Skocz do zawartości

Lampa Razor, a Malawi


Ensa

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji odnośnie oświetlenia. Lampa automatycznie włącza się, ma wschód, zachód, południe. Nie wiem na ile ustawić oświetlenie. Tzn, moc oświetlenia. Wiem, że nie lubią pyszczaki mocnego światła, ale co oznacza mocne? Mam trochę roślin, w ciemnicy nie chcę ich trzymać. Chociaż nie rośliny są priorytetem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją belkę DIY mam podłączoną pod zwykły manualny ściemniacz do LEDów. Jasność ustawiam metodą prób i błędów, czyli obserwując przyrost glonów na kamieniach i szybach. Druga sprawa to obserwacja ryb. Niektóre ryby są płochliwe i zestresowane jak mają za dużo światła. Chyba nie ma jako takiej definicji za mocnego oświetlenia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, nsp napisał(a):

Druga sprawa to obserwacja ryb. Niektóre ryby są płochliwe i zestresowane jak mają za dużo światła. Chyba nie ma jako takiej definicji za mocnego oświetlenia.

Tak jak mówisz, dzisiaj im zmniejszyłam i zaczęły pływać po prawej stronie. Bardziej oświetlonej, wcześniej unikały. Wniosek, że tropiki im zrobiłam za duże

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bojarprzeczytałam, że jednak w zbyt mocnym świetle się nie wybarwią, ze stresu? Dlatego naszły mnie wątpliwości.

 

16 minut temu, TomekT napisał(a):

Dużo zależy też od piasku, jeśli będzie mocno jasny, światło będzie się bardziej odbijać i zapewne ocenisz na oko, czy lampa za mocno świeci.

Z tym na oko bym nie szalała😂mam nadal „zboczenie” z Holendra. Tam nigdy nie ma za dużo światła! A na serio, popróbuję. Najwyżej glonami mi sypnie, za karę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TomekT napisał(a):

Dużo zależy też od piasku, jeśli będzie mocno jasny, światło będzie się bardziej odbijać i zapewne ocenisz na oko, czy lampa za mocno świeci.

O, to też ważna kwestia, czyli kolorystyka "dekoracji" i podłoża. Dobrze, że o tym wspomniałeś, mi wyleciało z głowy bo kamienie mam całkiem ładnie porośnięte :)

 

2 minuty temu, Ensa napisał(a):

@Bojarprzeczytałam, że jednak w zbyt mocnym świetle się nie wybarwią, ze stresu? Dlatego naszły mnie wątpliwości.

Przyznam, że coś może w tym być. Ostatnio podkręciłem oświetlenie, aby podgonić wzrost glonów i rzeczywiście Saulosi jakby trochę bladsze.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ensa napisał(a):

@Bojarprzeczytałam, że jednak w zbyt mocnym świetle się nie wybarwią, ze stresu? Dlatego naszły mnie wątpliwości.

Zbyt wiele czynników. Dla mnie większym złem jest boczne światło słoneczne padające na akwarium.  Powoduje cień, który wybitnie straszy ryby.

Światło "od góry" raczej nie ma wpływu na stres.  Zresztą w Malawi ciężko utrzymać rośliny bo albo zostają zeżarte albo wydarte z podłoża.

Odpowiadając autorowi to rośliny, które mają szanse przetrwać czyli anubiasy i kryptokoryny nie potrzebują dużo światła więc....

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Bojar napisał(a):

Zbyt wiele czynników. Dla mnie większym złem jest boczne światło słoneczne padające na akwarium.  Powoduje cień, który wybitnie straszy ryby

Na szczęście światła słonecznego nie mam. U paletek było najgorsze gwałtowne zapalanie światła np w nocy. Dlatego rodzinę mam już wyedukowaną, ze po nocy chodzi po ciemku😀Co do roślin racja, ale mam też testowo bucki wsadzone. Pewnie pójdą za tęczowy roślinny most. Ale jestem ciekawa

 

40 minut temu, nsp napisał(a):

 

 

Przyznam, że coś może w tym być. Ostatnio podkręciłem oświetlenie, aby podgonić wzrost glonów i rzeczywiście Saulosi jakby trochę bladsze.

Moje jeszcze blade, będę musiała poobserwować jak dojadą duże! Na razie tylko po zachowaniu widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.