Skocz do zawartości

Scenery Stone kamienie, a pH.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam pytanie, czy ktoś ma wyżej wymienione skały i sprawdzał jak wpływają na pH? Skały są piękne, ale już raz wyciągałam 30 kg z akwarium i nie chcę drugi raz popełnić tego błędu. Sklepy piszą, ze nie wpływają na pH, ale to jest wierutne kłamstwo. Trudno zreszta żeby nie wpływały, skoro są to skały wapienne. Ale do rzeczy, woda w kranie pH 7.7 właduję i kamloty i one mi podniosą, no właśnie o ile? Ile mogą podnieść skały pH. Oczywiście mogę zrobić test ze skałami, ale test będzie trwał 2 tygodnie powiedzmy, a skały w docelowym akta będą miesiącami.

Opublikowano
36 minut temu, Ensa napisał(a):

właduję i kamloty i one mi podniosą, no właśnie o ile?

Tego nikt Ci a priori nie powie, trzeba sprawdzić doświadczalnie. Te kamienie już masz, czy dopiero zamierzasz kupić?

Opublikowano
Teraz, TomekT napisał(a):

Tego nikt Ci a priori nie powie, trzeba sprawdzić doświadczalnie. Te kamienie już masz, czy dopiero zamierzasz kupić?

Mam już i przymierzam się do układania na sucho aranżacji. Doczytałam że to niby serpentynit, ale nie do końca wierzę opisom w sklepach. 

Opublikowano
3 minuty temu, Ensa napisał(a):

Doczytałam że to niby serpentynit, ale nie do końca wierzę opisom w sklepach

Fakt, nie sprawdzisz, ale pH 7,7 nie jest jakieś super wysokie, by się podniesienia obawiać. U siebie w kranie miałem 7,6 i władowałem ok. 150 kg serpentynitu ze składu budowlanego. Obecnie woda ma odczyn 7,7-7,8. Chyba bym się aż tak nie przejmował.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Sprawa jest prosta. Polej trochę octem. Jak się mocno będzie pienić to będą zatwardzać wodę

ALE to jest problem w biotopach roślinnych/ameryki południowej a nie w Malawi.

Ważne, żeby skały nie były ostre i tu nad takimi Scenery Stone bym się zastanawiał.

Skały maja nie kaleczyć ryb, które w naszym biotopie są szybkie, duże i gwałtowne.

Kolor nie ma znaczenia bo za pół roku i tak go widać nie będzie.

Serpenit jest lekko zielonkawy. Nadaje się idealnie.

  • Lubię to 4
Opublikowano
1 minutę temu, TomekT napisał(a):

Fakt, nie sprawdzisz, ale pH 7,7 nie jest jakieś super wysokie, by się podniesienia obawiać. U siebie w kranie miałem 7,6 i władowałem ok. 150 kg serpentynitu ze składu budowlanego. Obecnie woda ma odczyn 7,7-7,8. Chyba bym się aż tak nie przejmował.

tak, u mnie też podnosiło gdzieś do 7.8 po nocy widziałam, jak komputer odpalał co2. Ale miałam mniej niż 150 kg:-) Dziękuję w takim razie. 

Opublikowano
Teraz, Bojar napisał(a):

Sprawa jest prosta. Polej trochę octem. Jak się mocno będzie pienić to będą zatwardzać wodę

Serpenit jest lekko zielonkawy. Nadaje się idealnie.

Test octowy znam;-) ale każda wapienna będzie się pieniła. Bardziej mnie interesowało, czy podniosło komuś np do 9, albo do wartości które nie są korzystne. Ale jak napisałeś, to zboczenie z roślinniaka mi zostało:D  Krawędzie nie są ostre, to pierwsze co sprawdziłam. 

Opublikowano
3 minuty temu, Ensa napisał(a):

tak, u mnie też podnosiło gdzieś do 7.8 po nocy widziałam, jak komputer odpalał co2. Ale miałam mniej niż 150 kg:-) Dziękuję w takim razie. 

Rozumiem, że skały miałaś w roślinnym? CO2 jest w Malawi całkowicie zbędne a nawet nie wskazane.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Tak miałam kiedyś, sto lat temu w holendrze. W życiu bym nie planowała katować ryb co2:D po prostu opisałam doświadczenie, z kiedyś. Teraz gaz zostanie wywalony, światło przeprogramowane. Nie wiem tylko, co z tym falownikiem:-( Będą 2 filtry i robią fale po powierzchni. Idę szukać jak bardzo ma falować:D i jaki falownik nie hałasuje

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.