Skocz do zawartości

Obsada 80x35x40


darchow

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Tomasz78 napisał(a):

A czy autor tematu nie może kupić większego akwarium? Takie 150cm długości.

Robiąc remont nie było planów na akwarium , kolega mnie zainspirował , spodobało mi się to , znalazłem na tą chwilę tyle miejsca gdybym przed remontem o tym myślał było by inaczej,  na tą chwilę musi zostać tak jak jest. Nie wykluczone w przyszłości większe ale decyzja o akwarium w mieszkaniu nie należy tylko ode mnie. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartek_De napisał(a):

No właśnie, więc skoro już ktoś trafia na nasze forum i prosi o pomoc, to czemu staramy się go odwieść od jego pomysłu i polecamy inny biotop. Czemu nie polecimy najpierw przeanalizowanie na przykład tego tematu?

Zdaję sobie sprawę, że więcej jest przeciw niż za, ale skoro już ktoś zainteresował się tym biotopem, to dajmy mu szansę spróbować. A jeśli po analizie powyższego tematu stwierdzi, że jednak to nie to czego oczekiwał, to niech próbuje z muszlowcami. Takie jest moje zdanie w tym temacie.

Być może jestem zbyt ortodoksyjny jeśli chodzi o moderację naszego forum i zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim może się to podobać, dlatego nie będę nic usuwał z tego tematu, żeby nie zostać posądzony o stronniczość.

Czytając ten temat który udostępniłeś,  jest to temat podzielony ludzie coś proponują mówią, że mieli że się da a następny pisze że to nie ma prawa działać,. Z tego tematu ciężko coś wywnioskować ale Labidochromis chisumulae chizumulu bardzo ładna rybka ładniejsza jak saulosi oczywiście według mnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnych rzeczy nie mogę zrozumieć. Większość pisze, że to taki biotop, że różnie bywa itd., a potem podaje za pewnik, że on tak miał i się nie udało, więc to bez sensu. Druga sprawa to, że ostatnio słynna 112 L - 80 cm stała się wręcz mordownią, a zbiornik 200 cm z rybami sięgającymi po 30 cm jest chwalony i 'lajkowany'.

Ja tak jak wiele innych osób zaczynałem od 80 cm i jak u wielu innych z wiekiem ten zbiornik 'powiększał' się. Dlatego polecam taki start. Tym bardziej, że wielu udało się, ale z reguły jest jeden warunek - ryby od podrostków razem. Wszelkie późniejsze mieszanie w obsadzie zazwyczaj wiąże się z jakimiś konsekwencjami. Widzę to po swojej 260 cm i wypowiedziach @pulpet o roszadach z saulosi czy z mphanga. Jakiś czas temu ktoś tutaj zrobił eksperyment w 80 cm z Jalo reef i miał podobne spostrzeżenia do mnie.

@darchow ja miałem to szczęście, że poszedłem 20 lat temu kupiłem 8 szt saulosi. Wyszła obsada 3+5, a w przypadku malawi jest problem, że zazwyczaj jest więcej samców. Słyszałem ostatnio historię, że ktoś kupił 100 szt msobo i trafił 98 samców.

Wg. mnie duża ilość samców zmniejsza agresję. U siebie mam m.in. takich wariatów jak msobo (2+5), auratus (2+3+4 młode samice kupione tydzień temu), kulfony, maison reef, a wręcz wieje nudą. Największymi zakapiorami są maingano, które w 95% leją się między sobą, a jedyne efekty ich walk to obdarte pyski.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, ziemniak napisał(a):

Pewnych rzeczy nie mogę zrozumieć. Większość pisze, że to taki biotop, że różnie bywa itd., a potem podaje za pewnik, że on tak miał i się nie udało, więc to bez sensu. Druga sprawa to, że ostatnio słynna 112 L - 80 cm stała się wręcz mordownią, a zbiornik 200 cm z rybami sięgającymi po 30 cm jest chwalony i 'lajkowany'.

Ja tak jak wiele innych osób zaczynałem od 80 cm i jak u wielu innych z wiekiem ten zbiornik 'powiększał' się. Dlatego polecam taki start. Tym bardziej, że wielu udało się, ale z reguły jest jeden warunek - ryby od podrostków razem. Wszelkie późniejsze mieszanie w obsadzie zazwyczaj wiąże się z jakimiś konsekwencjami. Widzę to po swojej 260 cm i wypowiedziach @pulpet o roszadach z saulosi czy z mphanga. Jakiś czas temu ktoś tutaj zrobił eksperyment w 80 cm z Jalo reef i miał podobne spostrzeżenia do mnie.

@darchow ja miałem to szczęście, że poszedłem 20 lat temu kupiłem 8 szt saulosi. Wyszła obsada 3+5, a w przypadku malawi jest problem, że zazwyczaj jest więcej samców. Słyszałem ostatnio historię, że ktoś kupił 100 szt msobo i trafił 98 samców.

