Skocz do zawartości

Obsada do odświeżenia akwarium 300L


LukaszG

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam taką sytuację - od około 10 lat mam akwarium z pyszczakami. Początkowo były tam Maingano i Saulosi. Maingano się nie rozmnażały (albo słabo) i teraz mam tylko Saulosi. Gdy około 2 lata temu dokupiłem kilka Saulosi, przeszedłem jakąś epidemię i sytuacja uległa stagnacji - nie ma młodych a pozostałe rybki (teraz 5 szt :() są w niekorzystnych proporcjach - 3 wybarwione samce, jeden zabiedzony samiec bladawiec i jedna biedna samiczka. Dodatkowo wraz z feralnym zakupem pojawiły się niepożądane ślimaki. 
Teraz pytania:

1) czy zważywszy na przykład na ślimaki itp. robić jakiś poważniejszy restart akwarium? Jak skutecznie pozbyć się ślimaków?

2) wydaje mi się, że dla dobrej kolorystyki fajnie byłoby mieć Saulosi ale dorzucić do nich Yellow.  Innym pomysłem aby zapewnić dobre proporce granatów i żółtego byłoby Maingano + Yellow. Jakieś rady odnośnie doboru i liczebności gatunków? 
 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

Załączam zdjęcie jak to wyglądało w czasach świetności ... teraz, wstyd publikować.

 

IMG_20210503_164957.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, LukaszG napisał(a):

1) czy zważywszy na przykład na ślimaki itp. robić jakiś poważniejszy restart akwarium? Jak skutecznie pozbyć się ślimaków?

Tu jest np. temat o środku na zwalczanie ślimaków, poszukaj też na forum.

I dołączam się do przedmówcy w temacie wystroju, kryjówek tam chyba nie za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomasz78 napisał(a):

Możliwe że miałeś same samce.

Jakie wymiary ma akwarium?

Cześć, bardzo dziękuję za sugestie i porady!
Akwarium ma 108 x 50 x 55 cm = 297 l
Pytania uzupełniające:
- czy w moim pomyśle Maingano + Yellow jest jakiś błąd koncepcyjny? Jaki?
- chcąc zachować jakąś cześć obecnego wystroju - czy należałoby pomyśleć o kryjówkach czy zmienić jeszcze coś innego - co?
- rozumiem, że Twoim zdaniem nie warto robić jakiegoś poważnego 'restartu' akwarium?

Dzięki!

 

5 godzin temu, ziemniak napisał(a):

Z obsady to pomyśl nad taką wersją:

Saulosi, maingano, rdzawy

Lub

Saulosi, maingano, red-red

Ps zmień wystrój zbiornika. 

Cześć, Dziękuję!
Szybkie pytanie. Czy brak Yellow, w Twoich sugestiach oznacza, że ma ona jakiś 'feler'? ;)
Dzięki, pozdrowenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, LukaszG napisał(a):

Maingano + Yellow

Możesz je trzymać razem.

4 godziny temu, LukaszG napisał(a):

chcąc zachować jakąś cześć obecnego wystroju - czy należałoby pomyśleć o kryjówkach czy zmienić jeszcze coś innego - co?

Generalnie to trzeba więcej kryjówek a z jakich kamieni/materiałów je zrobisz to już Twoja sprawa.

4 godziny temu, LukaszG napisał(a):

nie warto robić jakiegoś poważnego 'restartu' akwarium?

Możesz przepłukać/odmulić podłoże w wodzie z akwarium, możesz przepłukać wkłady filtra w wodzie z akwarium ale tak żeby trochę brudu na wkładach zostało, wodę możesz wymienić np. w 80%. Jak wszystko wyczyścisz to będzie cykl azotowy zachodził od nowa więc bym tego nie robił.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Tomasz78 said:

Możesz je trzymać razem.

Generalnie to trzeba więcej kryjówek a z jakich kamieni/materiałów je zrobisz to już Twoja sprawa.

Możesz przepłukać/odmulić podłoże w wodzie z akwarium, możesz przepłukać wkłady filtra w wodzie z akwarium ale tak żeby trochę brudu na wkładach zostało, wodę możesz wymienić np. w 80%. Jak wszystko wyczyścisz to będzie cykl azotowy zachodził od nowa więc bym tego nie robił.

 

Dzięki! Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.