Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Założyłem akwarium z Mbuna (207l), konstrukcję złożylem z żółtego piaskowca (oczyściłem i wypłukałem) sklejonego białym cementem. Żwir i osprzęt użyty w nowym akwarium pochodził z wcześniejszego akwarium towarzyskiego (bez chorób, to samo szkło). Odczekałem tydzień do wyschnięcia cementu i zalałem wodą, po 3 tygodniach wprowadziłem kontrolnie świderki i zatoczki - po kilku godzinach padły. Wymieniłem 40 l wody i po tygodniu wprowadziłem ponownie świderki i zatoczki, 5 zbrojników wąsaczy oraz zwartkę wendta - na drugi dzień rano wszystko padło i zgniło! Teraz wymieniłem całą wode i czekam. Co to może być? Cement (znajomy sprzedawca stwierdził, że można wiązać cementem, ale teraz mam wątpliwości)? Piaskowiec? Reszta jest raczej poza podejrzeniem. To moja pierwsza próba z malawi i kiszka. Wpadam w depresje! Może węgiel aktywowany?

Opublikowano

Obstawiałbym cement. Do klejenia kamieni lepiej użyć silikonu akwarystycznego ewentualnie Ceresitu CR 65 który ma atest do kontaktu z wodą pitną i jest z powodzeniem stosowany w akwarystyce. A dla ścisłości podaj jeszcze parametry wody.

Opublikowano

skoro sam piszesz ze raczej cement jest przyczyna klopotow to nie pozostaje nic innego jak tylko wyjac go z akwa, wyplukac podloze i szklo i zaczac od nowa.

zanim skleisz kolejna konstrukcje silikonem przemysl czy jest to niezbedne. posklejane kamienie, stanowiace calosc, beda uniemozliwialy jakiekolwiek prace porzadkowe w akwa.

a teraz podstawy ;) jaka masz filtracje? czy zbiornik jest juz dojrzaly? jakie sa parametry wody? ...


pzdr

jas

Opublikowano

Cement, cement i jeszcze raz cement! Nadaja sie jedynie srodki ktore maja atest PZH i przeznaczone sa do uszczelniania zbiornikow na wode, jak ostatnio sie dowiedzialem w znajomej hurtowni CR65 ma rowniez zamienniki, niestety czesto w workach 50kg.


Przy produkcji cementu powstaje cala masa skladnikow ktore sa szkodliwe dla czlowieka i dlatego pracuje sie chociazby w maskach. Pomysl co moze sie dziac w skrzelach ryb i innych organizmow zywych o mniejszej absorbcji skaldnikow chemicznych niz pluca czlowieka? Obawiam sie ze zadzialalo to troche jak azbest na czlowieka, czyli "utopiles swiderki w cemencie".


Pozdrawiam!

Marcin

Opublikowano

Tak, wywal cement!! I po drugie klejenie piaskowca nie jest dobrym pomyslem bo budowle w ten sposob wykonane sa bardzo neinaturalne i nieciekawie wygladaja w akwa, ale to juz oczywiscie kwestia gustu. Na poczatek wyplukaj wszytsko dokladnie, potem przemysl kwestie klejenia skal...

Opublikowano

Hmmm ...

Cement nie jest dobrym materialem do łaczenia czegokolwiek w zbiorniku ale powiem Ci szczerze ,że 20 lat temu miałam zbiornik cały wycementowany ,a w nim czerwieniaki, perłowe i pielęgnice zebry i kociły sie głupie przez kilka lat . Nie zrozum mnie żle - kiedys miałam pokrywe DIV z płyty meblowej -teraz bym nawet tego w t.... nie kopneła - nie polecam Ci cementu -jestem zdecydowanie anty ale jednak nie chcę mi sie zbytnio wierzyć by cement wymordował w takim tepie wszystko w sporym jednak zbiorniku .Ja bym jednka sprawdziła porządnie wodę -zarówno w baniaku jak i ujęciu . Piaskowce ? Hmmmm już wielokrotnie przonałam się ,ze ludzie mają miałkie pojęcie o tym co wkładaja do zbiornika . Moze to nie piaskowce ? [aha - oczywiście cementu nie wykluczam ale jednak wolałabym miec pewność ]



ps.

z ceresitu tez miałam kiedyś całe tło -co prawda pierwotnie było to terrarium /aqauterrarium dla węża ale potem ALBE trzymał w tym pyszczaki - jednka osobiście myślę ,zę dziś używanie takich produktów jest bez sexu - jest specjalna zaprawa z firmy Aqua Medic ,są specjałne łaczniki na śruby etc .

Opublikowano

Swojego czasu użyłem uszczelniacza do basenow itp. do uszczalnienia sadzawki z róznym rybiem.. niestety wszystko padło parę dni później :( lepiej nie ryzykować żadnych wynalazków bez atestu PZH :(

Opublikowano

Przepraszam, że tak długo, ale korzystam gościnnie z netu u kumpla.

parę odpowiedzi:

- z pewnością jest to piaskowiec

- woda kranówka jest ok, przynajmniej w Poznaniu pH 7.0 -7,5, twardość węglanowa ok 5 stopni niemieckich

- obecność w moim zbiorniku azotanów, azotynów i innych pozostałości w niebezpiecznym stężeniu jest niemożliwa, ponieważ zbiornik był świeżo zalany (3 tygodnie)

- Poza tematem - jeżeli chodzi o naturalność konstrukcji z piaskowca to mogę tylko polecić, bardzo plastyczny materiał, przy odrobinie pracy można stworzyć cudo bez żadnych prostopadłych, sztucznych form. Byłem bardzo zadowolony ze swojej konstrukcji i tym bardziej boli, że sknociłem sprawę z tym cementem (postaram się wrzucić zdjęcie do Waszej oceny)

- po tygodniu od zalania pH - 8,5, po 3 tygodniach pH -9,0 podmieniłem 40l wody i spadło do 8,5 - wszystko naturalnie podnoszone (właściwości piaskowca)

Podejrzewałem ten cement, dziękuję Wam za pomoc, szkoda pracy i efektu ale cóż, od ponad 20 lat (z małymi przerwami) miałem akwarium towarzyskie, lecz nigdy nie budowałem konstrukcji z kamienia (zawsze kompozycje z korzeniami -taki już gust). nie mam pojęcia o materiałach budowlanych i zaufałem innym - i klops. na przyszłość będę w tym temacie bardziej skrupulatny. raz jeszcze dziękuję za pomoc (idę pogrążyć się w depresji)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.