Wg. mnie duża ilość samców zmniejsza agresję. U siebie mam m.in. takich wariatów jak msobo (2+5), auratus (2+3+4 młode samice kupione tydzień temu), kulfony, maison reef, a wręcz wieje nudą. Największymi zakapiorami są maingano, które w 95% leją się między sobą, a jedyne efekty ich walk to obdarte pyski.

Jeżeli Ty polecasz taki start, to mógłbyś może napisać na które ryby zwrócić uwagę z którymi mógłbym spróbować. 

 

Co sądzicie o tym ?? 

 

Edytowane przez darchow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zapewnie wielu z nas również zaczynałem przygodę z Malawi od 112l. Takie akwarium miałem po innej obsadzie więc wykorzystałem aby sprawdzić się w tym biotopie. Co prawda było to ponad 20 lat temu i wiedza o tym biotopie była wtedy nikła. Postawiłem wtedy na 2 piekne gatunki, czyli Labidochromis Caeurelus (1+3) i Pseudotropheus Cyaneorhabdos maingano (2+3). Miałem  taki układ przez prawie 2 lata ale po tym czasie samiec yallowa zaczął nękać swoje samice więc postanowiłem postawić zbiornik 240l, później były już większe. Od czegoś trzeba zacząć aby się przekonać do tego pięknego biotopu. Każdy z nas przechodził przez to w mniejszych lub większych zbiornikach. Niech rzuci kamieniem ten, który tak nie zaczynał. Wiem że szkoda ryb, które padną ponieważ to żywe stworzenia i pozostaje żal że można było inaczej postąpić. Niestety nawet w większych zbiornikach z idealnie dobraną obsadą można się przejechać trafiając na jakiegoś samca agresora. Moim zdaniem lepiej spróbować niż odpuścić i później żałować.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, darchow napisał(a):

Jeżeli Ty polecasz taki start, to mógłbyś może napisać na które ryby zwrócić uwagę z którymi mógłbym spróbować. 

 

Co sądzicie o tym ?? 

 

Właśnie o tym eksperymencie pisałem. Jednak ja na twoim miejscu z wielu względów zdecydowałbym się na Saulosi. Ładne stada ma Rafał z Częstochowy oraz Darek z Żor. Ewentualnie możesz wziąć pod uwagę Perlmutt. Z tego tematu powyżej masz wskazówkę jak dobrze urządzić akwarium aby było dużo grot i dużo miejsca do pływania.

Pamiętaj jednak, że im większe akwarium tym mniej ryzyka. Dlatego warto rozważyć od razu większy zbiornik. Zwróć uwagę, że taki 240 L to zaledwie 40 cm więcej długości, a ile ryby mają więcej przestrzeni.

PS co do Saulosi to mam taki plan na przyszłość aby kupić 50/60 szt i trzymać jednogatunkowo. Stara miłość nie rdzewieje.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za informację,  wypowiedzi , podpowiedzi jeszcze bym prosił ile samców/samic mógłbym trzymać z podanych niżej ryb.

1. Saulosi

2. Perlmutt

3. Pseudotropheus sp. "elongatus spot

4. Labidochromis chisumulae chizumulu

5. Cynotilapia zebroides jalo reef

Przeglądając forum znalazłem że te rybki z powodzeniem u ludzi pływały w 112l, chciałbym żebyście napisali w jakich ilościach mógłbym spróbować. Oczywiście wybiorę 1 gatunek

pozdrawiam i życzę miłej niedzieli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że konkretnego układu nikt Ci nie poleci ponieważ u każdego inaczej to mogło wyglądać. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupić 10-12 maluchów i obserwować co z tego wyrośnie. Oczywiście w międzyczasie odławiać nadmiarowe samce.

Edytowane przez Robson79
Literówka
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Robson79 napisał(a):

Myślę że konkretnego układu nikt Ci nie poleci ponieważ u każdego inaczej to mogło wyglądać. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupić 10-12 maluchów i obserwować co z tego wyrośnie. Oczywiście w międzyczasie odławiać nadmiarowe samce.

Tak z tym się liczę, że trzeba kupić więcej i modlić się o więcej samic, ale myślałem bardziej o jakiś +- docelowych obsadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takiej powierzchni moi zdaniem tylko układ z jednym samcem. Inne z czasem i tak się zredukują. A samice min 6. Będą koledzy sugerować chów od maluchów, ja uważam, że jak trafisz ryby podchowane to warto pójść tą drogą. Chyba że masz pomysł co zrobić z nadliczbowymi samcami, bo jak nie oddasz w porę (masz gdzie?) to się wytłuką. Aranżacja do przebudowy, ale to inny temat musisz założyć.

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.