Skocz do zawartości

przeciwko glonom!


nitka

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie rybki wyżarły wszystkie glony. Teraz odgryzają liście roślinom (za wyjątkiem anubiasów). Ja od lat gaszę światło pomiędzy 12 a 15 - podobno wtedy glony rosną najszybciej. Poza tym wieczorkiem mogę dłużej poświecić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat gaszę światło pomiędzy 12 a 15 - podobno wtedy glony rosną najszybciej.


Hm....Szczerze powiem,że pierwszy raz słyszę taką tezę.. Powiedz dokładnie skąd to zaczerpnąłeś..Aż jestem gotów zmienić ustawienia sterownika czasowego, by uzyskać wzrost glonów. :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem coś takiego wprowadzić u siebie w zbiornikach, ale zaobserwowałem bardzo nerwowe zachowania ryb. Mocno się stresowały, kiedy ktos podchodził do akwa, nawet przy podawaniu pokarmu. Zrezygnowałem z tego pomysłu. Bez zabawy światłem jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz nawoził to glony, jako rośliny, będą rosły szybciej. Problem w tym, że podstawa makroelementowa czyli własnie związki azotowe i fosforowe są zasadniczo szkodliwe.

Mozna załozyć, że w akwariach z dużą biomasą roślinną, a małą fauny występuje na ogół niedobór makroelementów-dlatego podaje się je z zewnątrz.

Natomiast w przypadku Tanganiki, Malawi czy innych zbiorników z duzymi rybami, a małą ilościa roślin wystepuje raczej ich nadmiar.


Moja propozycja eksperymentu- zmniejsz podmiany- z całą pewnością glony zaczną rosnąć.



Mjunszajn - dzięki, trochę mi się to poukładało. W sumie b. to logiczne co napisałaś, aż wstyd że człowiek sam na to nie wpadł ;) Czyli jednak zarzucam pomysł kupienia nawozu fosforowego - gdy nie ma roślin w akwa (u mnie wegetuje kilka kikutów) to mogą zaszkodzić wręcz rybom, zgadza się?


Co do propozycji ekseprymentu to od ok. 1,5 miesiąca ma on miejsce siłą rzeczy - nadmiar pracy (także w weekendy niestety) zmusił mnie do przeprowadzania podmian co 2 tyg. Jakiegoś wielkiego ruszenia glonów nie zauważyłem i widać po 2 miesiącach od ostatniej rewolucji w akwa (uśmiercenie glonów poprzez zasuszenie), gdzie zachowały się plamki tych starych bujnych glonów, a gdzie reszta obumarła i rosną nowe. Przypuszczam jednak, że sie to wyrówna niebawem. Niemniej niestety nie ma śladu zielenic czy innych krasnorostów. Wydaje mi się, że gdy miałem Sylvanie Aquastar w połączeniu ze zwykłą przemysłową świetlówką glony rosły lepiej niż obecnie gdy mam Sylvanię Aquastar + Sera Tropical Light 5 500 K (chyba jakoś tak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam skąd to wyczytałem. Zapewne z jakiegoś forum :lol: . W każdym razie tak robię, glonów mam mało (chociaż trudno powiedzieć, czy przerwa w świeceniu ma na to wpływ). Nie zauważyłem żadnej reakcji ryb. Co ciekawe, moje maluchy warują tłumnie przy szybie, jak tylko staję w drzwiach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym "Naszym Akwarium" opublikowano drugą część szerokiego artykułu poświęconego glonom. W części pierwszej (miesiąc temu) wymieniono różne grupy glonów, a teraz jest wiele o ich funkcjach, wpływie na zdrowie ryb i sposobach zwalczania. Jak wiadomo nam nie zawsze o zwalczanie chodzi, ale z pewnością warto zapoznać się z tymi artykułami.


Nawiasem mówiąc w tym numerze jest też bardzo ciekawy artykuł kolegi Marsa, ale o tym pewnie będzie niedługo komunikat na serwisie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.