari pisze dalej:

Nie kwestionując badań naukowych, na podstawie doświadczeń z hodowli tej ryby nie widzę jakichkolwiek zastrzeżeń do hodowli tej rybki na diecie typowo wegetariańskiej.

Co tylko potwierdzmoja teorie saulosi-wszytskozercy (mam tu na mysli lekkie miecho/glonska)

Saulosi mozna prowadzic na diecie wegetarianskiej, nie mniej jednak zbilansowanie diety mieszanej nie jest wcale takie trudne jak mowicie..

Idac dalej, opierajac sie na artiklu Hariego, on sam pisze:

Przykładowo rybka nie ma raczej problemu we współżyciu z pyszczakami labidochromis caeruleus i iodotropheus sprengerae
Opublikowano

Tak, masz częściowo rację, ja nie mówię, że nie wolno podawać saulosi artemii, cyklopa czy innych żyjątek, chodzi mi tylko o to, że podstawowym pokarmem jest pokarm roślinny, a dodatkami to jego diety skorupiaki, natomiast caeruleus żywi się głównie owymi pokarmami mięsnymi, więc 1 gatunek będzie poszkodowany - yaro przedstawił do dość jasno. Mając oba te gatunki będziesz zmuszony podawać więcej mięska, co źle wpłynie na saulosi, bo w odwrotnej kolejności jest chyba jeszcze gorzej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.