Skocz do zawartości

Zmiany w akwa, a rodzaj glonów...


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam kolejne pytanie, odnośnie glonów... tło zaczęło mi się ruszać, mam gęste krasnorosty.. niesstety bordowe, wchodzące w brąz... i tu pytanie do bardziej wtajemniczonych.. czy mogę wpłynąć /chemią(niechętnie)/oświetleniem/balansowaniem parametrami/zmianą temperatury/ na zmianę koloru z obecnego na zielony ?

proszę bez głupich komentarzy :)

pozdrawiam, Palcente

Opublikowano

bez głupich będzie trudno ;)

Jednak wydaje mi się że nie mamy zbyt duz ego wpływu na to jaki kolor będą miały glony, a walka z nimi prędzej spowoduje wyjałowienie akwarium z glonów niż ich zmiana koloru.

Opublikowano

Wydaje mi się, że najbardziej efektywnie na kolor glonów możnaby wpłynąć zmianą oświetlenia poprzez dobór świetlówek o odpowiedniej długości fal. Niemniej, nie wiem na ile to da sie kontrolować, bo przecież wiadomo, że z glonami nic nie wiadomo ;) i że ich wzrost, kolor, bujność, typ etc. zależne są od wielu czynników. Dlatego nie sądzę, by dało się to kontrolować, choć mogę się mylić. Palcente a może przeprowadzisz eksperyment i podzielisz się wynikami ;) ?

Opublikowano

Kontrolować glony pewnie by się dało pod warunkiem posiadania sporej wiedzy i niezłego zaplecza. W domowych warunkach z takiej zabawy mogą wyjść nieciekawe rzeczy.

Opublikowano

mogę poeksperymentować, ze światłem... tylko ,że ja jestem lewy w tym temacie...

sesja zbliża się wielkimi krokami...:) jaką świetlówkę polecacie na początek ?

jak ją zaciemnić? a może dokupić jeszcze odbłyśniki ?

Opublikowano

zmiana barw pewnie może wpłynąć na glony, ale u jednego będzie taka świetlówka i zielone a u innego przy takiej samej świetlówce będą całkiem inne glony.

Opublikowano

Dokładnie jak Yaro pisze. Przyczyna j.w. : oprócz światła jest chyba zbyt wiele czynników mających efektywny wpływ na porost glonów i bez zaplecza laboratoryjnego wręcz trudno byłoby wiążące wnioski przedstawić. Ogólnie wydaje mi się, że zwiększenie długości naświetlania i ewentualnie natężenia światła powinno pomóc. Do tego świetlówka w okolicach 4000-5000 K, ale na oświetleniu znam się słabo, więc popytaj innych. Wiem, że Makok swego czasu wiele o oświetleniu się dowiadywał.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Więc ja posłużę się najpierw cytatem: "Promieniowanie świetlne o różnej długości fali są w różnym stopniu pochłaniane (ekstynkcja) przez wodę. Największe współczynniki ekstynkcji ma promieniowanie podczerwone i czerwone, oraz fioletowe i ultrafioletowe (!). Głębiej przenika promieniowanie niebieskie i pomarańczowe, a jeszcze głębiej zielone i żółte. Zjawisko to ma kapitalne znaczenie dla glonów. W paśmie promieniowania niebieskiego maksimum absorbcji wykazują chlorofile, to też w strefie dostępności światła niebieskiego dominują glony o zabarwieniu zielonym. Światło pomarańczowe jest silnie pochłaniane przez fikocyjaninę. Stąd sinice i krasnorosty wykorzystujące ten przedział promieniowania są barwy niebieskawej. Światło zielone jest szczególnie pochłaniane przez wiele karotenoidów biorących udział w procesie fotosyntezy. Dlatego glony wykorzystujące to źródło energii mają brunatne zabarwienie. Glony zasiedlające największe głębokości posiadają barwę czerwoną pochodzącą od fikoerytryny. Jest to barwnik biorący udział w procesie fotosyntezy mający maksima absorbcji w pasmach promieniowania zielonego i żółtego (!)."

Różne gatunki krasnorostów oscyluja wokół barw brunatnych i czerwonych... i swą barwę zawdzięczaja właśnie fikoerytrynie fikocjyjaninie i karotenoidom... (w różnych proporcjach)... skoro Twoje glonki są brązowe/bordowe to barwa nie jest przypadkiemtylko oznacza, że szczegónie upodobały sobie korzystać z widma zielonego i żółtego i o zwiększony udział tychże sie postaraj... jeżeli oczywiście chcesz je mieć bo o jakiejs zmianie barwy nie ma mowy :lol:

IMHO na Twoim miejscu zotroszczyłbym się właśnie o nie... zielenina jest pospolita (i nie faluje :) )... a falujące futro nie każdy może mieć;] ...tylko im więcej o tym czytam to niestety okazuje sie że nie można na to skutecznie wpłynąć... Ci którzy maja u siebie krasnorosty sami nie wiedza skąd sie wzięły(przychodzą, odchodzą)... ponoć dobrze natleniona woda + fosfor +duza ilośc produktów przemiany materii(stara woda)+ duży nurt wody + (ponoc świetlówka philips aquaelle) ... ;] a ostatnio ponoć krzem.

Opublikowano

No właśnie - teoria teorią, a każdy z nas ma to co ma i nie ma wielkiego wpływu na ich kolor i jakość, po prostu trzeba nauczyc się tego aby cieszyć się z tych które się ma.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.