Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
5 godzin temu, cosurgi napisał(a):

Oto rysunek:

image.thumb.jpeg.086bfa9a7696b991730e3b9513f7ee05.jpeg

Hej. Jeżeli te poziome rurki to deszczownice, to odpuść, będą ograniczać moc filtrow i konieczną w naszym biotopie pralkę.

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź. Nie nie, już wcześniej Bojar mi zwrócił uwagę że żadnych deszczownic. To są zwykłe wyloty, poniżej lustra wody. Specjalnie zaznaczyłem na niebiesko lustro wody, żeby było widać że wyloty są poniżej lustra wody. To są standardowe rurki z otworkami jakie załączają w komplecie z filtrami. Czy powinienem zastosować jakieś inne wyloty?

Opublikowano (edytowane)
On 7/13/2024 at 9:20 AM, Bojar said:

Wyloty proste, żadnych deszczownic.

To ja się teraz przyznam, że nie wiem co to jest wylot prosty. Myślałem, że to te rurki z otworkami które załączają do filtrów, że je umieszczam poniżej lustra wody. Googlanie za tą nazwą nie przynosi efektów. Czy mógłby ktoś podlinkować obrazek "wylotu prostego", żebym zrozumiał o co chodzi?

EDIT: zaczynam podejrzewać że "rurka z otworkami" się po prostu nazywa deszczownica, nawet kiedy jest umieszczona poniżej lustra wody. To by wyjaśniało moje skonfundowanie.

A wtedy wylot prosty to był by wylot z głównej średnicy rury. Nie wylot otworkami po boku. Czy jakbym taką deszczownicę uciął poniżej miejsca w którym jest pierwszy otworek z boku, to bym miał wylot prosty?

Ajajaj, miałem akwarium tyle lat, ale na forach się za bardzo nie udzielałem, stąd nie znam podstawowej terminologii.

Edytowane przez cosurgi
Opublikowano
10 godzin temu, cosurgi napisał(a):

DIT: zaczynam podejrzewać że "rurka z otworkami" się po prostu nazywa deszczownica, nawet kiedy jest umieszczona poniżej lustra wody. To by wyjaśniało moje skonfundowanie.

Jest tak jak tutaj napisałeś. Możesz zastosować zamiast deszczowni , która spowolni przepływ , coś takiego jak na zdjęciu. Znajdziesz na Allegro. Średnicę sobie dobierzesz.  Ma tę zaletę , że możesz nią sterować kierunki wylotu wody np. : góra - dół itp.

 

Screenshot (9).png

Opublikowano

Bardzo Wam dziękuję za cierpliwe wyjaśnienia. Wreszcie zrozumiałem czym są wyloty proste. Więc przygotowałem następujące koncepcje cyrkulacji. Jak myślicie, który układ będzie najlepszy? Czy może nadal mam jakiś podstawowy błąd w tych projektach? Ja się skłaniam ku koncepcji b) bo będzie po prostu przelot przez całe akwarium. Z tym że to akwarium nie jest szczególnie długie. Dlatego się trochę waham czy a) nie byłoby lepsze.

image.thumb.jpeg.ead44bc22218448ec1feecf79e91a49d.jpegPrzy okazji pojawił się temat aranżacji. Kamienie będą leżały na spienionym PCV. Nie wiem czy mogę opierać kamienie o ścianki które są grubości 15mm. Czy po prostu usypać po środku kopiec kamieni, czy bardziej ambitnie usypać kopiec częściowo oparty o ścianki akwa. Z racji, że mam trudniejszy dostęp z prawej z tyłu, to tam mógłbym usypać kamienie jak poniżej na rys f). Albo może h) że taka ściana z kamieni usypanych z tyłu (mógłbym się posiłkować klejem akwarystycznym, żeby nie spadły).

image.thumb.jpeg.b85db7ae5d95812fc38d1963f9b3ad1d.jpeg

Może układ cyrkulacji b) z aranżacją f) by był najlepszy? No ale h) mi się podoba też, tylko czy kamienie mogą się opierać o ścianki akwa o grubości 15mm? Tylko wtedy cyrkulację bym musiał jakoś inaczej obmyślić. Czy jest sens wloty do filtra umieszczać za kamieniami? Niby między kamieniami woda będzie przepływać, ale czy wystarczająco?

Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, cosurgi napisał(a):

Nie wiem czy mogę opierać kamienie o ścianki które są grubości 15mm.

Teoretycznie nic nie powinno się stać ale często teoria jest w sprzeczności z praktyką.  Osobiście nie polecam opierania pryzmy kamieni o szybę z tyłu  nawet gdyby szyba wytrzymała. Zrób jakąś przerwę między kamieniami a szybą co ułatwi cyrkulację jak największym przekrojem akwa. Ponadto takie oparcie kamieni o szybę to pewne jej porysowanie. A szkoda..bo nie wiesz czy kiedyś nie będziesz zmuszony odwracać akwa.  Podejrzewam , że jeżeli chodzi o ustawienia wlotów i wylotów to sam dojdziesz metodą prób i błędów. Sypnij trochę pokarmu np. w płatkach i obserwuj. 

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Lubię to 1
Opublikowano

Jest taka niepisana zasada, że wlot wody ustawiamy pod wylotem czyli w miejscu najsłabszej cyrkulacji, wtedy śmieci niesione z prądem w tym miejscu zwalniają i mają większą szansę trafić prosto do zasysu. Tak więc wylot daj nad wlotem i skieruj w środek przedniej szyby.

  • Lubię to 2
Opublikowano
On 8/9/2024 at 4:20 PM, Andrzej Głuszyca said:

Sypnij trochę pokarmu np. w płatkach i obserwuj. 

super pomysł, dzięki!

On 8/9/2024 at 4:52 PM, Bartek_De said:

Tak więc wylot daj nad wlotem i skieruj w środek przedniej szyby.

Dzięki za podpowiedź, czyli wybieramy wariant d) z rysunku powyżej.

Jeszcze chciałem zapytać o granulację podłoża, bo w oko mi wpadły następujące podłoża:

według opisu każdy się nadaje dla ryb kopiących, ale trochę mam wątpliwości czy 3mm to nie są zbyt duże ziarna.

No więc chciałem Was zapytać która granulacja byłaby optymalna?

Opublikowano
2 godziny temu, cosurgi napisał(a):

Jeszcze chciałem zapytać o granulację podłoża, bo w oko mi wpadły następujące podłoża:

 

Tylko nie JBL Sansibar - to jest puder w którym bajzel robią małe gupiki :(

Ewentualnie ten AquaDella ale jak masz możliwość płukania to ten jest lepszy
https://www.castorama.pl/piasek-do-zastosowan-budowlanych-kreisel-25-kg/5907418096203_CAPL.prd

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.